Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Kırmızı Halıda Buzağılar Yarıştı

Erkan Ilik | 25 Mart 2022 | Genel, Güncel A- A+

Fethiye İlçe Tarım Orman Müdürlüğü ve Fethiye Ziraat Odası Başkanlığı tarafından 10’uncu Agritech Fethiye, Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas Fuarında Buzağı Güzellik Yarışması gerçekleşti. Toplam 15 buzağının kırmızı halıya çıkarak yarıştığı etkinlikte ilk üçe giren buzağı sahipleri çeyrek altın ve yem ile ödüllendirildi.

Çarşamba günü törenle açılan ve bugün sona erecek olan10’uncu  Agritech Fethiye, Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas Fuarı vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleşiyor. Fuarda tarım aletleri ve tohum ile fidelerin sergilenmesinin yanında çeşitli etkinlikler ve yarışmalarda düzenleniyor. Fuarda en dikkat çeken etkinlik ise, Fethiye İlçe Tarım Orman Müdürlüğü ve Fethiye Ziraat Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen Buzağı Güzellik Yarışması idi. Etkinlik Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı ve Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu’nun seslendirdiği türküler ve Güzel İnsan Oktay Durukan’ın sergilediği yöresel oyunlar ile başlarken, yarışmaya Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, MHP Seydikemer İlçe Başkanı Mehmet Arıç, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Yarışmanın jüri üyeliğini ise, Prof Dr. Mustafa Saatcı, İl Tarım Müdürlüğü Hayvan Sağlığı  Şube Müdürü Mustafa Akıskalı, Veteriner Hekimler  Alptuğ Demircan ve Hüseyin Yeşilçam gerçekleştirdi.

“Her Zaman Fuarların Destekçisi Olacağız”

Üreticilerin kendilerini yenilemesi için bi tür fuarları oldukça verimli olduğunu ifade eden Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz,” Her iki ilçemiz Fethiye ve Seydikemer ilçeleri tarım ve turizmle geçinen ilçe konumunda. Bu yıl Fethiye deki fuarımızın da 10’uncusunu yaşıyoruz. Bölgemizdeki üreticilerde bu fuarlara yararlanıyorlar. Seydikemer Belediyesi olarak biz bu tür fuar ve benzeri organizasyonların destekçisi olacağız” dedi.

“Fethiye ve Seydikemer’e Yakışır Fuar Alanları İstiyoruz”

Muğla genelinde 2022  yılında 10 bin koyunu kadın üreticilere dağıtacaklarını ifade eden İl Tarım Müdürü Barış Saylak,”Tarım fuarları tarımsal aletlerin sergilendiği ve üreticilerle buluştuğu alanlardır. Bu yıl Fethiye’de 10’uncu Tarım fuarını gerçekleştiriyoruz. Ama ne yazık ki bu fuarlarımız Fethiye ve Seydikemer ilçelerine yakışmıyor. Muğla ilimizin hem tarımsal, hem de Hayvancılık bazında yüzde 37.5’i Fethiye ve Seydikemer ilçemizdeki vatandaşlarımız tarafından yapılıyor. Herkesin bileceği üzerine tüm Dünya ülkeleri arası da yaşanan ekonomik sıkıntı ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeni ile üreticilerimiz sıkıntılı günler yaşıyor.Bu sene  gecen sene tüm dünyaya üretilen baklagiller ürünlerinde yüzde 35 düşüş var.Tarım tüm Dünya ülkeleri arasında ulusal silahlanmaya arkasından ikinci sırada geliyor. Onun için kesinlikle üretime devam etmeliyiz ” ifadelerinde bulundu.

Yarışmada birinciliği Ufuk Hekimci’ye ait buzağı kazanırken; Emin Koyuncu ikinci, Hasan Tülü de üçüncü oldu. Programın sonunda dereceye girenlere ödülleri ve belgeleri takdim edildi.Haber-Hakan AYKIRI

33 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle