Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Denizciler ATA’nın Huzuruna Çıktı

Erkan Ilik | 01 Temmuz 2022 | Genel, Güncel, Turizm A- A+

Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 96. Yıl dönümü dolayısıyla Fethiye protokolü ve Fethiye’deki deniz sektörü temsilcileri Beşkaza Meydanında bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sundular.

Fethiye’de ilk tören Beşkaza Meydanı Atatürk anıtı önünde gerçekleştirildi. Törene ilgi yoğun olurken, törende konuşan Fethiye Liman Başkanı Fethiye Liman Başkanı Abdurahman Kara, “Bugün 96 ncı yılına eriştiğimiz 1 Temmuz, denizlerimizde hakkımız olanı kanunla yeniden elde ettiğimiz gündür. Modern denizciliğimizin vira bismillah dediği kutlu başlangıçtır. Sevinçtir, gururdur, bayramdır” dedi.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 96. Yıl dönümü Fethiye’de de törenle kutlandı. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı çelenk sunma ve kutlama töreni Fethiye Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Törene Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli, Sahil Güvenlik Bot komutanı Erdal Kıreker, Liman Başkanı Abrurahman Kara, Garnizon Komutanı Asteğmen Cemal Yalçın, Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Çiçek, AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, İMEAK DTO Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye, Göcek, Çalış, Ölüdeniz Deniz Motorlu Taşıyıcıları Birliği Başkanı Güven Altuğ, FTSO Başkan vekili Kemal Hıra, Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Esnaf Odası Başkanı Mehmet Soydemir, daire amirleri ve denizciler katıldı. Törende Liman Başkanı Abdurahman Kara, İMEAK DTO Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye, Göcek, Çalış, Ölüdeniz Deniz Motorlu Taşıyıcıları Birliği Başkanı Güven Altuğ ve Denizci Kooperatifler Atatürk anıtına çelenk sundular. Törende Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulup, İstiklal marşımız söylendi. Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma Fethiye Liman Başkanı Abdurahman Kara yaparken, Kara, ““Bugün 96 ncı yılına eriştiğimiz 1 Temmuz, denizlerimizde hakkımız olanı kanunla yeniden elde ettiğimiz gündür. Modern denizciliğimizin vira bismillah dediği kutlu başlangıçtır. Sevinçtir, gururdur, bayramdır” dedi.

“Denizciliği Türk’ün Büyük Milli Ülküsü Olarak Düşünmeliyiz”

Fethiye Liman Başkanı Abdurahman Kara, “Bundan tam 96 yıl önce..tarih1 Temmuz 1926. Bu tarih, üç tarafı denizlerle çevrili ve 2 önemli boğaza sahip ülkemizde, denizciliğin yeniden doğuşunun tarihidir.  Milli Mücadele’nin denizlerimizdeki adıdır. Kıyılarımızda egemenliğimizi sağlamamızın, Türk deniz ticaretinin miladıdır. Bugün 96 ncı yılına eriştiğimiz 1 Temmuz, denizlerimizde hakkımız olanı kanunla yeniden elde ettiğimiz gündür. Modern denizciliğimizin vira bismillah dediği kutlu başlangıçtır. Sevinçtir, gururdur, bayramdır. Türk milleti olarak; egemen, özgür ve bağımsız bir şekilde vatan topraklarımıza nasıl hükmedebiliyorsak, mavi vatan olarak denizlerimize de aynı şekilde hükmedebilme imkânımızı kabotaj kanununa borçluyuz. Denizler, ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptirler.Denizlerin, sınırları kaldıran, medeniyetleri ve kültürleri yaklaştıran bir özelliği bulunmaktadır.Bunun farkındalığıyla Ulu Önder Atatürk, Cumhuriyetin ilk yıllarında bizlere şu öğüdü vermiştir; En uygun coğrafi konumda ve üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri bir denizci ulus yetiştirmek kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifade etmeyi bilmeliyiz. Denizciliği Türk’ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız… Bu düsturla, armatörlerimiz, deniz turizmcilerimiz, balıkçılarımız, denizcilerimiz, başarılarına başarılar katacak, yeni ufuklara yelken açacaklardır. Denizlerimizin bize kazandırdığı jeopolitik avantajları, ülkemizin refahı ve kalkınmasında daha çok kullandığımız, deniz ticaretimizin ülke ekonomisinde katkısını artırdığımız, denizcilikte dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldığımız, nice 1 temmuzlara.. Denizcilik ve kabotaj bayramımız kutlu olsun. Puruvanız neta, dümeniniz viya olsun… Allah selamet versin” ifadelerini kullandı. Haber-Hakan ÇELİKDEMİR

52 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle