Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Pırlanta Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Editor Erkan | 20 Eylül 2022 | Genel, Güncel, Manşet, Mugla A- A+

Pırlanta Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pırlanta bir takı ya da aksesuarı satın almayı herkes ister. İnsanlar; hem kendilerine hem de hediye olarak başkalarına pırlanta almayı isterler. Takdir edersiniz ki, piyasada çok sayıda pırlanta ürün bulunuyor. Pırlanta yüzük, pırlanta bileklik, pırlanta kolye, pırlanta küpe derken çok sayıda seçenek arasından seçim yapmak biraz zor olabilir. Bu yüzden, pırlanta seçiminde birtakım hususlara dikkat edilmelidir.

Pırlanta Seçimi Nasıl Olmalı?

Pırlanta seçimi; 4C özelliği dikkate alınarak gerçekleştirilmelidir. Karat, renk, kesim ve berraklık özellikleri oldukça önemlidir. Söz konusu dört özellik dikkate alınarak yapılan pırlanta ürün seçimi asla başarısızlık ile sonuçlanmaz. Bunun yanı sıra, kurumsal, profesyonel ve referansları sağlam bir markadan alışveriş yapılmalıdır. Bu tür markalar; tahmin edilebileceği üzere ürünlerini pırlanta sertifikası ile beraber sunar. Pırlanta sertifikası; ürünün kalitesi ve güvenilirliğine dair bilgi verir. Sonuç olarak, pırlanta seçimi sırasında hem 4C kuralına hem de pırlanta sertifikasının varlığına dikkat edilmelidir.

  • Karat: Pırlanta seçimi sırasında en çok dikkat edilmesi gereken detaydır. Karat; pırlantanın ağırlığı olarak da tanımlanabilir. Takı sektöründe geçmişten bu yana en çok satılan pırlantanın bir karattan daha az olduğunu söylemek gerekir. Ayrıca, bir karat; 100 puan olarak ifade edilir. Karat hakkında çok sayıda önyargı bulunuyor. Her şeyden önce, pırlanta fiyatına doğrudan etki ettiğini söylemeliyiz. Ancak, fiyatları belirleyen tek unsur değildir. Renk, berraklık ve kesim de en az karat kadar önem taşır. Bunun yanı sıra, karat ağırlığı aynı olan iki pırlantanın renk, kesim ve berraklık kriterleri açısından aynı olmayacağını ifade etmeliyiz. Pırlanta satın almayı düşünenler; en büyük pırlantanın en iyisi olacağına dair düşünce içerisine girerler. Ancak, büyüklük; önemli olan tek kriter değildir.
  • Berraklık: Pırlanta üzerinde tahmin edilebileceği üzere doğanın izlerine rastlanır. Söz konusu izlere karbon kristaller adı verilir. Karbon kristallerin azalması halinde pırlanta çok daha berrak bir görünüm kazanacaktır. Bu durum; pırlantanın daha yüksek bir fiyatla satılmasını sağlar.
  • Kesim: Birçok kişiye göre karattan çok daha önemlidir. Kesim; pırlantanın parlaklığını ve ışıltısını doğrudan etkiler. Bunun yanı sıra, karat, berraklık ve renge kıyasla farklı bir özelliğe sahiptir. Değiştirilmesi mümkündür. İnsanların etki edebileceği bir özellik oluşuyla dikkat çeker. Baget ve zümrüt kesim olmak üzere iki farklı kesim mevcuttur. Bilhassa baget kesim; sade ve şık bir pırlanta arayanlara hitap eder.
  • Renk: Pırlantanın dilediğiniz renge sahip olmasını siz de istersiniz. Bu noktada, renk faktörünün de pırlanta seçimine doğrudan etki ettiğini hatırlatmak gerekir. Renksiz pırlanta; hem değerli hem de nadir bulunan bir üründür. Birçok pırlanta H ve L arasındadır. Yine de araştırma yapan herkes istediği renge sahip bir pırlantayı rahatlıkla bulabilir.

Sonuç olarak, 4C faktörü detaylı bir şekilde araştırılmadan pırlanta satın alınmamalıdır.

27 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle