Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

EROL DOLU, “FETHİYE YİNE CUMHURBAŞKANLIĞI TURUNDA”

Erkan Ilik | 24 Nisan 2014 | Genel A- A+

                EROL DOLU    FETHİYE YİNE CUMHURBAŞKANLIĞI TURUNDA

Çocukluk yıllarımızda Bisiklete binmeye meraklıydık. Çocukluğumu geçirdiğim Bin dokuz yüz yetmişlerin başlarında biz Köyceğiz’in Tepearası köyünde Bisiklete binmeyi çok isterdik. O yıllarda Bisiklet az bir ailede bulunuyordu. Bir gün babam zor şartlarda bize Bisiklet aldı ve her gün onu itina ile temizlediğimi biliyorum.

Ortaokul ve Lise yıllarımızda bizlere Çin’de herkesin bisiklete bindiğini söylüyorlardı ki öyle olduğunu daha sonraki yıllarda Televizyonlarda da gördük. Ayrıca 1980 öncesi biz bazı dergilerde de bunu okuyorduk.

     Bu dergilerde 3 milyon nüfusu ile başta Amerika ve zamanın Sovyetler Birliği olmak üzere Dünya’ya kafa tutan çoğu zaman Çin’de Mao ile beraber davranan Enver Hoca liderliğindeki Arnavutluk’ta da herkesin Bisiklete bindiğini okuyorduk.

2002 yılında Balkan Veteranlar Kros şampiyonası için Arnavutluk’a gitmiştik. Arnavutluk’un Başkenti Tiran’da Beş gün kaldık. O zaman Arnavutluk’ta birçok kimsenin ulaşım için Bisikleti kullandıklarına kendim şahit oldum.

Yıllar sonra Bisikletin bir spor dalı olduğunu öğrendik. Ülkemizde de Bisiklet sporunun en çok geliştiği yer bir zamanlar Konya Bölgesiydi. Konya şehir stadının çevresinde Bisiklet yarışları için Veletyum vardır. Bu günleri Konya’dan fazla sporcu çıktığını duymuyorum.      Ben de Atletizm ile ilgilendiğim ve Gazetecilik ve Spor Yazarlığı yaptığım için özellikle Basında Amatör Spor dallarıyla ilgili haberleri uzun yıllardan bu yana okurum. Bin dokuz yüz yetmişlerin sonlarına doğru Bisiklet sporuyla ilgili Gazetelerde Erol Küçükbakırcı ve Yusuf Ecevit ismini okumuştum. O yıllarda ulusal basınımız bu günkü gibi sadece futbol değil diğer Amatör Sporlarla ilgili geniş haber veriyorlardı.

1978 yılıydı. Ulusal basınımız Bisiklet sporuyla ilgili ‘Milli Bisikletçilerimiz Erol Küçükbakırcı ve Yusuf Ecevit, İzmir’de fuar etrafında 48 saat durmadan Bisikletle tur attı ve rekor kırdı’ diye bir haber vermişti.

1998 Haziran ayında Konya’ya Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen Olimpik Gün Koşusu için gittiğim zaman orada Yusuf Ecevit ile tanıştım ve eski günleri konuşmuştuk. 1998 yılında Konya Şeker spor kulübünün Bisiklet takımının antrenörlüğünü yaptığını söylemişti.

Geçen yıl haricinde son On yıldan bu yana bizim Bölgemizde de Bisiklet sporuyla ilgili önemli bir olay yaşanıyor. Ülkemizde Bisiklet sporunun en büyük organizasyonu olma özelliğini taşıyan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turuna bir aradan sonra bu yıl Fethiye tekrar dahil edildi.Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Bisiklet tur 27 Nisan, 04 Mayıs 2014 tarihleri arasında Alanya-Antalya etabıyla başlıyor.

Muğla bölgesini kapsayan bölümü olan Fethiye – Marmaris etabı 30 Nisan 2014 tarihinde koşulacak. Geçen yıl bu tura Fethiye etabı dâhil edilmemişti. Bunun için Fethiye Gazetesi olarak bizler de Ankara’da yetkililerle diyalog kurmuştuk ve bu yıl Fethiye tura dâhil edildi.

Fethiye yıllar önce Bisiklet sporuna Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turuyla tanışmıştı. Fethiye halkı gerçekten bu spor organizasyonuna çok ilgi gösteriyor. Daha önceki yıllarda yapılan bu turnuvayı TRT televizyonunda Zafer Kiraz naklen yayında anlattırken ‘şimdiye kadar uğradığımız yerlerden en büyük ilgiyi Fethiye’de gördük. İnanın Fethiye’de insanlar yol boyunca sporcuları büyük sevgi gösterileriyle alkışlıyorlar’ diye söylemişti.Bu sırada Eskişehir’den Atlet ağabeyimiz Hüseyin Turutoğlu beni telefonla arayıp ‘Erol, şu an TRT’de Fethiye’yi Bisiklet turu ile izliyoruz aklıma geldin aradım’ diye söylemişti.

30 Nisan 2014 Tarihinde Fethiye yine Bisikletcilere büyük destek verecek.

Bu arada Fethiye Belediyespor’un Bisiklet Takımının Avrupa’ya gittiğini öğrendik.

 

 

 

338 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle