Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

KARAYİĞİT, “KOTANIN TAMAMEN KALKMASINI İSTİYORUZ”

Erkan Ilik | 20 Ocak 2021 | Genel, Güncel, Manşet, Mugla, Sağlık, Siyaset A- A+

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, yaş sebze ve meyve ihracatında Rusya’nın ilave ettiği 50 Bin tonluk kotanın, bir nebze de olsa sevindirici olduğunu fakat bu sayının yeterli olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Rusya, 150 Bin tonluk yaş sebze ve meyve kotasına 50 Bin ton daha ilave edildi ve bu sayı 200 Bin tona çıktı” açıklamasının ardından Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, açıklama yaparak hükümet yetkililerinden kotanın tamamen kaldırılması yönünde çalışmalar yapmalarını istedi.

Kota uygulamasının tamamen kalkmasının gerektiğini savunan Karayiğit, “Daha önce Rusya’nın 150 Bin ton olan kota uygulaması 50.000 ton daha çoğaldı.200 bin tona çıkarılması çiftçilerin nazarında iyi bir şey. 200 Bin ton kota dolduğu için çiftçinin mağdur durumda. Çünkü Türkiye’de yaş sebze ve meyve üretiminin %51ini Rus pazarına pazarlıyoruz.  Bu da bizim için büyük bir Pazar. Şimdi 50  Bin  ton da yükseldiğini Dışişleri Bakanlığından duyduk. Sevindirici bir olay.50 Bin ton kotayı biz bir ayda bir buçuk ayda yine dolduracağız. Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi üreticileri örtü altı üreticileri olaraktan dolacağını tahmin ediyoruz. Yine aynı sıkıntıyı yaşamak istemiyoruz. Onun için Rusya’yla oturup gerekli mercilere anlaşma sağlanıp kotanın tam kaldırılması taraftarıyız. Ama 50 Bin ton da bizim için bir nebze çiftçilerimiz için iyidir diye düşünüyorum. Kota uygulaması dolmazdan önce yaş meyve sebze domates fiyatları yüksekti. Kilogram fiyatı 3 ile 4 TL arasındaydı. Çiftçilerimiz bu fiyatlardan memnundu. Aynı şekilde patlıcan ve kabak fiyatları da dâhil. Bu işi biber fiyatlarını dâhil ama kota dolduktan sonra domates fiyatlarımız bir nebze de olsa taban yaptı. Ama kota dolduktan sonra bu fiyat 1 TL’lere kadar düştü” dedi.

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte üreticileri zirai don nöbetine karşı dikkatli olmalarını isteyen Karayiğit, “Üreticilerimize pandemi döneminde üretimde hiç fire yapmadıkları için ve gece gündüz don yağmur çamur demeden çalıştıkları için tüketicimize ve Türkiye’mize bir sıkıntı yaşatmadıkları için teşekkür ediyorum. Son günlerde yaşadığımız hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte zirai don olayları meydana geliyor. Bu anlamda tüm üreticilerimizi dikkatli olmaya davet ediyorum” dedi. (HABER/FOTO-ŞULE UĞUR)

 

 

 

313 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 9,5390
EURO 11,0959
BIST 13,1756
ALTIN 546,95

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle