Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Türkiye 1.’Si, Dünya 4.’Sü Denize Sıfır Kütüphane

Erkan Ilik | 23 Nisan 2014 | Güncel A- A+

 

Fethiye’nin dünyaca ünlü Kumburnu Plajı’nda, 5 ayrı dilde kitapların yer aldığı Plaj Kütüphanesi açıldı.

Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’ndeki Kumburnu Plajı’nda 30 rafta bine yakın kitabın yer aldığı Plaj Kütüphanesi, Muğla Valisi Hakan Güvençer’in katıldığı törenle açıldı. Açılışın ardından Güvençer, denize 5 metre mesafedeki kütüphaneyi gezerek kitapları inceledi.

Turistlerin İlgisi Yoğun Oldu

Türkçe, İngilizce, Almanca, Hollandaca ve Rusça kitapların yer aldığı kütüphaneye açılışından itibaren plajda denize giren turistlerin ilgisi yoğun oldu. Şimdilik turizm ve seyahat konulu kitapların yer aldığı kütüphaneye gelen turistler, seçtikleri kitapları şezlonglarında güneşlenirken okumanın keyfini yaşadı. Kumburnu Plajı’nın işletmeciliğini yapan Muğla El Sanatları (MELSA) Fethiye Şubeler Koordinatörü Muhammet Serttaş, kitapların sezon boyunca ücretsiz olarak alınıp okunabileceğini söyledi. Benzeri Hollanda ve Fransa’da da uygulanan plaj kütüphanesi sisteminin Türkiye’de uygulanmasından dolayı büyük mutluluk yaşadığını anlatan Mine Taşçı, kitap okumayı çok sevdiğini belirterek, uygulamanın Türkiye’deki diğer turistik bölgelere de yayılması gerektiğini söyledi. Dünyanın hiçbir yerinde plaj kütüphanesi görmediğini anlatan İngiliz Diana Broodhot ise uygulamanın kendisini mutlu ettiğini söyledi. Plajdaki herkesin gelip kitaplardan alabileceğini anlatan Broodhot “Yapılan bağışlarla kütüphanenin giderek zenginleşeceğini düşünüyorum. Çok güzel bir uygulama olmuş.” dedi. (FG)

plaj kütüphanesi açılış vali kumburnu plajı (22)_640x427 plaj kütüphanesi açılış vali kumburnu plajı (39)_640x427 plaj kütüphanesi açılış vali kumburnu plajı (50)_640x427 plaj kütüphanesi açılış vali kumburnu plajı (68)_640x427 plaj kütüphanesi açılış vali kumburnu plajı (82)_640x427

790 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle