Hoşgeldiniz  

UĞUR MUMCU AYDINLATMAYA DEVAM EDİYOR

Erkan Ilik | 25 Ocak 2021 | Genel, Güncel, gundem, KöşeYazar, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

Gerçek bir aydın, yiğit bir  gazeteci Uğur Mumcu, aydınlanmadan yana, bağımsızlıktan yana antiemperyalist bir devrimci. Atatürkçülüğün, Cumhuriyet Devrimlerinin cesur savunucusu bir aydınımız. Araştırmacı gazeteciliği, sadece yaşadığı dönemi değil, bu günleri de öngören, aydınlatıcı yazıları, söylemleri ve kitapları ile yaşıyor. Hala tartışılıyor  yazdıkları, söyledikleri ve bu günlere dair gördüklerini o, göremese de bizler  yaşayarak görüyoruz.

Şöyle diyordu bir yazısında;”Ben Atatürkçüyüm…. Ben, cumhuriyetçiyim… Ben lâikim… Ben antiemperyalistim… Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım… Ben insan hakları savunucuyum… Ben, terörün karşısındayım… Ben, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin, araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır” Onun gibiler doğdu mu, doğacak mı bilmiyorum. Ama hala gerçekler yazılmıyor, gerçekler yayınlanmıyor. Söylediklerini kimse yalanlayamadı, bugün hepsi bir bir yaşanıyor ama,  onu vurdular. Kalemi keskin, sözleri keskin, düşüncesi, fikri, aklı keskin sadece bir gazeteci değil önemli bir aydındı. Toplumu iyi analiz eden, araştırmacı, cesur, bildiklerini halkın da bilmesini isteyen gerçek bir gazeteciydi. Yazarlardan, çizerlerden, aydınlardan, gazetecilerden en önemli farkı cesaretiydi. Kimsenin adamı olmadı ve şöyle diyordu “İmam-hatip liselerini bitirenler neden ilahiyat fakülteleri ve İslam enstitülerine gitmiyorlar da ille de kaymakam, vali, savcı, yargıç ve subay olmak istiyorlar? Bu uzun vadeli eğitim ve bürokratik yerleşim projesini kimler planlıyor? ”

 

“BU PLANLARI GÖRDÜK VE SADECE İZLİYORUZ”

Bugün Ugur Mumcu kadar cesur, kararlı, onurlu, mücadeleci, yürekli kaç gazeteci ve aydın var diye hepimiz bir kere daha düşünelim. Ve onlara güvenelim, sahip çıkalım, ışıklarını, fikirlerini, düşüncelerini geleceğe taşıyalım.   Ugur Mumcu’nun bu sözleri de bizim kendi vicdanımızı sorgulamamıza yetmiyor mu? “Milliyetçilik, ‘vatan, millet, Sakarya, kan, ırk, bayrak’ edebiyatı mıdır, yoksa ulusun çıkarlarını, onurunu herkese karşı savunmak; yani tam bağımsızlık mıdır? Ülkenin onuru ayaklar altında çiğnenirken, ‘vatan, millet, bayrak’ edebiyatını yani milliyetçiliği sadece kitleleri uyutmak, kandırmak için kullanıp aslında bütün bu değerleri salt kendi siyasal ya da bireysel-sınıfsal çıkarları için kullanmak milliyetçilikse, bunun karşıtı nedir?” Ulusun çıkarlarını,ülkemizin onurunu koruyan,  korkusuzca savunan kaç kişiyiz? Bugün hala, kendi siyasal ya da bireysel çıkarları için ülkeyi bu duruma getirenlere karşı  milliyetçi duruş sergilemeye korkmayan kaç kişiyiz?

 

“KAÇ  UĞUR MUMCU’YUZ?”

Toplum hassasiyeti, vatan sevgisi, millet olma duygusu bakın ona neler söyletiyor ‘’Anneler ve babalar, çocuklarını sokak ortalarında eşkiya çetelerince öldürülsünler diye yetiştirmediler. Bir gün bunların hesabı sorulacaktır. Devlet koltuklarına dayanarak kabadayılık yapanları, sanık sandalyesinde göreceğiz bir gün’’ Bugün yine çocuklar ölüyor, sadece sokakta değil, yurtlarda, kamplarda, okullarda, yine anneler ağlıyor. Cumhuriyet’in ‘’ manda ve himayeye hayır’’ diyerek kurulduğunu her fırsatta dile getirmiştir. Bugün dışa bağımlılıkta sınır tanımadığımızı görüyoruz. Ülkemiz, İçte ve dışta emperyalizmin ve onun uşaklarının hedefi olmuştur. İçimizi burkan,  her ölüm yıl dönümünde onu anarken, hep birlikte haykırdığımız bu sözlerini ve onu unutmayalım. “Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım unutma bizi…Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi…”

 

“UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ…”

Uğur Mumcu aydınlatmaya devam edecek. Yazıları, fikirleri ve keskin kalemi geçmişi aydınlatırken, geleceğe ışık tutmaya devam ediyor. Belki bir gün bir cesur yürek çırpınırken, o ışığa kapılır, karanlıklar aydınlığa kavuşur. Saygı ve hürmetle..

 

EBRU OĞUZHAN YETER

174 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,5345
EURO 8,9835
BIST 10,4404
ALTIN 411,42

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle