Hoşgeldiniz  
..................................................... ..................................

Yürüme Güçlüğü Çeken Çocuklara Uzay Terapisi

Erkan Ilik | 27 Eylül 2021 | Eğitim, Genel, Güncel A- A+

Zeynep Ceylan Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi Uzay Terapisiyle Fark Yaratacak.

Fethiye’de yeni açılan Zeynep Ceylan Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi, vereceği eğitimlerle Fethiye’de farklı bir eğitim modelini ortaya koymaya hazırlanıyor. Birçok alanda hazırlıklarını tamamlayan rehabilitasyon merkezinde yürüme güçlüğü çeken çocuklar için uzay terapisi de uygulanacak. Bu konuda Türkiye’nin en önemli ismi Abdulkerim Değirmenci, Rehabilitasyon Merkezi çalışanlarına eğitim verdi.

Fethiye’de çocuk eğitimine odaklı bir hizmet vermek için yola çıkan Zeynep Ceylan Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi birçok alanda ilkleri başarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Yürüme güçlüğü çeken çocuklarda uzay terapisini de kullanacaklarını belirten Rehabilitasyon Merkezi’nin kurucusu Zeynep Ceylan “Fethiye’de tamamen sıfırdan yeni bir oluşum içine girdik. Açıkçası oldukça riskli bir şeydi fakat bunun Fethiye için çok ciddi bir ihtiyaç olduğunun farkındaydım. Yaklaşık on beş senedir bu sektörün içerisinde çalışıyorum öğretmen olarak da hedeflediğimiz şey tamamen çocuk eğitime odaklı olmak. Ve bunun için de eğitimin bir bütün olduğu felsefesinden yola çıktık. Fizyoterapi alanıyla ilgili uzay terapisinin çok büyük katkı sağladığını biliyorum. İlk defa Fethiye’de var olan hipoterapi at simülasyon cihazını Fethiye’de şu anda eğitime dahil ediyoruz. Bunun dışında ergoterapi duygu bütünleme ünitemiz var. yine okulumuzda dil konuşma seansları, özel eğitim seansları devam ediyor olacak.

Uzay Terapi Ünitesi Kuruldu

Zeynep Ceylan Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’ne Uzay Terapisi cihazını kuran ve bu alanda birçok eğitimler veren Abdulkerim Değirmenci, rehabilistasyon merkezi çalışanlarına da eğitimler vererek, cihazdan en etkili şekilde yararlanmayı anlattı.

Abdulkerim Değirmenci Fethiye TV’ye yaptığı açıklama da “Hacettepe Üniversitesi mezunuyum ve meslekte otuz ikinci, otuz üçüncü yılımız. Yaklaşık bunun yirmi yedi yılını, yirmi sekiz yılını engelli çocuklarla çalışmaktayım. Türkiye’nin en büyük kurumunun kuruculuğunu yaptık. Aynı zamanda da uzay terapi sistemi dahil olmak üzere duyu bütünleme, duyu bütünleme parkı gibi hem inovasyon anlamında çocuklara katkı sağlayan, onların gelişiminde fark yaratan, özel eğitimci arkadaşlarımızın da yaklaşımlarını destekleyen kullanım kolaylığıyla birlikte çocuğun yaşamında ve gelişiminde fark yaratan cihazlar tasarladık. Onların eğitimlerini veriyoruz. Hem yurt içinde, hem yurt dışında Tabii çok özel kurumları tercih ediyoruz bu noktada da. Yani amacımız çocuğunu merkeze koymuş, aileye odaklanmış, gelişimi hedeflemiş ve bunun için de yapılanmış kurumları seçiyoruz. Onlarla çalışmalara devam ediyoruz. Işbirliğimiz devam ediyor. Önerilerimiz devam ediyor. Fethiye’de de sevgili Zeynep Hanım’ın kurduğu, kuruculuğunu yaptığı Zeynep Ceylan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Onun değerli ekibiyle bugün harika bir eğitim gerçekleştiriyoruz” dedi.

Uzay Terapi cihazını da  tanıtan Abdulkerim Değirmenci “Bu ünitenin temel amacı özellikle yürüme aşamasındaki çocukların yer çekiminin etkisini, yani yer çekiminin yaratmış olduğu çekim gücünü ortadan kaldırarak hem fizyoterapistin ona özgün hareketler yaptırmasını çocuğun gereksinime olan hareketlere odaklanarak o hareketleri gerçekleştirmesini aynı zamanda da çocuğa özgüven duygusu vererek, pozisyon algısı yaratarak egzersiz yapmasını sağlayan bir ünitenin içerisindeyiz. Kas hastası diye tanımladığımız bununla birlikte yürüme güçlüğü çeken çocuklarımız, öğrenme güçlüğü çeken çocuklarımızın hem eğitsel anlamda yardım aldıkları hem de fizik tedavi ve rehabilitasyon anlamında destek aldıkları bir ünitenin içindeyiz. Bu ünitede çocuklar özgürce yürüyebilmekte baş kontrolü yoksa baş kontrolü sağlanmakta, gövde kontrol yoksa gövde kontrolü sağlanmakta. Fizyoterapist arkadaşlarımız ve ergoterapist arkadaşlarımız skolyoz problemi olan hastalara pozisyon egzersizleri çalışmakta ve bunu da en güzeli örneğin yedi ayda alınacak bir sonucu iki ayda almakta. Çünkü etkisi dışarıda yapılan egzersizlerin iki katı, üç katı. O yüzden de tabii ki burada cihazla birlikte fizyoterapist arkadaşlarımıza, özel eğitimci arkadaşlarımıza, diğer uzman arkadaşlarımızın deneyimi, bilgisi de önemli. Burada çok güzel seçkin bir kadro var. Bu kadroyla biz de çalışmaya başladık” ifadelerini kullandı.

“Aileler Dikkatli olmalı”

Ailelerin çocuklarını iyi gözlemlemesi gerektiğini belirten Değirmenci “Şimdi çocuğun normal gelişimi izlenirken gelişimsel anlamda diyelim ki yürümesinde örneğin oturmasında, emeklemesinde, baş kontrolünde göz hareketlerinde uyaranlara karşı başını çevirip çevirmemesinde, yatak içerisinde ya da bulunduğu yerde dönmesinde bir eksiklik bir yanlış bilinen bir şey gördükleri zaman ailelerin hemen bu alandaki uzman doktorlara ulaşması gerekiyor. Genelde bizde şöyle bir şey var. Efendim bunun annesi de böyleydi Halası da böyleydi. Teyzesi de böyleydi deyip olay öteleniyor. En büyük hata bu. Çünkü bu merkeze bir çocuk altı aylıkken geldiği zaman alınacak yol daha hızlıdır. Mesafe daha uzun, daha kısadır. Çocuk iki yaşına geliyor. Baş kontrolü yok, gövde kontrolü yok. E hadi bakalım doktora gidelim. Çünkü teşhis süresi de meşakkatli ve uzun. Testler yapılacak. Görüntüleme yöntemleri var. Kan değerleri var. Bu uzmanların randevu programları var. O yüzden Normal bir çocukta ki bir farkındalığı bir eksikliği gördüğü an mutlaka buraya da gelebilirler. Mesela buraya geldiği zaman bir buradaki uzman arkadaşlarımız yönlendirebilir. Şu doktora gidin. Şu hastaneye gidin. Hatta onlara rehberlik ederler. Efendim biz size rehberlik edelim. Katkıda bulunalım. Çünkü amacımız her çocuk çok değerlidir. Her çocuk hepimizin canıdır, ciğeridir. O yüzden her Her çocuk bu ülkenin bu yani dünyanın ya gelmiş bir armağandır. O yüzden bu armağanı en güzel şekilde iyileştirmek, geliştirmek ve potansiyelin ortaya çıkmasına yardımcı olmamız gerekiyor” dedi.

627 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır

Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38

Warning: file_get_contents(http://api.habermatik.net/v3/d/index.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38
DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle