Hoşgeldiniz  
................................................

Hukuki Çeviri

Erkan Ilik | 16 Haziran 2022 | Genel, Güncel, Manşet, Mugla A- A+

Hukuki Çeviri

Hayatın her alanında gereksinim duyulan hukuki çeviri en basit tabiri ile hukukla alakalı tüm içeriklerin hedef dile aktarılmasıdır. Kesin ifadelerin ve hukuki terimlerin yoğunlukta olduğu bu çeviri türü titizlikle tamamlanır. Standart çeviri türlerine kıyasla daha karmaşık bir yapıya sahip olan hukuki çeviri ana dil seviyesinde yabancı dil bilgisine ek olarak çeviri konusu ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmayı gerekli kılar. Kaynak ve hedef dilin konuşulduğu toplumların hukuk sistemini bilme zorunluluğu da olan bu tercümelerde hatalı çeviri ihtimalini ortadan kaldırmak için geniş çaplı çalışmalar yürütülür.

Hukuki tercümenin en çok kullanıldığı içerikler tapular, sözleşmeler, vasiyetnameler, patentler, transkriptler, dava belgeleri, finansal belgeler, göçmenlik belgeleri, yasal yazışmalar, akreditifler, yeminli ifadeler olarak bilinir. Her bir belge türünü o türle ilgili bilgisi ve tecrübesi bulunan çevirmenler inceler. İçeriğinin geniş kapsamlı olması nedeniyle bu çeviri türünde profesyonel tercüman bulmak kolay değildir. Seçim aşamasında hem fiyat hem de hizmet kalitesi yönünden karşılaştırma yaparak karar vermekte fayda vardır.

Hukuki Çeviri Özellikleri

En önemli tercüme türlerinden biri olan hukuki çeviri karmaşık ve zor bir yapıya sahiptir. Diller arası kültürel ve coğrafi farklılıkların bulunması çeviriyi daha kompleks hale getirir. Bunu basitleştirmek ve metni birebir aktarmak ise tercümanın görevidir. İşinde başarılı ve profesyonel olan tercüman hedef dile aktarımı kusursuz şekilde yapacaktır. Kendine özgü dile ve yapıya sahip olan hukuki metinlerde ilave hukuk bilgisinin bulunması tercüman açısından avantaj sağlayacaktır. Bilgi düzeyinin eksik olması hem tercüman hem de metni kullanacak olan kişiler açısından sıkıntılı olacaktır. Bunu önlemek adına işinde uzman olan, metnin ait olduğu alan ve çeviri türü ile ilgili tecrübesi bulunan tercümanlarla çalışılmalıdır.

32 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle