Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Kabus Yeniden Hortladı!

Erkan Ilik | 10 Ocak 2022 | Genel, Güncel, Sağlık A- A+

Fethiye’de koronavirüs salgını tekrar harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde neredeyse bitti denilecek kadar az olan salgın hortlayarak, tekrar yükselişe geçti. Fethiye Devlet Hastanesinde koronavirüs salgınından dolayı tedavi gören hasta sayısının geçen aya göre 10 kat arttığı öğrenilirken, uzmanlar vatandaşları salgının daha fazla yayılmaması adına tedbirleri alarak daha dikkatli olmalar yönünde uyardılar.

Dünyada 5 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan korona yeni varyantlar üzerinden tehlike saçmaya devam ediyor. Fethiye’de  günlük vaka sayıları geçen aya göre çok çok arttığı öğrenilirken, hastanelerde de ciddi bir yoğunluk oluştuğu görülüyor. Fethiye  Devlet Hastanesi’nde test yaptırmak için sıraya giren vatandaşların oluşturduğu kalabalık, salgında gelinen vahim noktayı gözler önüne serdi. Edinilen bilgiye göre günlük test yaptıran vatandaşın sayısının 500’ü geçtiği ve bu sayının en az 300’ünün testinin pozitif çıktığı açıklandı.

Fethiye Risk Haritasında Kırmızıya Büründü

Sağlık Bakanlığı verilerine göre düzenlenen Fethiye’nin risk haritasında, ilçe genelinde oluşan kırmızı ve turuncu renk dikkat çekerken, haritada bölge bölge kırmızı alanların arttığı görüntülendi. Bilim Kurulu Üyeleri ve uzmanların tüm uyarılarına rağmen maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi yüzünden pandeminin Fethiye’de de artış gösterdiği kaydedildi.

Pek çok vatandaşın çeşitli şikayetleri nedeniyle İlçe Sağlık Müdürlüğü ve hastanelere yaptıkları başvurularda yapılan testlerin sonuçlarının pozitif çıkması, tedbirlerin arttırılması gerektiğini bir kez daha ortaya koydu. Fethiye’de Devlet Hastanesi’nde geçtiğimiz aylarda 20’nin altına düşen hasta sayısı da artışa geçti. Hastanede korona virüsten tedavi gören hasta sayısı 13’ü yoğun bakım ünitesinde olmak üzere 73  kişi tedavi görüyor.

“OMİCRON Durdurulamıyor”

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatlik korona virüs tablosunu açıkladı.

Türkiye’de son 24 saatte 39,681 yeni koronavirüs hastası tespit edildi, 139 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’nin yeni korona virüs tablosu açıklandı 30 Aralık’ta açıklanan 24 saatlik verilere göre 39 bin 681 vaka tespit edildi. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 139 oldu. Bir günde toplam 369 bin 647 test yapılırken, iyileşen hasta sayısı 24 bin 854 olarak kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tabloda, 2 doz aşılama verilerine de yer verildi. En az 2 doz aşı olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre Türkiye’de 2. doz aşılama ortalama yüzde 83,08 oldu. 1. doz ortalaması yüzde 91,66 olurken, 1., 2. ve 3. doz aşısını olan vatandaş sayısı toplamda 131 milyon 134 bin 774 ‘e yükseldi.

2 Doz Aşılamada Muğla 4’üncü Sırada

Verilerde, aşılamada önde giden illere de yer verildi. Bakanlığın tablosuna göre yüzde 86,2 ile Türkiye’de en çok aşılamanın gerçekleştirildiği Ordu’yu Osmaniye, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Bartın takip etti.

En Düşük Aşılama Şanlıurfa’da

Bakanlığın tablosuna göre yüzde 59,2 ile Türkiye’de en az aşılamanın gerçekleştirildiği Şanlıurfa’yı sırasıyla Batman, Siirt, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ takip etti.

Sağlık Bakanı Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İki faktörü birlikte düşünmek zorundayız. Vaka sayıları yakın günlere kıyasla iki katına yaklaşıyor. Öte yandan, vakalar içinde oranı giderek yükselen Omicron varyantının bulaşma kabiliyeti fazla. Mevcut durum, alışageldiğimizden çok daha dikkatli olunmasını şart kılıyor” dedi. Haber-Hakan AYKIRI

595 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle