Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Cumhuriyetin 100. Yılında Fethiye Turizmi Çalıştayı

Erkan Ilik | 19 Nisan 2014 | Güncel A- A+

38. Turizm haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen Turizm Çalıştayı Jiva Beach Hotel de gerçekleştirildi. Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, İl turizm müdürü Veli Çelik, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Ticaret Odası Başkanı Akif Arıcan, Şoförler Odası Başkanı Hayri Topçu, Çalış-der Başkanı Mete Ay ve turizmciler katıldı. İlgiyle izlenen çalıştay da Fethiye’ye mutlaka kurvaziyer limanın yapılması gerektiği vurgulandı. Çalıştayda konuşan,

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıca da konuşmasında; 2023’ün markalaşan Fethiye’si için varız” çağrısı altında herkesin bir araya gelmesini isteyerek, Turizm kaynaklarının koruma-kullanma dengesi gözetilerek kullanılması, tanıtım ve pazarlama da etkili stratejilerin uygulanması, fiyata dayalı rekabetin yerini farklılaşmaya ve kaliteye dayalı rekabetin alması, Turizm sektörünün kamu özel sektör işbirliği içerisinde destinasyon yönetimi mantığı içerisinde yönetmesi tedbirlerinde alınması gerekir. 2023 yılında öngörülen 63 milyon turist, 86 milyar dolar harcayacağını varsayıyoruz. “dedi.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı; “Fethiye ilçemiz turizm yönünden gerek doğası, gerek ise havası ile çok zengin bir yerdir. Betona ve ranta teslim olmamış, kültürünü ve tabiatını her zaman koruyan bir cazibe merkezidir. Ne yazık ki bir türlü bürokratik engelleri aşamayan bir turizm merkezidir.2008 yılından bu yana Fethiye ilçesini turizmine en büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz Kurvaziyer gemi iskelesi, körfezin temizliği ve yat çekek iskelesi projemiz bir türlü Ankara’dan bürokrasi engelini aşarak onaylanmamıştır. Bu projelerin uygulanması sonucu ben inanıyorum ki hakikaten turizm sektöründe ilçemiz daha da gelişecektir. İnşallah 2014 yılı turizm sezonu ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz adına hayırlı olur” diye konuştu.

İl Kültür Ve Turizm Müdürü Veli Çelik; “Muğla ilimiz İstanbul ve Antalya’dan sonra turistlerin en çok tercih ettiği üçüncü ildir. İlimiz yıllık 3 Milyon turisti ağırlamaktadır. Ülkemiz ise Dünya ülkesi insanlarının ziyaret ederek tatil yapmak istediği 6. ülkedir. Bizim bu konudaki hedefimiz ise bu ülkeler arasında 5.’liğe yükselmektir. Bize Muğla ili olarak ülkemizin yükselmesinde düşen görev ise yılda ilimize 3Milyon gelen turist sayısını 5 Milyona çıkarmaktır. Bu konuda en büyük pay ilimizde turizmin tanıtılmasında en büyük role sahip olan yerel idareler, sivil toplum kuruluşları ve derneklerdir.2023 yılı strateji hedefimize ulaşmak için sivil toplum örgütlerine ve yerel idarelerine çok büyük görev düşüyor. Eğer herkes üzerine düşen görevi yaparsa 2023 stratejisi hedefimize ulaşırız” dedi.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık; “ Toprakları üzerinde yaşadığımız Fethiye İlçesi farkında olduğumuz veya farkında olmadığımız birçok turizm merkezine ve çeşitliliğine sahip. Dünya ülkeleri arasında birçok kişinin hayal ettiği eşi benzeri bulunmayan turizm diyarlarından bir yere sahibiz. İlçemizde turizmin neden gelişmediği ile ilgili bana göre en başta düşüneceğimiz şey, bu zenginlikleri koruyabiliyor muyuz ve bu çeşitliliklerden daha fazla nasıl yararlanabiliriz soruları olmalıdır. Turizme yönelik markalaşma ve çeşitlilik çok önemlidir. Yerel değerleri markalaştırarak turizme katmayı sağlarsak çok büyük yol kat etmiş oluruz. Fethiye İlçemiz turizm yönünden zengin olduğu kadar tarım ve hayvancılığı ile de zengin bir ilçedir. İlçemizde en çok yetişen tarım maddelerinden birisi olan domatesi veya Muğla ilimizde hızla yayılmakta olan arıcılıktan elde ettiğimiz çam balını markalaştırarak turizm de bunları kullanırsak ilerleme çalışmalarımız daha da kolaylaşacaktır. Turizm ilçemizde en gelişmesi için en büyük etkenlerin başında; Fethiye’nin kentsel dönüşüme geçmesi sağlanması, Turizm esnafı arasında haksız rekabete girilmemesi, Eğitime daha fazla önem verilmesi ve sağlık turizmini gerçekleştirmek adına tam kapasiteli ve donanımlı bir hastanenin ilçemize kazandırılması gelmektedir” diye belirtti.

Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer; “Turizm Haftasını kutlamak bahanesi ile Muğla ilimizde ve bağlı olan ilçelerimizde 2014 yılı turizm sezonunu da açmış bulunmaktayız.2014 yılı turizm sezonu tüm halkımıza ve turizm esnafımıza hayırlı olsun.Turizm sektörünün gelişmesi için bu çalış tayı gerçekleştiren tüm yerel idarelere ve kurumlara çok teşekkür ediyorum.Turizmin gelişmesi anlamında yerel yönetimlere ve ilgili kurumlara çok büyük görevler düşüyor.Bir yıl önceki turizm sezonunu göz önüne getirerek eksikleri daha iyi ve kalıcı bir şekilde çözebiliriz.Merkez idarecisi olarak Muğla Valiliği olarak biz elimizden gelenin en iyisini yaparak turizm sektörünü geliştirmeye çalışacağız.Öncelikle bölgemizde turizm çeşitliliğini fazlalaştırarak turizm sezonu daha fazla günlere ve aylara yaymalıyız.Turizm sektörü daima üst hedeflerde planlanmalıdır.Bir stratejik planın hazırlanması için en başta bir otoriteye ihtiyaç vardır.Stratejik planın yapılması aşamasında çok dikkatli olmak gerekmektedir.Fethiye 2023 stratejik turizm planı bir alt plandır.Muğla stratejik planından Fethiye bağımsız bir plan yapamaz.Eğer stratejik bir planda hedefler belirlenmişse maliyeti hiçbir zaman unutmamalıyız.Bir iş yaparken, bir hedefe ulaşmak isterken elbette maliyete ihtiyaç vardır.Stratejik planı uygularken sosyal anlamda ve kültürel anlamda ne kazanacağız diye tüm detayları incelemek gerekir.Turizm sektöründe Muğla olarak elbette eksiklerimiz var.Bu sorunları elbette çözeriz.Çözülemeyecek iş yoktur.Yeter ki  konularda hem fikir olarak çalışmaları gerçekleştirelim.Şahsi olarak bana Mustafa Hakan Güvençer olarak sorsanız çıplak gözle baktığımda Kurvaziyer  Gemi Limanına Fethiye de ihtiyaç vardır derim.Ama ben böyle yapmakla stratejik düzeni bozmuş olurum.Zaten bu konu ile Fethiye de ilk adım atıldı.Bende Muğla Valisi olarak bu konu hakkında elimden geldiğince yardımcı olacağım.Benim 10 aydır Muğla Valiliği görevim boyunca araştırdığım ve Fethiyeli arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre Fethiye turizm sektöründe Bodrum ve Marmaris’in gerisinde yer almaktaymış.Bunu söylemekle o arkadaşlarım çok yanlış düşünüyor.Böyle düşünerek hiçbir hedefe varılmaz.Tam aksine Bodrum ve Marmaris’in üzerine çıkmakla ilgili çalışmalar yapalım ki istediğimiz hedefe ulaşalım.Ben şahsi olarak turizme ekonomik bir sektör olarak görmekten çok rahatsızım.Bu konuya böyle bakmamak lazım.Türk kültürünü ve turizmini Dünya ülkelerine tanıtarak amaçladığımız hedefe ulaşabiliriz.Fethiye ve Muğla Yüce Allah’ımızın bize bağışladığı müthiş bir hediyedir.Bu hediyenin kıymetini bilmeliyiz” dedi.

turizm çalıştayı (2)_640x427 turizm çalıştayı (3)_640x427 turizm çalıştayı (11)_640x427 turizm çalıştayı (21)_640x427

599 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle