Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Köy Enstitülüleri 74 Yaşında

Erkan Ilik | 19 Nisan 2014 | Eğitim, Güncel A- A+

Köy Enstitüleri’nin 74. kuruluş yıldönümü Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği Fethiye Şubesi tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Beşkaza Meydanında düzenlenen 74. yıl buluşmasına, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Fethiye Şubesi Başkan ve Üyelerinin yanı sıra Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Tuğrul Yılmaz, Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şube Başkanı Nalan Ünal, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Haydar Murat Topçu, ve Köy Enstitüleri mezunları katıldılar. Törende İlk olarak Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Çelengi Fethiye Şube Başkanı hasan Gürhan ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından Atatürk Anıtına sunuldu. Akabinde ise bir dakikalık Saygı Duruşunda bulunulup İstiklal Marşımız okundu. Törende daha sonra Günün anlamını belirten şiirler Okunurken Köy Enstitüleri Mezunlarından Kemal Soysal da Duygularını paylaştı. Köy Enstitüleri’nin 74. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir açıklamada bulunan Dernek Başkanı Hasan Gürhan  “17 Nisan perşembe günü Köy Enstitülerinin 74.kuruluş günü saat: 11.00  Beşkaza Meydanı Atatürk anıtı önünde tören ile kutlanacaktır. Cumhuriyetimizin ilk ve en önemli eğitim modeli  ”köy Enstitüleri’ projesidir. Ülkemizde Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve Eğitimci İsmail Hakkı Tonguç tarafından yaratılan köy Enstitüleri projesi Birleşmiş Milletler tarafından az gelişmiş ülkelere önerilmiştir.

Eğitim tarihimizde çok önemli yer tutan köy enstitüleri yarım bıraktırılmış efsane okullardır. Köy enstitüleri 17 Nisan 1940 tarihli 3803 sayılı yasayla kurulmuş öğretmen yetiştiren kurumlardır. Köy enstitülerinden önce eğitmen ve köy öğretmen okullarıyla başlayan Anadolu çocuklarının aydınlanması Köy Enstitüleriyle doruk noktasına ulaşmıştır.1940 yılından başlayarak, tarım işlerine elverişli geniş arazisi bulunan köylerde veya onların yakınlarında Köy Enstitüleri açıldı. Köy enstitüleri Türkiye’de tren yollarına yakın, tarıma elverişli 21 bölgede köy okullarına öğretmen yetiştirmek üzere açılmıştı. Öğretmenler köylülere hem örgün eğitim verecek, okuma yazma ve temel bilgileri kazandıracak hem de çağdaş bilgi ile donatılıp modern tarım tekniklerini öğretecekti. Köy enstitüsünden mezun öğretmenler gittiği köylerde bilinmeyen tarım ürünlerini de köylülerine öğretecekti.

Ezbere dayanan öğretim yerine ”iş için, iş içinde eğitim ilkesi” uygulanıyordu. Her köy enstitüsünün kendisine ait tarlaları, bağları, arı kovanları, besi hayvanları, iş atölyeleri, balık ağları ve havuzları vardı. Eğitim üretim için yapılıyordu. Böylece yüzyıllarca okuma yazma bilmeyen köylümüz hem eğitiliyor hem de modern tarımı yapmayı öğreniyordu. Atatürk ilke ve devrimleri genç cumhuriyetimizin aydınlanma ışığı köylerimize kadar gidiyordu. Böylece köylerden ilkokul mezunu zeki çocukların bu okullarda yetiştirildikten sonra yeniden geldikleri köylere giderek öğretmen olurlardı. Köyün öğretmeni; hem duvarcı ustası, hem demirci ustası, hem marangoz, hem de  modern tarım uygulayıcısı ya da sağlıkçısı oluyordu. 1954 yılında Köy enstitüleri kapatılınca bu dünyaya örnek eğitim modeli de son buldu. Yarım kalan efsane oldu Köy enstitüleri. Kırk bin köye kırk bin okul, kırk bin öğretmen projesiydi. 1940 yılına gelindiğinde kırk bin köyün beş bininde ilkokul vardı. Köy enstitüleri kapandığı zaman sadece 17642 öğretmen mezun olabilmişti. Bir mucizeydi Köy enstitüleri. Hem köylü aydınlanıyor hem de çocuklar geleceğin bilim adamları olma yolundaydı. Köylerde kalkınma ve aydınlanma başlıyordu. Fethiye’mizde Köy Enstitülerinin kuruluşunun 74. yılını çeşitli etkinliklerle kutlayacağız” dedi. (FG)

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

707 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle