Hoşgeldiniz  
..................................................... ..................................

Seydikemer’de Afetlere Karşı Dua Edildi

Erkan Ilik | 03 Ekim 2021 | Genel, Güncel A- A+

Seydikemer’in Karadere Mahallesi’nde deniz kenarında bu yıl 19’uncusu yapılan şükür yemeğine binlerce kişi katıldı. Her sene gerçekleştirilen duada bu yıl da şükür yemekleri yenilip, hortum ve afetlere karşı dualarda bulunuldu.

Seydikemer’in Karadere Mahallesinde 2002 yılında denizde meydana gelen hortum büyük bir yıkımla bölge halkını etkilemişti. Çok sayıda seraların zarar gördüğü afet sonrası, bir daha yıkıcı bir afet yaşanmaması adına ‘Şükür Yemeği’ düzenlenmişti. O günden bu yana imece usulü devam eden şükür yemeğinin bu yıl 19’uncusu düzenlendi. Karadere Plajında gerçekleşen şükür yemeğine Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Karadere Muhtarı Mustafa Özdemir ve binlerce vatandaş katıldı. Seydikemer Belediyesi’nin destekleri ve Karadere Mahallesindeki vatandaşların imece usulü kazanlarda hazırladığı yemekler, duaya katılan vatandaşlara ikram edildi.

Yıllar öncesi başlatılan geleneği yaşatmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Karadere Muhtarı Mustafa Özdemir; “Yıllar öncesinde çıkan bir hortumdan dolayı köyümüzde bir doğal afet oluştu. Çok sayıda seralarımız yıkıldı. Bu yüzden yıllar öncesi dedelerimiz tarafından başlatılan bir adet oldu. Biz de gençler olarak bu geleneği devam ettiriyoruz. Dileriz herkes devam ettirir” dedi.

“Gelenek Devam Etmeli”

Karadere Mahallesi’nde 19 yıldan bu yana devam eden geleneği gelecek nesillerin de devam ettirmesi gerektiğini belirten Başkan Otgöz; “Muhtarıma teşekkür ediyorum. 19 yıldan bu yana bu gelenek devam ediyor. Rahmetli amcam Mehmet Otgöz başlatmıştı. O zamanlar 100-200 kişiyle başlayan dualı yemek şimdilerde 4 bin- 5 bin vatandaşımız katılıyor. Bu yemek birlik ve beraberlik içinde oluyor. Burada yapılan yemeklerin erzaklarında, yapılmasında bütün hanelerin katkısı çok büyük. Bunu 1 kişi yapmıyor, tüm Karadere halkı birlik beraberlik içerisinde yapıyor. Bu yemeğin yapılmasında emeği geçen başta muhtarlarım arkadaşlarım olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bu geleneği, göreneği bizim devam ettirmemi lazım. 2002 yılında denizden bir hortum çıkmıştı. Önüne kattığı her şeyi Demirler Mahallesine kadar sürükleyip götürdü. Dua yapıldığı günden bugüne büyük bir afet olmuyor. Buna ‘şükür’ diyoruz. İnşallah gelecek nesiller de bu geleneği, göreneği devam ettirir.” ifadelerini kullandı.

364 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır

Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38

Warning: file_get_contents(http://api.habermatik.net/v3/d/index.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38
DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle