Hoşgeldiniz  
..................................................... ..................................

KÖŞE YAZISI SELAMİ ÖNDER – Çocuklarda Kulak Ağrısı

Erkan Ilik | 18 Kasım 2021 | Genel, Güncel, KöşeYazar, Kültür, Manşet A- A+

Çocuklarda Kulak Ağrısı

Çekmeyen bilmez …diş , kulakve  tırnak çok ağrır çünkü bu bölgelerdeki ağrı sinirleri  çok hassastır . Kulak beyine  en yakın organlardandır , orta  kulak  ile  beyin arasında  çok ince  bir  kemik ve zar tabakası vardır dolayısıyla hem  komşuluk  hem de damar  sistemi yoluyla kulak  içi  enfeksiyonların santral sinir  sistemini etkileme  olasılığı vardır.  Kulak sadece işitme  organı değil aynı zamanda  denge  organımızdır . Kulak enfeksiyonları sırasında  iç kulak da etkilenirse  vertigo yani baş dönmesi ve  kusma  şikayetlerini de görürüz.  Kulak anatomik  olarak üç  kompartmandanoluşur ;  hava , su ve  fiziksel  uyarılarla temas  eden  kulak kepçesinden  kulak zarına  kadar  olan  DIŞ kulak yolu , kulak zarı , ses iletim kemikçikleri ve genize  bağlanan kulak tüpünü içeren  ORTA kulak ve  labirent  yada  salyangoz adı verilen İÇ kulak .  DIŞ  kulak daha  çok  fiziksel uyarı ve  etkilerden  dolayı genelde yaz  döneminde havuza , denize dalma , yüksek basınç etkisi , yabancı cisim yada böcek vs vekaşınma ile enfekte  olarak ciddi ağrıya neden olabilir. Çocuklar genelde suyu ve dalmayı sevdikleri  içindış kulak  yolu sorunlarını oyun  çocukları ve  gençlerde daha çok görürüz. Çocuklar aynı zamanda oyun amaçlı   kulaklarına yabancı  cisim sokabilir yada  kaçırabilirler yada daha büyük çocuk ve erişkinlerde  kulak   temizleme  sırasında tahrişe  bağlı kanama ve  enfeksiyon ortaya  çıkabilir. Dış kulak yolu serumen yada  buşon  adı verilen koyu kulak sıvısı  ile korunur  ve  temizlenir ve  çoğunlukla kendisi dışarı akar  yada  atılır , gereksiz  yere kulak  içine  kulak  çöpü yada  sivri cisimlerle müdahale yapılmaması  gerekir.

Özellikle  bebek  yaş  grubu  ve  çocuklarda hem daha sık olması ve tekrar edebilmesi hem de  ciddi  seyredebilmesi nedeniyle ORTA  KULAK ENFEKSİYONLARI daha  önemlidir. Bebeklerde orta  kulağın geniz  yoluyla  havalanması ve  basıncının dengelenmesini sağlayan östaki adı verilen orta  kulak ile  geniz arasındaki tüp hem kısa ve  hem de  daha  yatay seyirli olduğu  için daha  çabuk tıkanır ve  enfeksiyon gelişimini erişkine  göre daha da  kolaylaştırır. Bebeklerin sıvı  beslenmeleri ve çoğunlukla  yatay pozisyonda olmaları nedeniyle genizlerine  süt , sekresyon yada reflüye bağlı mide  içeriğinin kaçması  ile  geniz dokusunda  oluşan  ödem ve  tahriş  kolayca  östaki tüpünün  tıkanmasına ve  orta  kulak enfeksiyonlarına neden  olabilmektedir . Orta  kulak  enfeksiyonları yani otit bebeklik yaş grubunun en sık rastlanılan enfeksiyonlarındandır , çoğunlukla kolay  fark edilememekte ve  bir  kısmı  ilerleyerek mastoidit adı verilen  abseleşme   hatta santral sinir sistemi problemlerine dahi neden olabilmektedir. Orta  kulak enfeksiyonları hava  sıvı hapsi ile başladığı  için kulak  iç  tüpünün açılması bilespontan iyileşmeyi sağlayabilmektedir , bebeklerin burun  kökü ve  geniz yapıları  rölatif  olarak daha dar  olduğu  için  çabuk tıkanabilmektedir dolayısıyla  yatarak beslenmemesi burun  ve  genizin açık tutulmasıkulak enfeksiyonlarını da  önlemektedir.

Alerjik yapı nedeniyle  burun  geniz  ödemi ve adenoid adı verilen  geniz eti  büyümesi olan ,  midereflüsü , bağışıklık yetersizliği olan  çocuk ve  bebeklerde kulak enfeksiyonları daha  sık  görülür . Altta  yatan hastalığın tedavisi kulak  enfeksiyonlarını da  önleyebilmektedir.

Özellikle  bebeklerde ateş yüksek ve  uzun sürmüşse , birlikte kusma  , dalgınlık  gibi santral enfeksiyon bulguları ve kulak arkası  kemikte abseleşme belirtileri varsa  hastanede dahi tedavi gerekebilir.

Sağlıklı günler dileklerimizle , çocuklarımızın sağlığı mutluluğumuzdur.

UzmDr Selami Önder

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 

379 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır

Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38

Warning: file_get_contents(http://api.habermatik.net/v3/d/index.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38
DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle