Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

TARİHİ YAPILAR FETHİYE TURİZMİNE KAZANDIRILIYOR

Erkan Ilik | 02 Mart 2021 | Genel, Güncel, Kültür, Manşet, Mugla A- A+

 

Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Kültür Turizm İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl’ün geçtiğimiz haftalarda Fethiye’de yaptıkları incelmenin ardından, Muğla Valiliği, Fethiye Kaymakamlığı, Fethiye Belediyesi ve Kültür Turizm İl Müdürlüğü işbirliğinde çalışma başlatıldı.

Muğla Valiliği, Fethiye Kaymakamlığı, Fethiye Belediyesi ve Kültür Turizm İl Müdürlüğü işbirliğinde Fethiye Kalesinde ve oradaki antik eserler de, ardından da Kayaköy Mahallesindeki  Kiliselerde çalışma başlatıldı.

İlk olarak Fethiye Müzesinden Arkeolog Fuat Durmuş ve Kesikkapı Mahallesi muhtarı Süzer Taşar ile birlikte yapılan ön çalışmanın ardından, il Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Beçin Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş ve çalışma arkadaşları Arkeolog Serhat Çağlar, Dr. Nesrin Kanberoğlu Fethiye Kalesi, Kesikkapı mah. bulunan antik eserler, Ahmet Gaziye ithaf edilen Türbe ve Şövalye adasında kapsamlı araştırma yaptılar.

Ekibe Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Mimar Aylin Hepdizdar ve Turizm Danışma Büro Sorumlusu Saffet Dündar destek verdiler. Ayrıca İl Müdürlüğünün talimatı ile Kayaköy’de bulunan Yukarı Kilise’nin de rölevesi için Dr. Eylem Aydoğdu tarafından çalışma başladı.

Hafta sonu yapılan çalışmaları yerinde görüp incelemelerde bulunmak üzere İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl ve Yardımcısı Filiz Karacaağaç Fethiye’deydiler. İlk olarak Fethiye Kalesinde yapılan çalışmalar hakkında Prof. Dr. Kadir Pektaş’tan bilgi aldılar. Daha sonra Kayaköy’deki Yukarı Kilisede ve Gemiler Adasında incelemelerde bulundular.  Alınan bilgiye göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Valiliği ve Fethiye Belediyesi işbirliğinde Fethiye Kalesinde bir dizi çalışmalar başlatılacağı, Kayaköy’deki Yukarı Kilise’nin de Bakanlık ve Valilik (YİKOB) tarafından restorasyon çalışması yapılacağı öğrenildi.

 

 

3395 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 9,2620
EURO 10,7921
BIST 12,7720
ALTIN 526,44

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle