Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Yolcusunu Düşüren Paraşüt Pilotu Pistlere Geri Döndü

Erkan Ilik | 23 Nisan 2014 | Eğitim, Güncel A- A+

 

Fethiye de 2011 yılında meydana gelen paraşüt kazasında yolcusu 27 yaşındaki Caner Güler’i 700 metre yükseklikten kayalıklara düşürerek ölümüne neden olan paraşüt pilotu 32 Murat Sait Yeşilbaçar, yamaç paraşütü yapmaya tekrar başladı. Yeşilbaçar’ın yolcusu ile birlikte düşme tehlikesi geçirdiği kalkışı turizm haftası etkinlikleri kapsamında Babadağ’a çıkan Muğla Valisi Hakan Güvençer’de izledi. Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’ne tatile gelen 27 yaşındaki Caner Güler, eşi Miray Güler ile birlikte 2 Eylül 2011 tarihinde yamaç paraşütüyle atlayış yapmak için 1965 metre rakımlı Babadağ’a çıktı. 1700 metre pistinden paraşüt pilotu 32 yaşındaki Murat Sait Yeşilbaçar ile birlikte tandem (ikili) atlayış yapan Caner Güler, havalandıktan sonra paraşütten kayarak düştü. 700 metre yükseklikten kayalıklara çakılan Güler, olay yerinde yaşamını yitirdi.

4 Yıl 2 Ay Hapse Mahkûm Oldu

Kazanın ardından tutuklanan Murat Sait Yeşilbaçar, 6 ay tutuklu yargılandıktan sonra 1 Mart 2012 günü Fethiye 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde karar duruşmasına çıktı. Pilot, ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Paraşüt pilotu Murat Sait Yeşilbaçar’ın 6 ay süren tutukluluğu, bir üst mahkeme olan Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itiraz sonucu ‘suç vasfının değişme ihtimali olmadığı’ gerekçesiyle kaldırıldı. Tahliye edilen Yeşilbaçar, Yargıtay’a gönderilen dosya ile ilgili kararı beklemeye başladı.

Pistlere Geri Döndü

Bir süre Fethiye’deki bir restoranda garsonluk yapan Murat Sait Yeşilbaçar, Babadağ’da paraşüt sezonunun açılmasıyla birlikte pistlere geri döndü. Yeşilbaçar kazanın ardından ilk uçuşunu bugün yaptı.

Sabah saatlerinde Caner Güler’i uçurduğu Babadağ 1700 metre pistine çıkan Yeşilbaçar, yeni yolcusunu beklemeye başladı. Bu sırada kalkış yapan diğer pilotlara yardım eden Yeşilbaçar, Babadağ’da Muğla Valisi Hakan Güvençer’in katılımıyla gerçekleştirilen Turizm Haftası etkinliklerini de izledi. Düşünceli olduğu gözlenen pilot, daha sonra uçuş hazırlıkları için piste geçti. Caner Güler’i bacaklarına bağlaması gereken kemeri takmadığı için düşürdüğü öne sürülen Yeşilbaçar, bu kez uçuracağı yolcunun kemerlerini dikkatle bağladı.

Muğla Valiside İzledi

Murat Sait Yeşilbaçar, pistten Muğla İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin’in hemen ardından havalandı. Yeşilbaçar’ın kalkışını Tekin’in kalkışını izlemeye gelen Muğla Valisi Hakan Güvençer’de izledi.

Düşme Tehlikesi Yaşadı

Yeşilbaçar rüzgâr etkisini arttırdıktan sonra yolcusu ile birlikte kalkış için koşmaya başladı. Paraşüt havalanmadan önce heyecana kapılan yolcu aniden oturunca Yeşilbaçar düşme tehlikesi yaşadı. Koşmaya devam ederek paraşütü havalandırmayı başaran pilot, Ölüdeniz semalarına doğru hızla süzüldü.

Güler’in Avukatı İsyan Etti

Caner Güler’in avukatı Gürdeniz Meriç, Yeşilbaçar’ın dosyasının Yargıtay 12’inci Ceza Dairesi’nde halen incelendiğini söyledi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın karara ilişkin mütalaasında cezayı az bulduğunu anlatan Meriç, “Başsavcı, 11 yıldır yamaç paraşütü yapan pilotun tecrübesine karşın, yolcusunun ayak kemerlerini bağlamadığı ön görerek, kazanın bilinçli taksir kapsamına girdiğini belirtti. Bu nedenle pilota verilen cezanın artırılması yönünde mütalaa verdi. Karşı tarafın tüm temyiz istemleri ise reddedildi.” dedi.

“Hiçbir Önlem Alınmamış”

Fethiye Kaymakamlığı ve Turizm Danışma Bürosu’na dilekçe göndererek pilot ve çalıştığı firmaya ilişkin önlem alınması istediklerini kaydeden Meriç, “Bize Fethiye Turizm Danışma Bürosu’ndan gelen dilekçede pilot ve firmaya ilişkin kararın Fethiye İlçe Sportif Turizm Kurulu tarafından verileceği bildirildi. Ancak şimdi görüyoruz ki hiçbir önlem alınmamış. Ülke turizminin geliştirilmesi için yamaç paraşütünün son derece güvenli ve sıfır toleransla yapıldığını kanıtlamamız gerekirken karşılaştığımız durum hayret verici. Suçlu bulunmuş birinin açığa alınması gerekirken buna çanak tutuluyor. Koskoca turizm birkaç kişinin iyi niyetine kaldıysa işimiz zor.” diye konuştu.(FG)

Fethiye- Yolcusunu düşüren paraşüt pilotu pistlere geri döndü1_640x427 Fethiye- Yolcusunu düşüren paraşüt pilotu pistlere geri döndü5_640x427 Fethiye- Yolcusunu düşüren paraşüt pilotu pistlere geri döndü6_640x427 Fethiye- Yolcusunu düşüren paraşüt pilotu pistlere geri döndü7_640x427 Fethiye- Yolcusunu düşüren paraşüt pilotu pistlere geri döndü8_640x427 Fethiye- Yolcusunu düşüren paraşüt pilotu pistlere geri döndü9_640x427 Fethiye- Yolcusunu düşüren paraşüt pilotu pistlere geri döndü11_640x427 paraşütçü_640x427

1090 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle