Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Köy Enstitüleri 82 Yaşında

Erkan Ilik | 18 Nisan 2022 | Genel, Güncel A- A+

Köy enstitülerinin 82.kuruluş yıldönümü Fethiye de törenle ve etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene; Muğla CHP  Eski milletvekili Sami Gökmen, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı İsmail Başoğlu, Fethiye Belediye başkan yardımcısı Oğuz Bolelli, Fethiye Belediyesi CHP’li meclis üyelerinden Gözde Melek Hoşafçı ve Veli Pabuşçu ile köy enstitüsü mezunu öğretmenler, ADD şube başkanı Nursel Türetken ve diğer ilgililer katıldı. Törende Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Fethiye şubesi Başkanı Ali Gönen ve Adabelenliler Derneği başkanı Abdullah Taşcıoğlu; Atatürk anıtına çelenk sundular. Ardından Saygı duruşunda bulunulurken, İstiklal marşımız emekli öğretmen Sami Ok eşliğinde söylendi. Kuruluş yıldönümü programı daha sonra Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirildi.

“Kurtuluş Savaşının İkinci Cephesi İse Eğitimdir”

Özer Olgun Kültür Merkezi Salonunda düzenlenen programda konuşma yapan Muğla CHP’li eski milletvekillerinden Fethiyeli Sami Gökmen “Bağımsızlık savaşı kazanıldığında, dünyanın bütün önemli basın mensupları İzmir’de Büyük Önder’i ve komuta heyetini bekliyorlardı. Sarışın bir kurt gibi geliyor Mustafa Kemal…Gazeteciler soruyorlar; Atatürk’e “büyük bir zafer kazandınız, şimdi ne yapacaksınız ?” Atatürk’te asıl savaş şimdi başlıyor. Buda yoklukla, yoksullukla ve cehaletle yapılacak savaştır, bunlarla da savaşacağız ve bu savaşları da kazanacağız, diyor. Daha Cumhuriyet kurulmadan, devletin adı dahi konulmadan, 17 Şubat ve 4 Mart 1923 tarihleri arasında İzmir İktisat Kongresini gerçekleştiriyor. Ülkenin bütün üretim insanları tüccarı, esnafı ve işçisi oradalar. Millet varını ve yoğunu ortaya koyuyor, devletin öncülüğünde kamu iktisadi teşebbüsleri kuruluyor ve hayret edersiniz; 4 yıl içersinde Türkiye’nin her yerinde ve limanlarında Türk’ün ürettiği ürünleri tüm dünyaya sunuyor. Modern Türkiye’nin çalışkan insanları, lacivert takım elbiseli ve kravatlı bilim adamları ve öğretmenleriyle, en az bir, iki dil bilen modern kadınlarımızın rehberliğinde 1950’li yıllara gelindiğinde; her şeyi yapabilen, borçsuz, alnı dik, çağdaş bir toplum ve devlet oluyoruz. Kurtuluş savaşının ikinci cephesi ise eğitimdir. Atatürk; eğitim ve öğretime başlamadan önce Türkiye’nin her yeri ile ilgili geniş bir araştırma yaptırıyor. Dünyaya örnek olacak modern okullar açılıyor. Moderne, çağdaş ve laik eğitim ve öğretimin temellerini atıyor” dedi.

“Laik Devlet Ve Toplumda Yaşamak Bir Yurttaşlık Hakkıdır”

Programda günün önemi ve anlamı hakkında konuşma yapan Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Fethiye şubesi başkanı Alin Gönen “Köy Enstitüleri laik devlet ve toplum yapımızın kurucu unsurlarından biri olmuştur. 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, değerli yazarımız Turgut Özakman’ın deyişiyle nasıl Türkiye Cumhuriyetinin Önsözü ise Köy Enstitüleri de Türkiye Cumhuriyetinin Kültür Önsözüdür. Köy Enstitüleri topyekun Anadolu’nun aydınlanmasıdır. Köy Enstitüleri Türk halkının dünya kültürüyle buluşmasıdır. Köy Enstitüleri resimdir, evrensel müziktir, spordur, mimaridir, güzel sanatların tümüdür. Köy Enstitüleri şairdir, yazardır, edebiyatçıdır, Anadolu folklorudur. Köy Enstitüleri her alanda üretim seferberliğidir. Köy Enstitüleri aynı zamanda halk sağlığıdır. Derneğimiz adına güncel iki sorunumuzu dile getirmek istiyorum; Köy ve mahalle okulları yeniden açılmalıdır. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin günlerini servis araçlarında geçirmelerine son verilmelidir. İlkokul çağındaki çocuklarımızın oradan, oraya savrulup durmaları esasen insanın doğasına aykırı bir durumdur. Yani taşımalı eğitim denen garabete son verilmelidir. Bir diğer konu ise her kademedeki; eğitim ve öğretim kurumumuzda ana dilimiz Türkçemiz ile eğitim, öğretim yapılmalıdır. Bizi ancak ve ancak laik eğitim geleceğe taşır. Laik eğitim her çocuğumuzun hakkıdır. Esasen laik eğitim bir insan hakkıdır. Laik devlet ve toplumda yaşamak bir yurttaşlık hakkıdır” dedi. Haber-Hakan AYKIRI

26 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle