Hoşgeldiniz  
................................................

Yerleşik Yabancılar Hünerlerini Sergiledi

Erkan Ilik | 25 Mayıs 2022 | Genel, Güncel A- A+

Fethiye’de yaşayan yerleşik yabancılar “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında düzenlenen etkinlikte kendi yaptıkları Türk  yemeklerini, jüri üyelerinin beğenisine sundular. Fethiye’de yaşayan İran ve İngiliz uyruklu yerleşik yabancıların katıldığı yarışmada dereceye giren yarışmacılara Babadağ’dan ücretsiz yamaç paraşütü uçuşu hediye edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde kutlanan ‘Türk Mutfağı Haftası’ etkinlikleri çerçevesinde Fethiye’de etkinlikler sürüyor. Her yıl belirlenen bir tema ile 81 ilde ve Türkiye Cumhuriyeti büyükelçiliklerinde, konsolosluklarda, yurt dışı müşavirlikler ve temsilcilikler aracılığıyla tüm dünyada tanıtım etkinlikleriyle kutlanacak olan Türk Mutfağı Haftası dolayısıyla Fethiye’de düzenle etkinlikte, kentte yaşayan yerleşik yabancılar için en lezzetli Türk yemeğini pişirme yarışması düzenlendi.

Program Fethiye Sahil Bandı’ndaki Özgecan Anıtı’ndan kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşe oyuncu Kadir Çöpdemir, yazar ve aşçı eğitmeni Asuman Kerkez, Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, Fethiye Turizm Danışma Bürosu Müdürü Saffet Dündar, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ile çok sayıda vatandaş katıldı. Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşe denizden tur tekneleri, karadan da safari araçları kornalarla destek verdi. Yürüyüşün ardından alkışlar eşliğinde Beşkaza Meydanı’na gelen katılımcılar halk oyunu gösterilerini izledi.

Gösterinin ardından Kadir Çöpdemir ve Asuman Kerkez’in sunumuyla yerleşik yabancılar Türk yemekleri yarışması düzenlendi. Fethiye’de yaşayan İran ve İngiliz uyruklu yerleşik yabancıların katıldığı yarışmada Kaymakam Balcı ve Başkan Çıralı’nın da yer aldığı jüri yemekleri oyladı. 10’ar puan verilen tüm yarışmacılara dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ’dan ücretsiz yamaç paraşütü uçuşu hediye edildi. Çok sayıda turist, renkli görüntülere sahne olan etkinliği cep telefonlarıyla görüntüledi.

Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinin dünyaya tanıtılması amacıyla gerçekleştirilen etkinliklerin Fethiye ayağına, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) olarak katkıda bulunduklarını anlatan Başkan Çıralı, Türk yemeklerinin özelliklere yabancı turistlerin ilgisine ve becerisine sunulmasından büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Gastronomi etkinliklerine FTSO olarak sürekli katkıda bulunduklarının altını çizen Başkan Çıralı, binlerce yıllık Türk yemek kültürünü canlı tutarak tüm dünyaya tanıtmak için çalışmaya devam etmeleri gerektiğini belirtti. Etkinliklere gösterdiği özenden dolayı Fethiye Kaymakamı Alper Balcı’ya teşekkür eden Başkan Çıralı, yamaç paraşütü ödülü kazanan yarışmacıları da tebrik etti. Haber-Hakan AYKIRI

46 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle