Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

FETHİYE’DEKİ TURİZMCİLER UMUTLU

Erkan Ilik | 23 Haziran 2021 | Genel, Güncel, Manşet, Turizm A- A+

Rusya’nın Türkiye uçuşlarını açması ve korona virüs sebebiyle uygulanan kısıtlamaların 1 Temmuz itibari ile kalkması, Fethiye’deki turizmcileri umutlandırdı. Aynı şekilde İngiliz hükümetinin de bugün yapacağı toplantı sonrası alınacak olan kararın çok önemli olduğunu belirten turizmciler, “Sezonun kalan kısmından oldukça ümitliyiz” ifadelerinde bulundular.

Rusya’nın tatil için Türkiye’ye kapılarını açması sonucu bölgemiz turizmcileri, yeni sezondan umutlandıklarını belirterek, şimdi ise gözlerini bugün İngiliz hükümetinden çıkacak olan karara çevirdiler. Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği  Başkanı Mete Ay, “İnşallah bir an önce İngiliz hükümeti de Rusya gibi bir an önce kapılarını açar” ifadelerinde bulunurken, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkan Adayı  Turizmci Muhammed Kökten ise, Rusya’nın almış olduğu karar çok güzel.Ülkemizde kısıtlamaların 1 Temmuz tarihinden itibaren kalkacak olması da bizi umutlandırdı” dedi.

“Rus ve Ukrayna’lı Turistler Bölgemize Hareketlilik Getiriyor”

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği (ÇALIŞ-DER) Başkanı Mete Ay, “Rusya’nın vatandaşlarına kapılarını açması bizim adımıza çok önemli bir gelişme. Açıkçası, Rus ve Ukrayna’dan gelen turistler önceki yıllardaki gibi değiller. Kaliteli müşterileri görüyoruz. Özellikle, Çalış bölgesinde son yıllarda  açılan yeni otellerinde katkısıyla birlikte önceki yıllara oranla çok fazla Rus ve Ukrayna’lı turistle karşılaşıyoruz. Elbette buda bölgemiz turizmine çok büyük katkıda bulunacaktır”  dedi.

“Gözümüz Kulağımız İngiltere’de”

Fethiye ve bölgesi turizminin en çok ağırladığı müşteri potansiyelinin İngiliz pazarından oluştuğunu ifade eden Ay, “İngiliz hükümetinin almış olduğu baskın kararlar neticesinde ne yazık ki İngilizler tatil için bölgemize gelemiyorlar. Bugün İngiliz hükümetinin yapacağı toplantı sonrası alacağı kararlar çok önemli. Bizim düşüncemiz kapıların açılacağı yönünde. İnşallah böyle de olur. Bir an önce İngiliz müşterilerini bölgemizde ağırlamaya başlarız” diye konuştu.

Turizmci Muhammed Kökten, “Daha önceki açıklamalarımda  turizm sektörü Haziran ayı ortalarına doğru kendisini toparlamaya başlar demiştim. Nitekim de öyle oldu. Ölüdeniz’e baktığımız zaman biraz hareketlenme başladı. Bunun yanı sıra Rus hükümetinden de Türkiye’ye kapılarını açması sonucu bu ayın sonundan itibaren yoğunluk yaşamaya başlarız. Özellikle de 1 Temmuz tarihi itibari ile çartır uçuşları başlar ve bölgemiz turizm açısından hareketlenir”  dedi.

“İngiltere’nin Kapılarını Açacağını Düşünüyorum”

İngiltere pazarın da gözlerin Perşembe günü İngiliz hükümetinin yapacağı açıklamada olduğunu belirten Kökten, “Tek temennimiz İngiliz hükümetinin Perşembe günü yapacağı açıklamada Türkiye’yi sarı listeye almasıdır. Bir an önce uçuşları açarlar diye ümit ediyoruz. Daha önceki düşünceler, Ağustos ayının sonlarına kadar İngiliz hükümetinin uçuşları açmayacağı yönündeydi. Fakat, son günlerde, özellikle de aşılama çalışmalarının hızlanmasından dolayı da, İngiltere’nin kapılarını açacağını düşünüyoruz. Çünkü ülkemizde aşılama çalışmaları hızlı bir şekilde ilerliyor ve küçük yaşlara doğru da iniyor. Ölüdeniz de geçen sene kapılarını açmayan otellerimiz vardı. Yine bu yılda aynı şekilde daha henüz açmadılar. Netice itibari ile bu işletmelerde bünyesinde eleman çalıştırıyor ve onlarda evlerine ekmek götürüyorlar. İnşallah bir an önce bu sıkıntılar çözülür ve herkes rahatlar” ifadelerinde bulundu.

“Yerli Turizmde Yoğunluk Bekliyoruz”

Kısıtlamaların kalkması ile yerli turizmde de canlılık olacağını vurgulayan Kökten, “Yerli turistte de bir yoğunluk olacak. Çünkü vatandaşlarımız 1.5 yıla yakın zamandır evlerinde. Aşılamada 25 yaşa kadar indi. Kovid vakalarında düşüş gösterirse iç pazarda da büyük bir hareketlilik olacak. Önümüzdeki 2-3 ayın yoğun geçeceğini umut ediyorum. Görünene göre beklentilerimiz yüksek” ifadelerini kullandı. Haber-Foto/Hakan AYKIRI

235 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle