Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

EROL DOLU’nun Kaleminden, “MUĞLA’DA BASIN İLAN KURUMU”

Erkan Ilik | 27 Nisan 2014 | Genel A- A+

EROL DOLU MUĞLA’DA BASIN İLAN KURUMU

 

               MUĞLA’DA BASIN İLAN KURUMU

 

Muğla, Türkiye’nin Dünya’ya açılan önemli bir bölgesi olup, Yerel Basın yönünden de oldukça önemli bir merkezidir.

     30 Mart 2014 tarihinden sonra Muğla’nın Büyükşehir olması dolayısıyla Muğla’nın önemi bir kat daha artmıştır.

Muğla’nın Fethiye’den ayır en büyük İlçesi de Milas gelir. Milas da Muğla için önemlidir. Bundan dolayı Muğla Bölgesini ilgilendiren her konuda Fethiye ve Milas İlçesi önemli yer tutar. Milas ile Fethiye’yi kıyaslarsak Fethiye Milas’tan bir adım öne çıkar.

Siyasi olarak da Muğla Bölge siyasetini Fethiye ve Milas İlçeleri belirler. Bundan dolayı her dönem Muğla’dan Ankara’ya TBMM’sine hem Fethiye, hem de Milas ağırlıkla isimler Milletvekili olarak gider.

Aynı zamanda başta Fethiye, Marmaris, Bodrum olmak üzere Dünya’nın önemli turizm merkezlerini içinde bulunduran Muğla Bölgesi Basın Yayın konusunda da Radyosu, Gazetesi ve Televizyonuyla beraber önemli özelliğe sahiptir.

Muğla’da en büyük Basın Yayın organları sayı olarak Fethiye’de bulunmaktadır.

Fethiye’de 9 tane Resmi İlan alan Yerel Gazeteler yayınlanmakta olup Resmi ilan almayan Haftalık ve Aylık Gazeteler ve Aylık Dergiler ile beraber Üç tane Yerel Televizyon ve Üç adette Radyo yayını bulunmaktadır.

     Fethiye bu konumu ile Muğla Bölgesinde en çok Gazete ve Yerel Televizyon yayınlarının gerçekleştirildiği İlçe konumundadır.

Her yıl 24 Temmuz tarihlerinde Muğla’da Basında sansürün kaldırılışının yıl dönümü dolayısıyla yapılan Basın Gecesine Fethiye’den giden gazeteciler çoğunluktadır.

Yerel basın konusunda oldukça zengin bir ortama sahip olan Muğla’da 2012 yılı Mart ayında Muğla Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü açılmıştı.

Muğla Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü Muğla’da faaliyete geçtikten sonra Muğla bölgesi Yerel Basını zaman, zaman ziyaret edip beraber oluyor.

Muğla da Türkiye’nin önemli bir İli olması ve İlçeleriyle beraber yerel basın yayın kuruluşlarının oldukça fazla olması dolayısıyla son bir yıldan bu yana açılacağı söylenen Muğla Basın İlan Kurumu Şube Müdürlüğün de 2013 yılı içerisinde açılacağını öğrendik. Bu konuda 29–30 Kasım 2012 tarihlerinde Marmaris’te düzenlenen Yerel Basın Seminerinde konuşan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Sayın Mehmet Atalay tarafından da belirtilmişti.

02 Ocak 2013 tarifinde 53. kuruluş yılını kutlayan Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü, Muğla’da şubesini açarak görevi gazetelerin resmi ilanlar konusunda, Muğla ve İlçelerinde yayınlanan ve resmi ilan alan yerel gazeteler açısından önemli görevler yapacaklardır.

     Geçen hafta Cuma günü (25 Nisan 2014) Muğla Basın İlan Kurumu Şube Müdürlüğünde Muğla ve İlçelerinde Resmi İlan alan Yerel Gazetelerin yetkilileri bir araya geldiler. Fethiye Gazetesinden de arkadaşımız Erkan İlik ile bu toplantıya katıldık.

Muğla Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Sayın Nedim Engin, başta Resmi İlanların yayınlanması olmak üzere Basın İlan Kurumu’nun Yerel Gazeteler ile bağlantısı konusunda Teknik açıklamalar yaparak bu konuda bilgiler verdi. Nedim Engin gelecek günlerde İlçelerde bulunan Yerel Gazeteleri de yerinde ziyaret ederek kendi kurumları ile ilgili konuları Yerel Basın Mensuplarına aktaracaklarını söyledi. Sayın Nedim Engin’in Yerel Gazetelerin daha çok büyümesi için Türkiye gündeminde olan bir araya gelmeleri konusunu da toplantıda anlattı. Bu konuda Yerel Gazeteciler olarak bilgilerimizi daha da geliştireceğimize inanıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

527 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle