Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Tane Fiyatı 20 TL

Erkan Ilik | 16 Eylül 2022 | Genel, Güncel, Tarım A- A+

Türkiye’nin avokado üretimin yaklaşık yüzde 20’sinin karşılandığı Fethiye’de geçen yıl yaşanan rekolte düşüşü nedeni ile ciddi oranda azalan meyvenin tane fiyatı Pazar reyonlarında  20 liraya kadar çıktı.

 

Üretici pazarında tezgahları süsleyen avokadonun tane fiyatını gören vatandaşlar rakamların yüksek olduğunu belirtirken, avokado üreticileri ise fiyatların oldukça makul olduğunu söylediler. Yarı tropikal meyve olarak bilinen ve özellikle son dönemlerde Fethiye’de ciddi boyutta üreticisi artan avokadonun meyve hasadı başladı ve pazarlarda tezgahları süslemeye başladı. Her hafta Cuma günleri kurulan üretici pazarında satışa sunulan avokadonun tane fiyatının 20 TL olduğu gözlemlenirken, avokadonun fiyatını vatandaşlar pahalı, üreticiler ise normal olduğunu belirttiler. Kargı Mahallesinde avokado yetiştiriciliği yapan ve ürününü kendi satan Adem Göçer  isimli vatandaş, “Son zamanlarda avokado üreticiliği ilçemizde hızla yayılmaya başladı. Mevsim itibari ile avokadonun hasat zamanı da başladı. Bize göre fiyatlar oldukça makul. Avokadolar kalitesine göre13 TL’den başlıyor ve 20 TL’ye kadar var” diye konuştu.

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ise, yaptığı açıklamada, “Türkiye’de yarı tropikal meyve avokadonun yetiştirilmesi için en uygun bölgelerden birisinin Fethiye olduğunu söyledi.

İlçenin, ülke avokado üretiminin yüzde 20’sini karşıladığına işaret eden Karayiğit, ticari değeri her geçen gün artan bu meyvenin ihracatının da yapılmaya başlandığını belirtti. Haber-Hakan AYKIRI

38 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle