Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Nursel Özdemir’de 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü

Erkan Ilik | 05 Nisan 2022 | Eğitim, Genel, Güncel A- A+

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Nursel Özdemir Eğitim Kurumlarında gün boyu etkinlikler düzenlendi. Tohum Otizm Vakfı’nın bu yıl belirlemiş olduğu renk dolayısıyla tüm öğrenci ve öğretmenler kırmızı giyerek otizme dikkat çektiler.

Nursel Özdemir Özel Eğitim ve Reh. Merkezi, Elit Nursel Özel Eğitim ve Reh. Merkezi ve Kemer Nursel Özdemir Özel Eğitim ve Reh. Merkezinde  gerçekleşen etkinlikte özel çocuklar müzik eşliğinde hem eğlendiler hem de resim, kum boyama gibi çeşitli etkinlikler yaptılar. Ardından otizmli çocuklar Fethiye’ye yeni bir soluk getiren Havalı Fethiye’nin düzenlemiş olduğu yemekli ve palyaçolu organizasyonda doyasıya eğlendiler.

Havalı Fethiye İşletmecilerinden Betül AykurT: ‘Özel çocuklarımızın bir gün değil her zaman yanındayız. Bugün farkındalık oluşturmak adına, biraz olsun yüzlerini güldürmek, onların dünyasına dahil olmak için bu organizasyonu düzenledik. Onları topluma kazandırmak bizlerin görevidir. Bizleri kırmayıp davetimize katılan Nursel Özdemir Kurumlarına teşekkür ediyoruz.’ Dedi.

Nursel Özdemir Kurumları Kurucusu Salih Dündar : ‘Azımsanmayacak kadar fazla olan otizmin farkında olunması ve bu bireylerin de topluma kazandırılması adına çalışmalarımızı her daim Özverili bir şekilde sürdürüyoruz. Mavi renk otizmin toplumla bütünleşmesi, kırmızı renk de artık otizmin toplum içinde kabul edilmesi anlamında o yüzden bu yıl kırmızı giydik.  Bir psikolojik danışman olarak  otizmin belirtilerine değinirsek, Göz teması kurmaması, ismi söylendiğinde tepki vermemesi, istediği şeyleri parmakla göstermemesi, yaşına uygun oyuncaklara ilgi duymaması, parmak uçlarında yürümek ya da sallanmak gibi hareketler yapması, dönen nesnelere ilgi duyması, takıntılı davranışlar göstermesi, konuşma güçlüğü yaşaması, aşırı hareketli olması, düzen değişikliklerine tepki vermesi olarak sıralayabiliriz. Bu belirtiler varsa vakit kaybetmeden uzmanlar ile görüşülmesi, bireyin tarama yapılması gerekmektedir.’ Diyerek sözlerine şöyle devam etti. ‘Fethiye’de yeni açılmış olan Havalı Fethiye’nin daveti bizleri ayrıca mutlu etti. Böyle özel bir günde, bu anlamlı organizasyonu gerçekleştiren Sefer-Betül Aykurt’a ayrıca teşekkür etmek istiyorum’ dedi.

78 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle