Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

SERALARINDA DON NÖBETİ TUTTULAR

Erkan Ilik | 20 Ocak 2021 | Genel, Güncel, Manşet, Mugla, Sağlık, Siyaset, Spor A- A+

Seralarında don nöbeti tutan üreticiler, gece yarısı kendilerini ziyaret eden İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban’ı sazlı sözlü türküler ile karşıladılar.

 

İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, hava sıcaklıklaŕının eksi derecelere düşmesi ile birlikte, seralarında don nöbeti tutan üreticileri ziyaret etti. Karaçulha Mahallesindeki Durmuş Demirel isimli üreticiye ait serada gece yarısı gerçekleştirdiği ziyarette Çoban’a ilçe yönetim kurulu üyesi Taner Şahin de eşlik etti.

İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban ve yönetim kurulu üyelerinin ziyaret gerçekleştireceğini daha önceden duyan üreticiler bir sürpriz yaparak, Fethiye’nin mahalli sanatçılarından İsmail Peynirci’nin seslendirdiği şarkılar ile karşıladılar.

Üreticilerin yapmış olduğu sürprizden dolayı şaşkına dönen İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, yaklaşık iki saat boyunca çiftçi vatandaşlar ile oturarak don nöbeti tuttu.

Üretici vatandaşların gece gündüz her daim mahsulü ile uğraşmakta öldüğünü ifade eden İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban,”  Coğrafya her şeyden önce bir kaderdir. Fethiye bölgesinde bu günlerde zirai don bekleniyor. Çiftçilerimizin üretmiş oldukları ürünleri son nihai tüketiciye eriştirebilmeleri için bugün sobalarını serada yaktılar. Bizlerde onların yanında yer aldık. Bende bu bölgenin evladı olarak zirai ilaç ve gübre, bitki besleme ve fide bayi olarak şu şekilde örnek vermek istiyorum. 2017 yılında 25 kilo ithal bir bölgenin gübre fiyatı 120 tl iken, 2021 yılında 25 kilo gübre fiyatı 310 tl. Yaklaşık bir 2,3 katı fiyatı maliyetlerin artış gösterdiği görünüyor. Bugüne gelinen nokta üzücü ve acınası bir durumdadır. Bugün Türk tarımı ayakta tutulamazsa üç gün sonra çok ciddi anlamda sıkıntılar beklemektedir. Türkiye de üretimi gün geçtikçe daha ileriye getirebilmek için mücadelemiz devam edecektir” dedi.

İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban ve yönetim kurulu üyesi Taner Şahın’in yapmış olduğu ziyaretten dolayı çok memnun kaldıklarını söyleyen Durmuş Demirel isimli üretici ise “Karaçulha mahallesinde üreticilik yapan birisiyim. Mahsulleri yetiştirmek tabiki kolay değil. Kışın zorlukları daha bir fazla oluyor. Mesela dün akşam saat yedi de geldik. Sobalarımızı sabah saat sekize kadar yaktık. Hiç uyumadan bir o sera, bir bu sera derken hep ayaktaydık. Tabiki çocuklarımızda bizlere destek çıkıyorlar. Her şeyin bir zorluğu var. Herkes bir yerlerde konuşuyor, ama bide bu işin içine girmek var. Nasıl yetiştirildiğini, nasıl masraf edildiğini, nasıl sabahlara kadar seralarda don beklediğimizi merkezdeki insanlar bunu bilemiyor. Bunu da sizin sayenizde duyurmak istiyoruz. İYİ Parti Fethiye ilçe başkanımızda bugün bizi yalnız bırakmadı ve yanımızda. Ona da teşekkür ediyoruz. Gördüğünüz gibi ilaç pahalı, gübre pahalı her şey pahalı. Domates şuan bir lira. Bunun bir çaresinin bulunması gerekiyor. Emeğimizin karşılığı yok şuan. Sadece şuan yetiştiriyoruz biz” diye konuştu. (HABER/FOTO-ŞULE UĞUR)

732 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 9,5193
EURO 11,1141
BIST 13,1632
ALTIN 545,75

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle