Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Erol Dolu’nun Kaleminden “ANKARA’DA TBMM’DEN İZLENİMLER TBMM ve Muğla Milletvekilleri”

Erkan Ilik | 10 Nisan 2014 | Genel A- A+

ANKARA’DA TBMM’DEN İZLENİMLER   TBMM ve Muğla Milletvekilleri

 

Üç günden gün Ankara’daydım. (08-09 ve 10 Nisan 2014) Ankara’da bulunduğum Üç gün boyunca TBMM’ sine uğradım ve orada Türkiye’de gelişmeleri yakından takip ettim.

Ankara’da bulunduğum ilk gün olan 08 Nisan 2014 Salı günü TBMM’sinde Gurubu bulunan Siyasi Partilerin Gurup toplantıları vardı. İlk MHP gurubu,  arkasından Ak-Parti sonra BDP ve en son CHP gurubu toplandı.

Ben Ankara’da TBMM’sinde tüm partilerin Gurup Toplantılarına katıldım. Ak-Parti gurup toplantısı için salona girdiğimde Kadıköy eski Belediye Başkanı Adem Ayat ile Avukat Ramazan Uçar ile karşılaştım. Kendileri ile hoş sohbet ettikten sonra, ben salonun Basın Bölümüne geçtim. Toplantıyı oradan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer ve Halk TV Yorumcusu Gazeteci Fatih Ertürk ile beraber izledik.

En son saat 13.30 da CHP Gurup Toplantısını izlemek için CHP Gurup Toplantısının yapılacağı salonun Basın mensupları için ayrılan yerde Saat 13.30 da Sayın Kemal Kılıncdaroğlu’nu beklerken bir anda içeri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı haberi geldi. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Gurup Toplantı salonuna girerken orada bulunan birisinin saldırısına uğradığından salon bir anda boşaldı. Ama Sayın Kılıcdaroğlu Yirmi dakika gecikme ile CHP Gurup Toplantısının yapılacağı odaya geldi ve Gurup Toplantısına ‘bizi hiçbir tehdit, hiç bir saldırı yolumuzdan geri döndüremez. Aynı saldırılır daha önceleri İsmet İnönü’ye yapıldı’ diyerek alkışlar arasında coşkulu bir konuşma yaptı.

Salı günü öğleden sonra ve Çarşamba günü TBMM Genel Kurul salonunda toplantıları Basın Bölümünden izledim. Meclis Kürsüne çıkan Parlamentoda temsil edilen Dört Partinin Milletvekilleri de Sayın Kemal Kılıcdaroğlu’na yapılan saldırıyı içtenlikle kınadılar. Gerçekten TBMM’sinde böyle bir olayın gerçekleşmesi TBMM’sini de üzmüştür.

Bu olayı yapan şahsın tutuksuz yargılanacağını ben Çarşamba günü (09 Nisan 2014) TBMM Genel Kurul salonunda CHP Gurup Başkan Vekili Hamzaçebi’nin Meclis’te yaptığı konuşmasından öğrenmiştik. Ama aynı gün akşam haberlerinde şahsın bir başka davadan tutuklandığı söylendi.

TBMM Genel Kurulunda bulunduğum Üç gün boyunca Genel Kurul Salonundaydım. Başta Sayın Kemal Kılıcdaroğlu’na yapılan saldırı konusu olmak üzere Türkiye gündeminde bulunan konular hakkında konuşmalar yapıldı. Bazı Milletvekilleri hem gündem ile hem de gündem dışı konularda söz alarak önemli konuşmalar yaptılar.

TBMM’si toplantıya başladıktan sonra Dört Milletvekili gündem dışında konularda Beş dakika söz alarak Meclis Kürsüsünde konuşma yapıyor. Bunu orada gözlemledim.

Bu konuyu Muğla’yı temsilen TBMM’sinde bulunan Altı Milletvekili arasında hiçbir ayrım yapmadan yazıyorum. Toplantı sırasında TBMM Genel Kurul salonunda Muğla Milletvekillerine baktım. Bazılarının Genel Kurul Salonunda olduğunu gördüm.

     Ben yıllardan bu yana TBMM’sini çok yakından izliyorum. Özellikle bütçe görüşmelerinin son günü yapılan toplantıları da yakından takip ediyorum. TBMM’sinde önemli görüşmeleri izlemek için Ankara’ya da gidiyorum. Ama Muğla Milletvekillerinin hiç birisinin Türkiye’nin gündemi veya Muğla ile ilgili konularda TBMM Kürsünden etkili bir konuşma yaptıklarını görmedim. TBMM’sinde her partiden öyle Milletvekilleri var ki, konuştukları zaman Türkiye’de gündem yaratıyorlar. Tunceli Milletvekili Kamer Genç de yine orada gündem ile ilgili konuşma yaptı. Bizim Muğla Milletvekillerinin de Muğla ve Türkiye’nin sorunları konusunda öne çıkmalarını istiyoruz.

     Türkiye gündemini veya Muğla Bölgesiyle ilgili konularda niye Muğla Milletvekilleri TBMM’sinde gündem dışı da olsa Beş dakika söz isteyip düşüncelerini söylemezler. Benim Mecliste Genel Kurulu izlediğim günlerde hem Cumhuriye Halk Partisinden, hem de Adalet ve Kalkınma Partisinden Malatya Milletvekilleri Meclis Kürsüsünden Malatya ile ilgili gündem dışı söz alıp konuştuklarını gördüm.

     Muğla Bölgesi Türkiye’nin olduğu kadar Dünya’nın da önemli bir bölgesi. Ben 08 Nisan 2014 Salı günü Meclis Basın Bürosunda Meclisin emektar Foto Muhabirlerinden Mustafa İstemi ağabeyimizle karşılaştığımızda bana hoş geldin dedikten sonra, ‘arkadaş güzelim Muğla’yı Fethiye’yi bırakıp da buraya niye geliyorsun’ dedi.

Bu yazdıklarımı bizzat Ankara’da TBMM Genel Kurul toplantılarını izleyerek yazıyorum.

 

 

450 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle