Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Fethiye Plajlar ve Koylar

Editor Erkan | 11 Nisan 2022 | Genel, Güncel, Siyaset A- A+

Fethiye Plajlar ve Koylar

1-Kabak Koyu

Yaklaşık 200 metre uzunluğunda sahildir. Sit alanı olduğu için herhangi bir tesis yoktur. Bundan kaynaklı şezlong ve şemsiye ihtiyaçlarınızı sit alanı olduğu için karşılayamıyorsunuz. Temmuz ve Ağustos zamanları Kabak Koyu fazlasıyla kalabalık oluyor. Genel olarak dalgalı bir denize sahiptir. Sezon zamanı koy, kalabalık ve dalgalı olduğundan bulanık bir denize dönüşüyor. İyi yüzme bilmeyenler fazla tercih etmemeliler çünkü su bir anda derinleşebiliyor. Giriş ücreti bulunmamaktadır. Fethiye merkezden kalkan dolmuşlarla saatlik bir yolculuk sizi bekliyor.

2-Karaot Plajı

Plajın en güzel özelliği el değmemiş bir doğa yapısı olmasıdır. Bir yanda yeşillik diğer yanda masmavi bir deniz ile muhteşem bir manzaraya sahiptir. Plaj sit alanı olduğu için market, tuvalet, şezlong ve şemsiye beklememeniz lazım. Yemeklerinizi önceden temin etmelisiniz. Burada aynı zamanda nesli tükenen canlılar bulunmaktadır. Bunlardan biri Caretta Caretta kaplumbağlardır. Onların yaşam alanı Karaot Plajı’ndan geçmektedir. Burada onları gözlemlemek için harika bir fırsat. Plaj boydan boya kum olduğu için çok seveceksiniz. Deniz seviyesi sığ o yüzden tercih edilebilecek bir yer diyebiliriz. Su çok temiz ve berrak.  Deniz canlılarını rahatlıkla görebilirsiniz. Benim için burası bir akvaryum.  Fethiye merkeze yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır. Araç ile 20 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

3-Patara Plajı

Adını Patara Antik Kentinden alan plaj, ince kumu ve tepeleriyle 12 kilometrelik bir alana sahiptir.  Burası Gelemiş Köyü ile sınırı olduğu için etrafta kafeler, çay bahçeleri, ışıklandırmalar, köy okulları, cami, şemsiye, şezlong, alkollü alkolsüz mekanlar görebilirsiniz. Giriş ücreti ben gittiğim zaman 30Tl ve şezlong/şemsiye ücreti toplam 100TL’di. Antalya şehir merkezinden 220 kilometre uzaklıkta olduğu için yaklaşık 5 saatlik bir yol güzergahı bulunmaktadır.

4- Katrancı Koyu

İki ayrı koyda, iki ayrı plaj bulunmaktadır fakat bu koylardan birincisi günübirlikçilerin tercih ettiği bir koydur. Su temiz ve berraktır. Temmuz ve Ağustos aylarında burası çok kalabalık olur. Kalabalıktan hoşlanmayanlar bu aylarda gelmeli.  Daha çok Haziran ayı ve Eylül ayları burada daha keyifli olur. Giriş ücreti 60 TL. Her iki koyda kapalı olduğu için dalgasız bir denize sahiptir. Özel araçla Göcek yolu güzergahından 20 dakikada buraya ulaşabilirsiniz. Fethiye’ye 16 kilometre uzaklıktadır. Minibüsler ile kişi başı 20 TL ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Fethiye tekne turu ile koyu ziyaret etmeniz mümkün.

5-Kıdrak Plajı

Denizsiz tatil yapamam diyenlerin bayılacağı bir plaj Kıdrak Plajı. Yeşilliklerle çevrili bu plaj gerçekten manzarasıyla hayranlık yaratıyor. İhtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kafe, duş, tuvalet, restoran, şezlong, şemsiye ve piknik masaları mevcuttur. Deniz taşlı tabanı ve ani derinleşmesi sebebiyle yüzmeyi bilmeyenler veya az yüzme bilenler için uygun değildir. Zaten uyarı tabelalarını etrafta gerebilirsiniz. Kişi başı ücret 30 TL. Şezlong ve şemsiye fiyatları 80 TL. Toplu taşıma ile ulaşım için Fethiye merkezden kalkan dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Dolmuş ücreti 20 TL.

6-İnlice Halk Plajı

Yol üzerinde giderken aniden rotanızı İnceli Halk Plajına çevirebilirsiniz. Arabanızdan eşyalarınızı alıp kendinizi kumlarda güneşlenirken hayal edin. Bir anda ortamınız değişecek. İhtiyaçlarınız için her şey bu plajda bulabilirsiniz. Duş, kabinler ve tuvaletler belediyeye ait olduğu için ücretsiz yararlanabilirsiniz. Denizinden bahsedecek olursak yer yer derin ve yer yer sığ bir denizi var. Giriş ücreti bulunmamaktadır. Şezlong ve şemsiye fiyatları 80 TL . Dalaman toplu taşıma ile Göçek’ten plaja kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

7-Turunç Pınarı Koyu

En sevdiğim koylardan birisi çünkü burada ağaçlarla çevrili doğal güzellik bulunmaktadır. Çam ağaçları, Zeytin ağaçları, Defne ağaçları ve Pınar ağaçları ilk dikkatimi çeken ağaç türleri oldu. Temiz doğası ve oksijeni ile insanın aurasını hemen değiştiriyor. Bu koyun adı Turunç ağacından gelmektedir. Sessiz tatil geçirmek isteyenler için harika bir koy diyebilirim. Bu koyun bir diğer özelliği ise içme su kaynağı çıkmasıdır. Su kaynağını takip eden bir tracking yolu var. Eğer yürüyüş yapmayı seviyorsanız mutlaka bu yoldan etrafı keşfetmelisiniz. Buraya karadan bir ulaşım yok sadece deniz yolundan ulaşım sağlanmaktadır. Fethiye limandan kalkan tekne turlarını tercih edebilirsiniz.

8-Ölüdeniz

Dünyaca ünlü Ölüdeniz size tam bir doğa harikası sunuyor. Adını suyun durgunluğundan alan Ölüdeniz, su sporları yapmak isteyenler için birebir. Fethiye tekne turu ile de plaj ve koyları ziyaret edebilirsiniz. Ölüdeniz’e giriş ücreti 50 TL ve şezlong-şemsiye ücretleri ise 100 TL. Ulaşım Dalaman havalimanından ve Antalya havalimanından Havas veya araç ile mümkün.

9-Çalış Plajı

Fethiye ilçesine çok yakındır. Burada farklı bir konsept bulabilirsiniz. Bunun sebebi etrafta çok fazla otel, restoran, doğa ve eğlence bulunmaktadır. Bana göre buraya gün batımını izlemek için hususi gelinebilir. Burası Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktığı nadir plajlardan birisidir. Giriş ücreti bulunmamaktadır. Şezlong ve şemsiye fiyatları genelde 80 TL. Ulaşım olarak Çalış Plajı, Fethiye merkezine 5 kilometre uzaktadır.

10-Kelebekler Vadisi

Ender türlere ev sahipliği yapan Kelebekler Vadisi dünya mirası olarak korunması önerilen 100 dağsan biridir. Doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir. Buranın ismi 70’den fazla kelebek türünün yaşamasından kaynaklı olmuştur. Giriş ücreti bulunmamaktadır. Buraya ulaşmak için Fethiye tekne turu ile veya araç ile sağlayabilirsiniz. Fethiye tekne turu fiyatı 90 TL ile 140 TL arasındadır.

11-Kuleli Koyu

Temiz doğası ve denizi ile muhteşem bir manzaraya sahiptir. Rüzgarı hissedip falga sesleri ile huzura açılan bir yer burası. Özel bir hobiniz varsa burada gerçekleştirebilirsiniz. Kitap okuyabilir rahatlıkla zaman geçirebilirsiniz. Giriş ücretsiz fakat şemsiye ve şezlong ücretleri 80TL. Fethiye tekne turu veya Ölüdeniz tekne turu ile ulaşım mümkün. Fiyatları genel olarak 60 TL.

12-Aksazlar Koyu

Özel bembeyaz kumlar ile dizayn edilmiş ve anladığınız üzere doğal bir plaj değil. Her ihtiyacınızı karşılayabileceğiz bir koy. Dalgasız ve sığ bir denize sahiptir. Aileler ve yüzme bilmeyenler rahat edebileceği bir koydur. Giriş ücreti 80TL ve şezlong-şemsiye fiyat içinde dahil.

13-Küçük Boncuklu Koyu

Berrak bir su ile akvaryumu andırıyor bu koy. Genelde kumsal kum ve çakıllar ile çevrelenmiş. Deniz ayakkabısı ile denize girmenizi önerebilirim çünkü deniz tabanı çakıllar ile dolu. Deniz yavaş yavaş derinleştiği için ailelerin tercih edileceği bir koydur. Şezlong ve şemsiye fiyatları 80 TL onun haricinde bir giriş ücreti bulunmamaktadır. Şehir merkezine 4 kilometre mesafededir. Fethiye Tekne Turu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Araç ile ulaşım mümkündür. Dolmuş ile gelecek olanlar 15 TL ile gelebilirsiniz.

14-Büyük Boncuklu Koyu

Bir başka akvaryuma benzettiğim koylardan biri büyük Boncuklu Koyu. Çakıllı ve kumlu bir kumsalı vardır. Deniz ayakkabısı mutlaka yanınızda bulundurun yoksa da terlikle denize girmenizi öneriyorum. Çakıl taşları denizde ayağınızı kesebilir. Buranın en güzel özelliği orman içinde kamp yapma fırsatınız var. Giriş ücreti yok sadece şemsiye ve şezlong 80 TL. Fethiye’nin batısında yer almaktadır. Dolmuş veya Fethiye tekne turu ile ulaşımı vardır. Araç ile 10 dakikada bu koyu ziyaret edebilirsiniz. 15TL ile dolmuşla buraya ulaşım sağlanmaktadır.

15-Küçük Samanlı Koyu

Denizden korkanlar bu koya gelmesini tavsiye etmiyorum bunun sebebi yüzerken pek çok deniz canlısı ile rastlaşabilirsiniz. Bu koyda çok fazla deniz canlısına ev sahipliyi yapmaktadır. Denize atlamayı sevenler için 2 adet iskele bulunmaktadır. Deniz çakıllıdır. Deniz ayakkabısı giyilmesi gereken koylardan biridir. Bunun haricinde dalgasız ve sığ bir denize sahiptir. Plaj için masa, sandalye, şezlong ve kafe bulunmaktadır. Rahatlıkla ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Tesiste çocuk alanı bulunduğundan çocuklarınızın keyifle eğleneceği bir yer. Mangal yakıp günün yorgunluğunu burada atabilirsiniz. En sevdiğim şey ise duş, tuvalet ve soyunma odaları çok temiz. Giriş ücreti 60TL ve şezlong-şemsiye fiyatları ise 90 TL. Ölüdeniz tekne turu ile ulaşım kolaydır. Dolmuş ile de 10 TL ücret karşılığında gelebilirsiniz.

16-Büyük Samanlık Koyu

Hem piknik yapabileceğiniz hem de denizin keyfini çıkarabileceğiniz harika bir koy. Sezon zamanı ve hafta sonları oldukça kalabalıktır. Giriş ücreti ve şemsiye-şezlong bulunmamaktadır. Fethiye merkeze 7 kilometre vardır. Dolmuş veyahut Fethiye tekne turu ile buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aracınızla 10 dakikada bu koya ulaşabilirsiniz. Dolmuş ücreti 20 TL.

Fethiye’deki en güzel koylar ve plajlar bu şekilde. Tabii Fethiye’de denize girmek dışında da yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Bizim favorimiz kesinlikle Fethiye rafting turu.

 

76 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle