Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Selçuk “Alanın Yetersizliğinden Tekneler Sıra Bekliyor”

Erkan Ilik | 24 Mart 2022 | Genel, Güncel A- A+

Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Meclis Başkan Yardımcısı ve Alesta Yatçılık işletmecilerinden Mehmet Selçuk, Karaot yat çekek projesinin çevreci bir proje olduğunu belirterek, “Türkiye’de her anlamıyla hazır 20 yıldır bekletilen başka bir proje yoktur. Bizler işimiz ile artık dünyaya açılmak istiyoruz. Bu anlamda Karaot Projesi tozlu raflardan çıkarılarak, bir an önce yürürlülüğe konulmalıdır” dedi.

Fethiye Belediyesi Meclisinin Mart ayı toplantısında onayladığı Çiftlik Mahallesindeki yat çekek yeri projesinin akabinde Fethiye’deki yat çekek işletmecileri ve imalatçıları, aynı hassasiyetin Yanıklar Mahallesindeki Karaot bölgesi için beklemede olan  çekek projesi içinde gösterilmesini istiyor. Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Meclis Başkan Yardımcısı ve Alesta Yatçılık işletmecilerinden Mehmet Selçuk da Çiftlik Mahallesindeki projenin çok olumlu ve anlamlı olduğunu aktararak, 20 yıldır beklemede olan Karaot Projesi içinde işletmeciler ve imalatçılar olarak aynı fedakarlığı belediklerini ifade etti.

“Bakım İçin Sıra Bekleyen Tekneler Var”

Karaot projesinin tüm izinlerinin alınmasına rağmen 20 yıldan bu yana beklemede olduğunu kaydeden Alesta Yatçılık Ortağı aynı zamanda Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Meclis Başkan Yardımcısı Mehmet Selçuk, Çiftlik Mahallesi’nde yapılacak olan yat çekek projesine de karşı olmadıklarını dile getirdi. Mevcut yat çekek yerinin yetersizliğinden dolayı 400-500 civarında teknenin kara bakımı için sıra beklediğini ifade eden Selçuk, ilgili kurum ve sivil toplum kuruluşlarından bu bölgedeki proje için gösterilen hassasiyetin, Karaot projesi için de gösterilmesini istedi.

Alesta Yatçılık Ortağı aynı zamanda Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Meclis Başkan Yardımcısı Mehmet Selçuk yaptığı açıklamada, “Yatçılık ve yat çekek sektörü can çekişiyor. Çok ciddi sorunları var. Çiftlik Mahallesi’ndeki proje de oldukça güzel, buna hiçbir şekilde karşı değilim. Yapılması gereken bir proje. Sivil toplum kuruluşların ve ilgili kurumların, aynı hassasiyeti Karaot projesi içinde göstermesini bekliyoruz. Çiftlik Mahallesi’ndeki proje de olumlu ama bana göre yeterli olmayabilir. Buranın bir işe yarayacağı kesin. Çünkü tekne ölçekleri o kadar farklı ki bu bölgeden hizmet alabilecek ve imal edilebilecek tekneler olacak. Yeterli olacak mıdır, bence yeterli olmayacaktır. Şu an itibariyle baktığınızda Göcek bölgesi de dahil, 400-500 tekne kara bakım hizmeti alabilmek için bekliyor. Turizm sezonunda faaliyet gösterecek, günübirlik ve charter teknelerinin bakımı söz konusu… Yer olmadığı için herkes bir bekleyiş içerisinde” dedi.

“Karaot Projesi 20 Yıldır Bekliyor”

Açıklamasını sürdüren Selçuk, “Bizim açımızdan hem Çiftlik hem de 20 yıldan bu yana beklediğimiz Karaot projelerinin bitmesi gerekiyor. 20 yıldan bu yana beklemede olan Karaot projesi ile ilgili hiçbir eksiğimiz yok. ÇED, toprak verimsizlik, caretta caretta yumurtlama alanı olmadığına dair raporları ve belgeleri aldık. Bu yönde tüm çalışmalarımızı yaptık. 11-12 kurumdan onay aldık. Sebepsiz yere bekliyoruz ve niye beklediğimizi bilmiyoruz. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yerin tahsisi gerçekleştirildi. Kamu yararı yazısı alındı. Türkiye’de 20 yıldan bu yana bekleyen bir proje olduğunu düşünmüyorum. Beklememiz için bir neden yok. Doğaya ters düşen bir yapı yok. Sahilde 4-5 metrelik bir alanı kullanarak kara parkına geçeceğiz. Deniz kirliliği olmayacak, insanlar rahatlıkla denize girebilecek. Tamamen, Avrupa standartlarında ve dönemin bakanı tarafından desteklenen; çevreci bir projedir. Engellenmesi ve gecikmesi Milli servetimizden kayıptır. Teknelerimiz doğayla iç içedir ve çok az bir kimyasal kullanılmaktadır. Ahşap teknenin bakıma alınması için karaya çıkması gerekmektedir. Karaya çıkamadığımız için bir takım bakımları denizde yapmak zorunda kalıyoruz. Bu yapılan aslında doğaya saygısızlık. Denizi daha fazla kirletiyoruz” ifadelerini kullandı. Haber-Hakan AYKIRI

36 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle