Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Kur Korumalı Vadeli TL Mevduat Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır

Erkan Ilik | 26 Ocak 2022 | Genel, Güncel A- A+

Kur Korumalı Vadeli TL Mevduat Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı, Türkiye’deki yerleşik gerçek kişiler ve yurtdışında çalışan ya da iş sahibi olan Türk vatandaşları dâhil olmak üzere Türkiye’de kanuni yerleşim yerine sahip gerçek kişiler tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Döviz olarak yapılan birikimler, Türk lirasına çevrilerek bankaya yatırıldığı takdirde kurdaki değişimlere karşı koruma altına alınır. Bu sisteme döviz kuru korumalı hesap ya da Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı ismi verilir.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı, para birimi TL olarak açılan birikim hesabıdır. Vade günleri 3, 6, 9 ve 12 aydır. İş günlerinde ve mesai saati bitimine kadar bankalar ile irtibata geçilerek açılabilir. Para yatırıldıktan sonra yatırma ya da çekme işleminin yapılamadığı bu hesaplarda stopaj oranı %0 olarak belirlenmiştir.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Yurt dışında çalışan veya yurt içinde de döviz birikimi olanlar için başlatılan TL mevduat hesabı uygulaması, “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı nasıl açılır?” sorusunu da gündeme getirmiştir. Hesap açılışı için şartlar şunlardır:
• Hesap açmak için gerekli en düşük miktar 10.000 TL’dir.
• Her gün, TCMB tarafından saat 11:00’de yayımlanan USD alış kuruna göre hesaplamalar yapılır.
• Vade sonundaki Amerikan doları alış kuru ve vade başlangıcındaki Amerikan doları alış kuru arasındaki değişim hesaplanarak kur değişim oranı belirlenir.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Döviz kuru korumalı vadeli hesap sahibi istediği tarihte hesap kapatma yapabilir. Vadesinden önce kapatılan hesaplarda bakiye tutarı, açılış tarihinde ilan edilen USD alış kuru ve kapatıldığı tarihte açıklanan alış kurundan, düşük olan üzerinden belirlenir. Örneğin, hesabın açılış tarihinde ilan edilen USD alış kuru 11,4373 TL ise ve erken hesap kapatmada USD alış kuru 10,3525 TL ise anapara kaybı söz konusu olur. Bu kayıp şöyle hesaplanır:
Yatırılan miktarın USD karşılığı x (11,7373 – 10,3525) = Kayıp miktarı TL karşılığı.
Vade sonunda hesapta otomatik kapatma yapılır ve bakiye vadesiz hesaba aktarılır. Vade uzatma işlemi yapılmayan hesaplarda vade sonu tatil gününe denk gelirse sonraki ilk iş gününde duyurulan rakamlar üzerinden işlem yapılır.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Faydaları Nelerdir?

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı, döviz kurundaki dalgalanmalardan etkilenmeden TL mevduat olarak birikim yapmak isteyen kişilerin mağduriyetini engellemeye yardımcı olur. Bu mevduat ürünü, kişilerin birikimlerinin dövize karşı değer kaybetmesini önler. Bu hesapların özellikleri, işleyişi ve çalışma esasları T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlendiği için standarttır ve tüm kurallar üzerinde rekabetçi piyasa için herhangi bir oynama yapılamaz.
Siz de TL birikimlerinizin döviz kurlarındaki değişimler karşısında değerini koruması için, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı açarak avantajlardan yararlanabilirsiniz!
Fibabanka ile Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı açın, yatırımlarınızın güvence altına alın.

163 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

Kur Korumalı Vadeli TL Mevduat Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır için 1 yorum

  1. Ali dedi ki:

    Güzel ve bilgilendirici paylaşım için teşekkürler.

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle