Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

HAYAT BOYU ÖĞRENMEDE HEDEFE ULAŞILDI

Erkan Ilik | 28 Temmuz 2021 | Genel, Güncel, Manşet A- A+

Fethiye İlçe Hayat Boyu Öğrenme komisyonu toplantısı, Kaymakam Eyüp Fırat başkanlığında Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda açıklamalarda bulunan Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, “Yaşadığımız pandemi sebebiyle, gerek eğitim öğretimde, gerek Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde Fethiye olarak istediğimiz, planlamaları  gerçekleştirdik. “ifadelerini kullandı.

Fethiye İlçe Hayat Boyu Öğrenme komisyonu toplantısına Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat  başkanlık yaparken, toplantıya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Musa Yeşil, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, daire amirleri ve komisyon üyeleri katıldı. Toplantıda geçmiş dönem eğitim öğretim faaliyet raporlarının yanı sıra bu yılki eğitim öğretim faaliyet raporları sunuldu. Dönem dönem eğitim öğretim faaliyetleri hakkında rakamlarla bilgiler aktaran  Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Cazağ, “2020-2021 Eğitim öğretim yılında 178 mesleki kurs, 188 genel kurs, 27 okuma yazma kursu olmak üzere 393 kurs açıldığını, 6 Bin 198’i kadın, 2 Bin 922’si erkek olmak üzere 9 Bin 120 kursiyer eğitim gördü. Aynı dönemde okuma-yazma kursundan 56 kursiyer yararlandı. Açık öğretim ortaokul ve lisesinde toplam 5 Bin 818 öğrenci yararlandı. Eğitim de iyi örnekler yarışmasına katıldık. Eğitime Erişim alanında 1’incilik, Hayat Boyu Öğrenme ve Kültür Sanat Spor Alanında da 2’ncilik kazandık. Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Sanatlar kapsamında 3 olmak üzere mahallelerde 16 ayrı kurs açtık. 151 kurs çeşidini taleplere göre sağladık” dedi.

Cazağ,  2021-2022 yılında planlanan çalışmalar hakkında da bilgiler aktararak, “Okuma ve yazma bilmeyenler için kurslar açılacak. Mahallelerde öncelikle ilk yardım, arıcılık, ağaç budama, aşılama ve el sanatları kursları, engellilere yönelik kurslar, okullarda bağımlılıkla mücadeleye yönelik eğitimler verilecek. Ayrıca Ustalar Kursiyerlerle Buluşuyor Projesi kapsamında kursiyerleri usta ile buluşturacağız. Tenis  turnuvası düzenleyeceğiz. Çocuk Tiyatro Topluluğu ve Yetişkin Tiyatro Toplulukları tarafından hazırlanan oyunları sergilenecek. Türk Halk Müziği gruplarının farklı yörelere ait, eserleri seslendirdiği konserleri gerçekleştireceğiz. Kurumumuz Halk Oyunları ekipleri tarafından “7 Bölge, 7 Yöre” isimli  gösteriler sergilenecek. Üzümlü’den  Esenköy’e,  Çamköy’den merkez binamıza kadar el sanatları sergileri düzenlenecek. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinde Göcek Mahallesi Türk Halk Müziği Korosu konser gerçekleştirecek. Dünya Kadınlar Gününe özel, “Kadın Gözüyle Fethiye” temalı resim sergisi yapacağız. Fotoğrafçılık kursiyerleri tarafından sergiler düzenlenip, açılacak ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızdan Kaya Halısı ile ilgili Kayaköy Mahallesinde kurs açacağız” diye konuştu.

“Kurslardan İstifade Etsinler”

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat toplantıda yaptığı açıklamada pandemiye rağmen Fethiye’de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün Hayat Boyu Öğrenme plan ve programları büyük bir oranla gerçekleştirilmiştir” dedi.

Fırat, “Yapılan sunum itibariyle geçtiğimiz eğitim öğretim döneminin  fotoğrafını  çekme imkanı oldu. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında yapılması gerekenlerin planlamalarını görmüş olduk ve istişare edeceğiz. Temsilci arkadaşlarımızın fikrini alacak ve katkısını bekleyeceğiz. Yaşadığımız pandemi sebebiyle, gerek eğitim öğretimde, gerek Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde Fethiye olarak istediğimiz, planlamaları  gerçekleştirdik. Aşılama süreci çok olumlu gidiyor. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bütün planlamamız o yönde . Çocuklarımızla yüz yüze eğitim gerçekleştireceğiz ümidiyle  bu planlamamızı gerçekleştirdik. Fethiye olarak aşılamada da ciddi bir orandayız. İnşallah bütün ilçemiz aşılanır. Eğitim öğretim de aksaklık görmeden başlayacağız.Özellikle pandemi sürecinde öğretmen arkadaşlardan eğitim öğretimden ayrı kaldıkları dönemde hem filasyon çalışmalarında,  hem de özellikle vefa destek gruplarında çok istifade ettik. Önümüzdeki dönemde de hayat boyu öğrenme plan ve programları en iyi şekilde uygulanacaktır. Halkımızın kurslardan istifade etmelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Meslek Edindirici Kurslara Bekliyoruz”

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya ise, “Pandemi süreci eğitimi ve yüz yüze eğitimi etkileyen en büyük unsurdu.  Sayılarda görmüş olduğunuz üzere 2018 -2019 yılında ulaştığımız 30 bin kursiyer sayısını 35- 40 bin olarak hedeflemiştik .Lakin pandemi  sürei bizi biraz yoksun bıraktı .Uzaktan erişmeye çalıştığımız bu istatistiğe dahil değil .

Bu süreci verimli bir şekilde kullanmaya çalıştık. Bunun ötesinde halk eğitimin işlerinden birisi geleceğimizi yaşatmak  ve yeni nesillere aktarmak. Meslek edindirici kurslarımızın yanında insanlarımızın boş vakitlerini değerlendirerek ekonomilerine katkı sağlamaya yönelik çalışmaların yapılması, yine  faaliyetlerimiz arasında kısacası örgün eğitimin dışında eğitime dahil her şeyin öğretildiği bir noktamız, merkez binamızın fonksiyonel eğitim alanlarımızda genel bir sorun var ama biz bunu bahane etmedik .Halk Eğitim Merkezi kursları insanın olduğu her yerde açılabilir. Kursların açılmasını talep eden vatandaşlarımıza hitap  ediyoruz .Özellikle son 2 yılda yöremize destek sağlayacak girişimlerimiz oldu. İlk olarak olarak kaya halısı ve üzümlü dastarın bu yöreye ait olması bu kursların devam etmesini sağlıyor. Hayat Boyu Öğrenme plan ve programlarının tam uygulanabilmesi için Halk Eğitim Merkezimiz çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

269 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,8689
EURO 10,4740
BIST 12,1977
ALTIN 499,21

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle