Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Esrik – Fikrir Firar İzleyenleri Büyülemeye Devam Ediyor

Erkan Ilik | 27 Nisan 2014 | Güncel A- A+

Fethiye belediyesi kültür merkezinde her hafta cumartesi günü sergilenen tiyatro oyunu izleyenleri büyümeye devam ediyor. İlginin yoğun olduğu oyun yeni sanat severleri bekliyor. Oyun ilgili olarak yapılan açıklamada; “-Kusura bakmayın biraz geciktim… Bu cümle kendimize ettiğimiz en büyük ayıbın başkalarında dillenen özü aslında. Kendimizi ertelemenin, bastırmanın; kendimiz olmaya çabalarken böceklendiğimiz bir dünyanın içindeki çırpınma.

-Bugün burada niçin toplandık?…

Kibele Sanat Tiyatrosu oyunda kullandıkları teknik arka plan ve reji imgeleriyle toplumsal yapıyı birleştiriken bunu toplumu bir birey gibi alarak gerçekleitiriyor. Yalnızlaşan, atomize edilen bireyin çıkışsızşığının kurtuluşu da kendisine bırakıldığında deliren bir bireyle sonuçlanıyor. Aslında deliren bir toplumun aynası oluyoruz ya da tam tersini aynı amlamda değerlendirebiliyoruz. Çocukluktan başlayan ve eğitim dönemimizden kendi kurduğumuz aileye kadar olan süreçte ve hatta ölümümüze kadar geçen tüm süreçlerde insana ait olan iradenin kararsızlığı ve iradesizliği ile terk ediliyoruz doğanın acımasızlığına. Oysa insan düşünen hayvan, insan alet yapan insan, insan değiştiren-dönüştüren hayvan değil mi? Tüm bu insana ait olan sıfatlar ortadan kalktığında insan adına ne kalır ki? Hep geç kalıyoruz ve tarih boyunca yaşanan ve yşanmakta olan sömürüye, savaşlara, akılsızlıklara, ölümlere ortak oluyoruz. Vicdanen karşı oluşumuz bizleri haklı çıkarmıyor ya da gerçeği değiştirmiyor.

 

Kibele Sanat Tiyatrosu tek kişilik oyunlarında 1 saatlik süre boyunca mükemmel bir seyrilik izlettiriken izleyenleri kendi içlerinde sorgulamaya ve yüzleşmeye itiyor. Sanki kendinizi izliyorsunuz. Simgesel kullanımların tercih edildiği rejisiyle Fethiye’de ürettikleri oyunlarla yeniyi arayan Kibele Sanat Evi bu oyunlarıyla da farklarını ortaya koymuşlar.

 

2013-2014 sanat sezonunda T.C Kültür ve turizm bakanlığından destek alan oyunları ESRİK-FİKRİ FİRAR oyunları izlenmeye değer. 5 Nisan’da prömiyerlerini gerçekleştirdikleri ve önmüzdeki günlerde 20. Oyunlarını sergileyecekleri oyunu her hafta cumartesi saat 20:00’da ve Pazar günleri saat 18:00’da kendi bünyelerinde yer alan SAVAŞ DİNÇEL SHANESİ’nde sergiliyorlar. Salon sıkıntısı yaşanırken ve ayakta kalmak için büyük çabalar ve özveri isteyen tiyatro sanatında tüm çabalarıyla kendi bünyelerinde oluşturdukları oda tiyatrolarıyla da emeklerini ve yüreklerini ortaya koyan Kibele Sanat Evi’ne teşekkür ediyoruz.  Henüz bu oyunu izleyemeyenlere tavsiyemiz bir fırsatını bulun ve gösterimlerini tamalamadan izleyin. Ulaşmak isteyenlere Kibele Sanat Evi Savaş Dinçel sahnesi Tuzla Mahallesi Mustafa karaören caddesi No:41/1 adesinde ulaşabilirler. Telefon numaraları: 612 04 29 ve 0535 204 57 39”denildi.(FG)

 

 

3 afis

 

 

643 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle