Hoşgeldiniz  
..................................................... ..................................

Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi Bölgede Bir İlke Daha İmza Attı

Erkan Ilik | 19 Kasım 2021 | Genel, Güncel, Sağlık A- A+

Kalça ağrısı şikayetiyle Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’ne başvuran 58 yaşındaki İngiliz hastaya yapılan tetkikler sonucunda kalça kireçlenmesi teşhisi konuldu. Yaşının genç olması ve daha konforlu 5-6 yıl geçirmesini sağlamak amacıyla kalça protezi yerine kök hücre nakli yapıldı.

“Bölgede İlk Defa Kök Hücre Nakli Yapıldı”

Büyükşehirlerin yanı sıra artık bölgemizde de eklem hastalıklarında kök hücre tedavisi Özel lokman Hekim Esnaf Hastanesi’nde uygulanmaya başlandı.

Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi Ortopedi ve travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Eroğlu: “Hastamız kalça ağrısı nedeniyle polikliniğimize başvurdu. Hastamıza yaptığımız tetkikleri sonucunda orta derecede eklem kireçlenmesi tespit ettik. Bu hastalığın sonunda kesinlikle kalça replasmanı (kalça protezi) uygulanması gerekmektedir. Fakat hastamızın genç olması, fiziki yapısının ve beklentisinin  iyi olması nedeniyle protez öncesinde daha kaliteli 5-6 yıl sağlamak amacıyla hastamıza kök hücre tedavisini önerdik. Kendisinin de kararı ile hastamıza kök hücre tedavisi uyguladık. Hastamız uygulamanın ertesini günü yürüdü ve ameliyat sonrasında ciddi bir ağrısı olmadı.” diyerek açıklamalarına şöyle devam etti:

“Kök hücre vücudun hemen hemen her noktasında uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Menisküs tedavilerinden kalça kireçlenmelerine kadar birçok alanda yaptığımız çalışmalarda kök hücre kullanımı ile çok başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Eklemlerde, farklı nedenlerle ortaya çıkabilen kıkırdak hasarı, özellikle diz ve kalça ekleminde zamanla aşınma, ağrı ve sonunda da kireçlenme olarak tanımlanan hastalığa sebep olur. Kıkırdak hücreleri öldüğünde kendisini yenileyemez. Kök hücre vücutta bulunan tüm hücrelere dönüşme potansiyeli olan ana hücrelerdir. Kök hücre tedavisi, erken dönemde kıkırdak hasarlanması başlamış, ağrılı ekleme sahip ancak cerrahi için erken olan veya ameliyat olmayı istemeyen hastalarda, kıkırdak hasarının ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Bununla birlikte, diz eklemi içinde eklem yüzlerinin birbirine sürtünmesini önleyip, destek görevi gören menisküs yırtılmasında da kök hücre tedavisinden yararlanılmaktadır. Tedavinin başarısını arttıran ana etken, doğru hasta seçimi ve kök hücrelerin uygun teknikle elde edilmesidir. Bilimin ilerlemesi tıptaki yeni buluşlar ve araştırmalar neticesinde bu kök hücreleri bulundukları yerden toplayıp ayrıştırmak, onları konsantre bir şekilde vücudun diğer yerlerinde tedavi edici olarak kullanmak artık mümkün hale gelmiştir. Bu sayede birçok tedavisi mümkün olmayan ya da sınırlı bir tedavi imkanı bulunan hastalıkların tedavileri artık mümkün olabilmektedir”  ifadelerinde bulundu.

58 yaşındaki İngiliz hasta Denise Ann Mitchell: “Yaklaşık 1 yıldır ağrılarım vardı. Artık dayanılmaz bir hal alınca Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne müraacat ettim. Doktorum Mustafa Eroğlu rahatsızlığımın ameliyat gerektirebileceğini ve buna alternatif kök hücre tedavi uygulanabileceğini iletti. Önermiş olduğu kök hücre tedavisini kabul ettim. Uygulama sonrası ertesi günü hastaneden taburcu oldum. Şuanda gayet iyiyim ve daha iyi olabileceğimden de eminim. Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesine Doktorum Op. Dr. Mustafa Eroğlu’na sonsuz teşekkürler” diye konuştu.

404 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır

Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38

Warning: file_get_contents(http://api.habermatik.net/v3/d/index.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38
DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle