Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

KOÇ “AMATÖR SPOR ve FETHİYE 1923 SPOR KULÜBÜ”

Erkan Ilik | 10 Aralık 2021 | Güncel, Kültür, Manşet, Spor A- A+

Cemil Ufuk Koç’un “Amatör Spor ve Fethiye 1923 Spor Kulübü” Başlıklı Köşe Yazısı:

Spor bireysel çalışmanın dışında, çeşitli dallarda profesyonel ve amatör olarak yapılmaktadır. Profesyonel spor dalları daha çok şirket mantığı ile yürümekte ve büyük bütçeler gerektirmektedir. Amatör spor ise daha çok gönüllülüğe dayalı zor bir iştir. Karşılık beklemeden sporun gelişmesi ve yaygınlaşması için çalışmaktır. Amatör sporlar içinde futbolun zorluğu ise daha fazladır. Gönüllülüğün bile bedeli var dedirtecek şekilde masraf gerektiren yönleri vardır. İşin ilginç tarafı profesyonelliğin yolu amatörlükten geçmektedir.

Amatör kulüp olmak öyle göründüğü gibi kolay bir iş değildir. Amatör spor kulübünü idare etmenin ve iyi bir kulüp olmanın büyük sorumlulukları vardır. Oyuncusundan idarecisine kadar her kademesi özveri ister. Örneğin, başkan olup koltuğa oturmakla her şey çözümlenmez. Öncelikle birlikte yol kat edeceğiniz arkadaşlarınızı iyi seçmeniz gerekmektedir. Herkes kulüp başkanı olamaz. Bazıları vardır kulüp başkanlığını özel işleri için kullanır. Bazıları da vardır ki işinden, gücünden, ailesinden, sağlığından olur ama yine de kulübü başarıya götürmek için elinden geleni yapar, gecesini gündüzüne katar. Çalışır, çaba gösterir. Yani başkanın yaklaşımına göre kulübün alt kademeleri şekil alır ve öyle gider.

Diğer taraftan, bir spor kulübü denildiğinde iş futbolla bitmez, yani spor kulübü sadece futbol demek değildir. Örneğin futbolda altyapı çok önemlidir, işi buradan sağlam tutarak başlarsanız gelecekte de meyvelerini alırsınız. Ama dedim ya, iyi anlamak ve ona göre yapılandırma yapmak gerekiyor.

Amatör kulüplerde yapılan doğru işler başarı getirir. Yakın zamanda bölgemizde ve hatta Türkiye’de ses getirecek bir amatör kulübü tanıtmak istiyorum size. Fethiye 1923 Spor Kulübü. 2020 yılında   kurulmuş olmalarına rağmen kısa süre içinde altyapıdan yetiştirdiği oyuncularını Türkiye’nin köklü kulüplerinin altyapısına gönderdi ve göndermeye de devam ediyor. Efe Karagöz Antalyaspor’a, Berat Kırlangıç Denizlispor’a, Ömer Faruk İnan Altay’a gönderildi. Geçtiğimiz aylarda yapılan ve her ilden katılımın olduğu Özel Aydın Kuşadası turnuvasını şampiyon olarak tamamladı. Ardından bu sezon yeniden başlayan Muğla ASKF U-16 liginde muazzam performans gösterdi. 14 gol atıp sadece kalesinde 2 gol gören Fethiye 1923 Spor Kulübü 5 maçta aldığı 15 puan ile liderlik koltuğunda oturuyor. Fethiye 1923 Spor Kulübü bunda sonra da adından sıkça söz ettirecektir. Özverili bir ekip ve doğru strateji amatör sporu büyütecektir. Bu da ülke sporuna olumlu etki edecektir.

Cemil Ufuk KOÇ

3276 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle