Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Sezon Uzaması Kalifiyeleştiriyor

Erkan Ilik | 20 Eylül 2022 | Genel, Güncel, Turizm A- A+

Fethiye, Ekim ile Kasım aylarını, Rusya ve Avrupa ülkeleri ile sağlama aldı. Sezonun uzayacağının sinyallerini veren rezervasyonlarla birlikte Fethiye’li  turizmciler, kalifiye personel sorununun bu yansıma ile minimuma düşeceğini belirtiyor.

Fethiye gibi turizm bölgelerinde turizmin 12 aya yayılması nedeniyle kalifiye personeller, 6 ay işsiz, 6 ayda sigortalı olarak hayatlarını sürdürüyor. Özellikle pandemi ile birlikte turizmde personel noktasında ciddi oranda açık meydana gelerek, kalifiye personel sorunu arşa çıktı. Otellerin sadece 6 ay açık kalması ve pandemi sürecinin turizmde gerilemeye neden olmasıyla kalifiye personelini kaybeden turizm sektörü, yaşanılan sıkıntıya çözüm ararken, turizmde yaşanan son gelişmeler, açığın kapatılacağının sinyallerini veriyor. Ekim ayında Rusların, kasımda ise Avrupalıların favorisi haline gelen Fethiye’de  uzayan turizm sezonu ile birlikte, istihdamın iyileşeceğini belirten turimciler, artan personel talebiyle kalitenin de yükseleceğini değiniyor. Konu hakkında ise Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal Merin Gazetecilik  ekibine değerlendirmelerde bulundu.

Kalifiye Personel Açığı Düşebilir!

Uysal, “Şu an içinde bulunduğumuz konjektöre göre Fethiye  turizmi son derece iyi durumda ilerliyor.Eylül ayı olduğu gibi Ekim ayı ortalarına kadar doluluklar devam edecek. Kasım ve Aralıkla ilgili henüz çok somut olarak bir veri elimizde mevcut değil. Bu daha çok önümüzdeki ay belli olur şöyle ki diğer destinasyonların açılıp açılmaması Türkiye’ye ve Fethiye’mize rakip olan diğer destinasyonların iklim koşulları fiyatlarımızın nedenle oluşu. Bunlar tabii ki tüm bu etkenler çerçevesinde tablo daha da netleşecektir tabii ki sezonun uzaması özellikle çalışan turizm emekçileri açısından çok büyük önem arz etmektedir. Maalesef geçmiş yıllarda bu sezon 8- 9 aylara kadar sürüyordu şimdi 6 aylara kadar düştü. Bu da personel kaybına kalifiye personelin diğer iş alanlarına kaymasına neden oluyor. Kalifiye ve kaliteli kalıcı personel açısından sezonun uzaması son derece önemlidir. Temenni ediyorum ki sezon uzar ve bu insanlara hiç istihdam yaratmış oluruz ve ülke ekonomisine katkıda bulunmuş oluruz” sözlerine yer verdi.

‘Sezon Ne Kadar Uzarsa Personeller Meslekten Kopmaz’

“Sezonun uzaması ile ilgili olumlu işaretler var zaten Rusya pazarının çok fazla bir alternatifi yok ciddi olarak oraya uçak kapasitesi arttırılıyor ve olabildiğince çok Rus misafiri Türkiye’de ağırlanmaya çalışılıyor” diyen Uysal, “Avrupa’dan da misafirlerimiz aynı şekilde gelmeye devam ediyor Avrupa’da da havalar şu anda iyice soğumaya başladı kış yavaş yavaş kendini gösteriyor. Bu enerji krizinden dolayı Avrupa olumsuz etkilenirken Türkiye’de olumlu etkilenecek ciddi sayıda yolcu alacağımızı misafir alacağımızı tahmin ediyoruz uzun süre kalabilecek 2 ay kadar bu da sektörü etkileyecek, bu kapsamda tesislerde daha uzun açık kalabilir ve birçok tesis kış sezonu boyunca açık kalma kararı alabilir. Turizmin en büyük sorunu kalifiye personel bulunamayışı. Bu sebeple mesleğe bağımlılık düşüyor personel iyice turizmden kopuyor bu da yeniden personel bulma ve eğitme durumuna getiriyor. Tüm bilgi ve aktarımları yeniden yükleme durumuna getiriliyor. Bu yüzden hizmet kalitesi ister istemez düşüyor. Tesisler ne kadar uzun süre açık kalabilirse personellerimiz o işe o kadar meslek olarak görecekler ve meslekten kopmayacaklar. O yüzden de bunu iyi bir fırsat olarak görmeliyiz” dedi. Haber-Hakan AYKIRI

 

27 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle