Hoşgeldiniz  

GOLFÇÜ DİRSEĞİ(MEDİAL EPİKONDİLİT)NEDİR,GOLFÇÜ DİRSEĞİNDE FİZİK TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

Erkan Ilik | 25 Ocak 2021 | Genel, Güncel, gundem, KöşeYazar, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

Herkese mutlu  ve sağlıklı bir hafta geçirmesini dilerim.Bu haftaki yazımızda toplumda gene sıkça karşılaştırdığımız ve golfçü dirseği olarak adlandırdığımız bir rahatsızlığa değineceğim.

GOLFÇÜ DİRSEĞİ (MEDİAL EPİKONDİLİT)NEDİR?

Medial epikondilit (Golfçü dirseği) dirseğin iç tarafındaki kemik çıkıntıda ağrı ve hassasiyetle karakterize bir hastalıktır.  El bileğinin bükülmesi işlevinden sorumlu olan kol kaslarının kirişleri medial epikondile yapışır. Bu kasların aşırı kullanımına bağlı olarak golfçü dirseği oluşabilir. Kaslar aşırı kullanıldığında tendonlar yapıştıkları bölgede tekrarlayan çekme kuvvetine maruz kalırlar. Bunun sonucunda da tendonlarda yangı ve küçük yırtıklar oluşur Bu da ağrıya neden olur.

MEDİAL EPİKONDİLİT NEDEN OLUR?

Aşırı kullanım: Tendonun yapışma yerinde strese sebep olan aktiviteler tendon üzerinde yaralanmayı artırır. Bu stresler tekrarlayıcı tutma, kavrama aktiviteleri, doğrama, boyama, çevirme, sıkma  olabilir.

Travma:  Ani beklenmedik bir hareket, zorlama ve aktivite ile de yaralanma olabilir.

Medial Epikondilit tanısı nasıl koyulur?

Medial epikondilitin kliniğe sıklıkla kolay anlaşılır. Hastaların çoğu dirsekten ön kol iç kısmı uzanan lokalize hassasiyetten şikâyet ederler. Ağrı kavrama hareketi ile artar. El bileği kaslarında ve omuz arka kaslarında kuvvet kaybı olabilir.
Medial epikondilit hastalığının tanısı çoğu zaman hikâye ve fizik muayene ile koyulur.

MEDİAL EPİKONDİLİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Golfçü dirseğinde dirseğin iç tarafında (medial) ağrı hissedilir. Bu alanda dokunmakla hassasiyet oluşur. Ağrı aynı zamanda tendon üzerine stresin bindiği hareketlerle ağrı artabilir (kavrama, germe, bükme gibi). Ağrı aktivite ile birlikte dirsekte başlar ve ön koldan ele doğru yayılabilir. Bazen hiç hareket olmadan da ağrı olabilir.

MEDİAL EPİKONDİLİTTE TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

Tedavide konservatif yaklaşımlar ön plandadır. Ağrı geçinceye dek 3-4 saat aralıklarla 20-30 dakika süreyle dirseğe buz uygulanır. Dirsekte şişme varsa kolu yüksekte tutmak fayda sağlar. Şişmeyi önlemek için dirseğe elastik bandaj sarılır. Tenisçi dirseği için kullanılan dirseklikler golfçü dirseğinde de kullanılabilir. Bu şekilde kasların ağrılı epikondili zorlamaları önlenmiş olur. Ağrı kesici ve yangı giderici ilaçlar hem ağrının azalmasını sağlar hem de iyileşmeyi hızlandırır.Bunun yanında  fizik tedavide ilgili bölgeye ESWT tedavisi,kinezyolojik bantlama teknikleri ve TENS gibi ağrı kesici elektrik uygulamaları yapılabir.

183 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,5345
EURO 8,9835
BIST 10,4404
ALTIN 411,42

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle