Hoşgeldiniz  

YENİ TEDBİRLER VE KISITLAMALAR  AÇIKLANDI

Erkan Ilik | 30 Kasım 2020 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi, Spor A- A+

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan yeni tip korona virüs covid-19 salgını ile mücadelede yeni tedbirler  kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı tarafından  açıklandı. Yeni kısıtlamalar ve tedbirler Salı akşamı itibariyle yurt genelinde başlıyor.

“HAFTA İÇİ HER GÜN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI”

Yapılan açıklamada hafta içi her gün gece saat 21.00 ile sabah saat 5.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacak.

“HAFTA SONLARI KOMPLE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI”

Sokağa çıkma kısıtlaması hafta sonları ise 2 gün boyunca sürecek. Cumartesi ve Pazar günlerini kapsayan  bu kısıtlama Cuma akşamı 21:00’den Pazartesi sabah 05:00’e kadar kesintisiz devam edecek. Cumartesi Pazar artık evlerimizdeyiz. Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışında tutulacak. Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler eve paket hizmeti veren yerler belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışında olacak. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecekler.

“65 YAŞ  VE ÜSTÜ İLE 20 YAŞ VE ALTI TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINI KULLANAMAYACAK”

Yeni açıklanan kısıtlamalara göre 65 yaş ve üstü ile 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacaklar. Umumi Hıfzıssıhha Kurulları illerdeki taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkları gidermek için gereken tedbirleri alacak. Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumların faaliyetlerine ara verilecek. Cenaze namazları en fazla 30 kişi ile kılınabilecek. Nikahlar ise yine aynı şekilde en fazla 30 kişinin katılımı ile kılınacak. Hamam, sauna, spor salonları faaliyetlerine ara verilecek. Her alışveriş merkezi, semt pazarı için hıfzıssıhha kurulu sayıyı tek tek belirleyecek.  Ayrıca alışveriş merkezlerine (AVM) girişlerde HES kodlamasına geçilecek. Kalabalık caddeler ve meydanlara girecek kişi sayısı sınırlanabilecek.

“KAMU KURULUŞLARININ MESAİ SAATLERİ DEĞİŞİYOR”

Edinilen bilgiye göre kamu kuruluşlarının da mesai saatleri değişiyor. Kamu kuruluşlarının mesai saatleri 10.00 ile 16.00 arası uygulanabilecek. 50 kişiden fazla personel çalışan işyerlerinde, işyeri hekimin öncülüğünde, güvenlik uzmanı ve belirlenen personel tarafından salgın tedbirlerin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecek. İçişleri Bakanlığımız yayınlayacağı genelgede yer alacak salı akşamından itibaren uygulamada yer alacaktır.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

986 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4561
EURO 9,0178
BIST 10,1425
ALTIN 438,21

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle