Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

GEKA’DAN DESTEK KAZANDI

Erkan Ilik | 04 Mart 2021 | Eğitim, Genel, Güncel, Manşet A- A+

GEKA’DAN DESTEK KAZANDI

Milas Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Fizibilite Projesi GEKA’dan destek kazandı.

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın 2020 yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında destek almaya hak kazanan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “Milas Topraksız Tarım TDIOSB (Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) Fizibilite Araştırması” projesinin sözleşmesi imzalandı. Valilik 75. Yıl Toplantı Salonunda düzenlenen imza törenine Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Özgür Akdoğan katıldı. Projenin, modern teknikler kullanılarak Muğla’nın alternatif tarımsal potansiyelinin daha da arttırılması ve yeni istihdam olanaklarının geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilmesi planlanan Milas’ta Topraksız Tarıma Dayalı OSB’nin kurulumuna yönelik fizibilite çalışmalarını içerdiği bildirildi.Yapılacak fizibilite çalışmasının Milas Topraksız Tarım OSB’nin kurulmasına yön vereceği ifade edildi.

Proje ile sebze ve meyve sektöründe gerek ihracata gerekse de iç pazara yönelik üretim yapan ve yapacak işletmelerin, verimli üretim gerçekleştirmelerini sağlayacak teknik ve modern bir altyapıya kavuşacağı, yatırımcı işletmelerin bir araya getirilerek kümelenmelerinin sağlanacağı diğer yandan Ar-Ge, İnovasyon Merkezi, Eğitim Merkezi ve tüm yan sanayi kollarının (fide, gübre, sera malzemeleri, ambalaj vb.) bir arada bulunacağı bir ihtisas OSB’nin kurulacağı ifade edildi. İhtisas OSB bünyesinde topraksız tarım teknolojisi ile kurulacak olan modern seralarda, birim alandan daha fazla ürün alınabileceği, yaklaşık 2400 kişinin istihdam edileceği bu sayede il ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlayacağı belirtildi.

“TOPRAKSIZ TARIM NEDİR?”

Seralar; iklimin elverişli olmadığı dönemlerde bitkilerin yetişme koşullarını optimum düzeyde tutarak, mevsimleri dışında yetişmesine uygun ortamın sağlandığı, ısı, ışık, nem ve hava hareketleri gibi etmenlerin kontrol altına alınabildiği özel yapılardır. Modern seracılık ise örtü altı bitki yetiştiriciliğinde ileri teknoloji kullanılarak kaliteli ve yüksek verim elde edilmesidir. Günümüz teknolojisinde, geleneksel seracılık ile kıyaslandığında oldukça üstün yanları olan topraksız tarım ile yıl boyunca gerçekleştirilen üretimin, modern seraların vazgeçilmez unsuru olduğu anlaşılmaktadır. Topraksız (Hidrolojik) tarım, kültür bitkilerinin toprak yerine kaya yünü, Hindistan Cevizi kabuğu(cocopeat), perlit, turba, kum, saman gibi yetiştirme ortamlarında ihtiyaç duydukları mineral maddeleri solüsyon olarak vermek suretiyle yapılmaktadır. Bu yöntemde; kurulacak özel düzeneklerle birim alanda daha fazla ürün alınabilmektedir. Bu avantaj sayesinde günümüzde tarım alanlarının giderek azalması nedeniyle üretim miktarlarında yaşanan düşüşün bir nebze de olsa önüne geçilebilir. (HABER MERKEZİ)

141 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,8689
EURO 10,4740
BIST 12,1977
ALTIN 499,21

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle