Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

KÖŞE YAZISI SELAMİ ÖNDER MENİNGOKOKSİK MENENJİT ve AŞI İLE KORUNMA

Erkan Ilik | 15 Ekim 2021 | Genel, Güncel, KöşeYazar A- A+

MENİNGOKOKSİK MENENJİT ve AŞI İLE KORUNMA

Her ne kadar günümüzde modern tıp uygulamaları ile hastalıkların tanı ve tedavileri çok daha başarılı bir şekilde  uygulanabiliyor  olsa da, ne yazık ki zaman zaman MENİNGOKOKSİK MENENJİTgibi  bazı hastalıkların doğası gereği ani başlangıçlı çok hızlı ilerleyici ve  ölümcül hastalıklar  karşısında adeta çaresiz kalınabilmektedir.  Meningokok olarak da adlandırılan NeisseriaMeningitidis bakterileri, genellikle MENENJİT adı verilen ağır beyin zarı iltihabına ve SEPSİS olarak bilinen ağır kan zehirlenmesine yol açarlar, semptomlar başladıktan sonra saatler içerisinde hastalık en ağır haliyle ilerleyerek ölümcül olabilmektedir.  Bu durumda toplum olarak en iyi şansımız hastalığa karşı bağışık olmamızdır. Hastalığı geçirerek doğal bağışıklık kazanmamızın beklenmesinin çok riskli bir süreç olduğu aşikârdır. AŞILAMA en hızlı ve etkili yöntemdir.

 

Meningokoklar nasıl bulaşır? İnsandan insana Meningokoklar en çok damlacık yoluenfeksiyonu şeklinde bulaşırlar. Bakteriler insanların burun boğaz bölgesinde bulunurlar ve konuşma, öksürme veya hapşırma esnasında küçük tükürük damlacıkları olarak havaya yayılırlar ve teneffüs edilerek bulaştırılırlar.

Hastalarda ne gibi hastalık belirtileri görülür?

Ağır Menenjit ( beyin zarı iltihabı) ve kan zehirlenmesi  ( MENİNGOKOKSEMİ ) şeklinde görülür. Hastalık genellikle oldukça ani bir şekilde başlar ve hızlı ilerler. Ateş, baş ağrısı, ışığa karşı hassasiyet ve yoğun uyku hali veya uyuşukluk gibi zihin bulanıklıkları beyin zarı iltihabının yaygın belirtileridir.

 

Ağır vakalarda saatler hatta dakikalar içinde cildin üzerinde ve mukozalarda kan pıhtılaşması bozukluklarına bağlı olarak nokta şeklinde veya yüzeye yayılan kanamalar görülebilir. Hastalarda kasılma şeklinde epileptik nöbetler görülebilir, iyileşme olsa da sekel kalabilir ve  ölümcül seyredebilir.  Kan zehirlenmesi  sonucu hem ciltte  hem de  iç  organlarda  ciddi kanamalar, pıhtılaşma  bozukluklarına  bağlı dolaşımsal  bozukluklar ,  uzuvlarda kangrenleşme ve amputasyonlar görülebilir . Ağır kan zehirlenmesinde neredeyseher üç kişiden biri hayatını kaybetmektedir.

En fazla risk altında bulunan kişiler kimlerdir? Meningokok hastalıkları herkeste görülebilir. Fakat en çok bebeklerde, küçük çocuklarda veya gençlerde görülür.  Her mevsimde görülmekle  birlikte bahar  ve  kış aylarında  sıklığı artar, özellikle  okul ve kreş gibi toplu yaşamın olduğu alanlarda salgınlar  yapabilir.

Aşı korur! Meningokoka bağlı hastalıklar  AŞI  İLE  ÖNLENEBİLİR .  Son zamanlarda ülkemize  olan  göç hareketleri nedeniyle  meningokok hastalığının  görülme riski  de artış göstermektedir.  MENİNGOKOK AŞILARI doğum sonrası  ikinci aydan itibaren bakanlığın rutin aşıları dışında özel olarak  uygulanabilmekte ve  koruyucu etkinlikleri oldukça  yüksektir.

 

Sağlıklı günler  dileklerimle …

UzmDr Selami Önder

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 

 

 

133 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır

Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38

Warning: file_get_contents(http://api.habermatik.net/v3/d/index.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38
DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle