Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Avukatlar Ata’nın Huzuruna Çıktı

Erkan Ilik | 05 Nisan 2022 | Genel, Güncel A- A+

Muğla Barosu Fethiye İlçe Temsilcisi Av. Volkan Yuluk, özellikle son dönemlerde artan Avukat katliamları ve saldırılarına dikkat çekerek, “Avukatlara ve mesleğimize yönelik saldırıların giderek artması asla tesadüf değildir. Özellikle müvekkilleri ile özdeşleştirilerek, avukatların üzerinden avukatlık mesleği ve savunma makamı kolayca ve hukuksuzca yargılanmaya çalışılırken, avukatlara saldıranların ise büyük ve engin bir hoşgörü ile adeta şımartıldığını görüyoruz. Her birini takip ediyor, not alıyor, kaydediyoruz. Cübbelerimizin kumaşı değildir dokunulmaz olan; hak arama özgürlüğünün kutsiyeti ve cübbenin temsil ettiği değerlerdir” dedi.

Muğla Barosu Fethiye İlçe Temsilciliği tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Beşkaza Meydanı’nda tören düzenledi. Fethiye Belediyesi Bando Takımı eşliğinde gerçekleşen törene Muğla Barosu Fethiye İlçe Temsilcisi Av. Volkan Yuluk ile avukatlar katıldı. Avukatlar, Atatürk’ün huzuruna cübbeleriyle gelirken, Baro Temsilcisi Yuluk’ta  de Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.Törende, saygı duruşun ve İstiklal Marşının söylenmesinin ardından bir açıklama yapan Muğla Barosu Fethiye İlçe Temsilcisi Av. Volkan Yuluk, hukuk devletini temel insan haklarının tesis ettiğini ifade etti.

Hukuk devletinin bu kuruluş ve otoritenin sınırlandırılmasını, savunmaya güçlü ve bağımsız konum tanınarak gerçekleştirebileceğinin altını çizen Yuluk, “Bugün bu töreni kendi bayrağımızın altında yapabilmemizi sağlayan, büyük önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm gazilerimizi ve şehitlerimizi bir kez daha saygıyla, minnetle, rahmetle anıyorum. Bugün Avukatlar Günü. Bugün yurttaşların hak arama özgürlüğünün en büyük güvencesi olan avukatların günü. Bugün 5 Nisan 2022. 21. Yüzyılın ilk çeyreğini bitirmemize 3, Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlamamıza sadece 1 yıl kalan bir gündeyiz. Getirildiğimiz noktada, şenliklerle kutlayacak hiç bir şey göremesek de, korunacak çok fazla değer, savunulacak çok fazla hak, sahip çıkılacak çok fazla yurttaş ve yapmamız gereken çok daha fazla görev olduğunu bir kez daha bildiğimiz ve haykırdığımız gündür 5 Nisan. Bir adım ileri gitmek yerine, her yıl olduğu gibi beş adım geriye götürülmeye çalışılan memleketin yargısının savunma makamında biz avukatlar kararlı bir şekilde ve dimdik durmaya devam ediyoruz. Avukatlara ve mesleğimize yönelik saldırıların giderek artması asla tesadüf değildir. Özellikle müvekkilleri ile özdeşleştirilerek, avukatların üzerinden avukatlık mesleği ve savunma makamı kolayca ve hukuksuzca yargılanmaya çalışılırken, avukatlara saldıranların ise büyük ve engin bir hoşgörü ile adeta şımartıldığını görüyoruz. Her birini takip ediyor, not alıyor, kaydediyoruz. Cübbelerimizin kumaşı değildir dokunulmaz olan; hak arama özgürlüğünün kutsiyeti ve cübbenin temsil ettiği değerlerdir. Üstün yaratılmış insanlar değiliz biz; insanlığın üstün değerlerinin savunucusuyuz. Bir kez daha yineliyorum. Bin kez daha yinelerim: Cübbelerimize dokunan, meslektaşlarımıza dokunan ellerin sahipleri, kendilerine sahip bulamayacakları, Türk Milleti adına bağımsız bir şekilde karar verecek olan mahkemelerin önünde tir tir titreyerek bu hukuksuz davranışlarının hesabını tek tek verecekleri günü mutlaka yaşayacaklardır. O günü imkansız zannedip, hukuksuz bir şımarıklıkla savunmaya saldıranlar emin olsunlar ki; kendi kendine doğmazsa, o günü de bilgimiz, emeğimiz, mücadelemiz, ödediğimiz ve ödeyeceğimiz bedellerle biz yaratırız. Tarih boyunca yaptık, bir kez daha hatta bin kez daha yaparız Bizim varlığımız hukuk güvenliğinin, bizim bağımsızlığımız bağımsız yargının ön değil, öz koşuludur” dedi.

Avukatlık mesleğinin yargının “olsa da olur” değil, “olmazsa olmazı”olduğunu aktaran Av. Yuluk, “Biz avukatız. Biz yargının “olsa da olur” değil, “olmazsa olmazıyız”. Biz avukatız. İnsanlarımızın masumiyet karinesinin, yurttaşlarımızın lekelenmeme hakkının, bütün haklarının savunması bizden sorular. Tarih boyunca olduğu gibi, bugün de böyledir, yarın da böyle olacaktır. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile kalitesinin ve güvenilirliğinin, bu konudaki endişelerin altını çizmek, halkın ve hakkın savunucusu olan, hukuk ve insan hakları ihlallerine cesaretle karşı koymakla yükümlü ve görevli olan bizlerin en önemli sorumluluğudur. Susmak, mesleğimizin doğasına aykırı olduğu kadar, hukuksuzluğa ortak olmaktır aynı zamanda. Susamayız biz. Zalimin kolbaşı değil, mazlumun yoldaşıyız çünkü biz. Hukuk yoksa, Yarlığımızın da hiçbir anlamı yoktur çünkü bizim. Anatole France “Adalet ancak hakikatten, saadet ancak adaletten doğabilir.” der. İşte, dünyanın her yerinde, hakikatin bulunarak adalete ulaşılabilmesi için, adalete ulaşabilen mutlu bir toplum için varız biz. Hukuk yoksa adalet, hukuk yoksa yargı, hukuk yoksa hayat yalnızca içi boş sözcüklerden ibarettir. Adalet yoktur hukuk yoksa. Biz yoksak adalet yoktur. Hukuksuzluk mutsuzluk, hukuksuzluk umutsuzluk, hukuksuzluk yoksulluktur. Hukukun üstün olduğu, tek bir yurttaşın adaletten yana endişesinin olmadığı,  anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış tüm temel hak ve özgürlüklere dair hükümlerin,  tüm mahkemelerce koşulsuz ve eşit bir şekilde herkese uygulandığı, kanunu çiğneyen, yetimin hakkına el atan, herkesin kanun önünde hesap verdiği, adil bir ülkeyi yaratana kadar mücadele etme azmimizden hiçbir şey kaybetmeden aydınlık yarınlara doğru, Cumhuriyetimizi namusumuz bilip, emanetine sadık evlatları olarak Atamızın, Ulu Önder Atatürk’ün izinde yürümeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatarak; savunma makamında adalet mücadelesi veren, yurttaşların sesi ve nefesi olan tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Günü’nü kutluyorum” ifadelerinde bulundu. Haber-Hakan AYKIRI

24 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle