Hoşgeldiniz  

YAZARLARLA RÖPORTAJ / HAKAN BİROL SORUYOR

Erkan Ilik | 07 Şubat 2021 | Eğitim, Genel, Güncel, gundem, KöşeYazar, Kültür, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

KIYMETLİ YAZARLARIMIZ CEVAPLIYOR

www.hakanbirol.com

Merhaba değerli okuyucularımız. Her hafta bir yazarla röportaj köşemizde bu hafta doktor ve yazar kimliğiyle tanıdığımız “Dr. Nazım İNTEPE” var.   Nazım Bey merhaba. Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize kendiniz ve ilgi alanlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ben size teşekkür ederim. Tıp doktoruyum, en az tıp kadar ilgilendiğim ve okuduğum diğer bir alan da edebiyat. Akla gelebilir diyebilirsiniz, birbirinden çok farklı iki alandan bahsediyorsunuz. Evet, ben Tıp Fakültesinden önce Eğitim Fakültesi Türk Dili Edebiyatı bölümünü bitirmiştim. Yıllardır edebiyata okumaya hiç ara vermedim. Okumayı yazmayı Tıp kadar çok seviyorum ve büyük bir keyifle devam ediyorum.

Son kitabınız “Terapist” romanından bahsedecek olursak eserinizde okuyucularımızı neler bekliyor?

 

Bir Aile Terapistinin Notları başlığı altında gerçek yaşanmış aile sorunlarını, terapistin dilinden romanlaştırdım. Bu tür bazı kitaplar ‘En sıradışı olaylar’ı anlatmakla övünürler. Aslında böyle kitapların gerçek yaşadığımız hayata çok hitap etmeyeceğini düşünüyorum. Terapist romanı en sık rastlanan, yaşanan aile sorunlarını ve vakalarını anlatıyor. Herkesin kendinden bir şey bulacağı, en sık yaşanan cinsel sorunlardan, kavga ve ayrılık sebepleri ve hikâyelerine kadar birçok vaka bulacak okurlarımız.

Doktor kimliğinizin yazdıklarınıza nasıl bir etkisi oldu?

 

Tabii mesleğimin yazdıklarıma çok etkisi oldu. Bir defa aldığım eğitim gereği tıbbın gerçekliği, titizliği konulara ve yazılarıma doğrudan yansıyor. Zaten romanlarımın çoğu tıbbi konularda yazıldı. İşin iyi tarafı konu bulmada sıkıntı çekilmeyen bir meslek hekimlik. Hem ilgi çekici hem yararlı konuları işleme imkanı buluyorum

mesleğim sayesinde.

Şu an dört eser sahibi bir yazarsınız. Dikkatimi çeken bir nokta bu eserlerinize ulaşmak isteyen okurlarımızın “Google Play”i kullanmaları gerekiyor olmaları. Yani kitaplarınızı dijital bir platformdan temin edebiliyorlar. Neden böyle bir yöntemi seçtiniz?

 

Evet dört romanım e-kitap şeklinde yayınlandı. daha önce basılmış beş altı kitabım daha olmuştu. Son dört kitabı e-kitaptan yayınlamamın sebebi bastırmak için vakit bulamadığım için öyle oldu.  E-kitap olarak yayınlanan romanlardan ilk önce Terapist’i bastırdım. Şimdi sırayla hepsini bastıracağım.

 

Yazmak başlı başına cesaret isteyen bir iştir. Yazmak isteyen ama yazmaya nasıl  başlaması gerektiğini bilmeyenler için önerileriniz var mı?

 

Bahar gelince nasıl ağaçlar çiçek açar. Nasıl vakti dolan anneler doğurur. Yazmak da vaktin gelmesi ve dolmak meselesidir. Dolmadan yazamazsınız. Hemingway, “Yazmak için iki şart vardır” der. “Birincisi çok okumak ikincisi yazmak.”

 

Yazmak isteyen herkese benim de tavsiyem çok fakat çok okusunlar. Dostoyevski’yi, Tolstoy’u, Viktor Hugo’yu okumadan sakın yazmasınlar. Çünkü bu üç yazar ‘Edebiyat dünyasının anayasasını ortaya koyan romanlar’ yazmışlardır. Onları ve çağdaş yazarları okumadan yazarlarsa, okuduktan sonra o yazdıklarını silip baştan yazmak zorunda kalırlar. Diğer ihtimal de yazdıklarını sadece kendileri okur.

Roman yazmak zor bir süreçtir. Romanlarınızda kurgusal öğeler mi ağır basıyor yoksa yaşanmışlıklar mı?

 

Ben kendimi Realizm ekolünden görüyorum, yazdıklarımın mutlaka gerçek olaylar olmasını veya yaşanabilir gerçeklikte olmasını isterim. Zaten başka türlü yazmama aldığım eğitim ve mesleğim müsade etmiyor. Bu şu demek değildir romanlarımı tıbbı rapor gibi yazıyorum, asla değil. Edebiyatın gerektirdiği dramatizasyon gereği kurgulama yapıyorum. Bu hem akıcılığı hem okunurluğu arttırıyor.

Ülkemizdeki okuma oranları hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Gözlemleriniz doğrultusunda genç nesle bakış açınızı özetleyebilir misiniz?

 

En zor soru bu. Maalesef halkımızın ekonomik ve geçim sorunları, genel olarak seyretmeyi okumaya tercih etmeleri gibi sebeplerden dolayı okur sayımız çok az. Ben sokakta çarşı pazarda dolaşırken insanların yüzüne bakınca ilk gördüğüm geçim derdi oluyor. Okuma isteği olanlar genellikle gençler, özellikle de üniversite ve lise çağı gençler. Onlar da kitaba ulaşmada zorluk çekiyorlar.

 

Her il ve ilçede Halk Kütüphaneleri kitapları okumak için eve veriyor. Halkımız ve gençler birçok değerli kitabı buralarda bulabilir. Ücretsiz verilen bu hizmetten yararlanmak için herkesi bu kütüphanelere davet ediyorum.

 

Değerli Nazım Bey, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. En kısa zamanda yeni eserlerinizi de okuyabilmek dileğiyle…

 

Bana bu fırsatı verdiğiniz için ben size çok teşekkür ederim. Gazeteniz okurlarına sevgi ve saygılarımı sunarım. İnstagram kullananları @yazardoktor hesabıma beklerim.

1782 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4294
EURO 8,9820
BIST 10,3601
ALTIN 412,55

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle