Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ............................................... ..........................................................

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Selami Önder’den “ALERJİ ve YAŞAM”

Erkan Ilik | 09 Haziran 2021 | Genel, Güncel, gundem, Sağlık A- A+

ALERJİ ,  alışık olunmayana yada  yabancı olana  her zamankinin dışında anormal reaksiyon vermek olarak basitçe  tanımlanabilir . Yani nesiller boyunca artık genlerimiz doğaya , besinlere , havaya yabancılaştı mı demek bu .. ?  Basit yaşam , basit gıdalar , giysiler evler vs  yerine özellikle sanayi devrimi ile  birlikte suni olarak üretilmiş komplike yaşam zincirleri kurmaya başladık .  Bir dönem en büyük ticaret sadece  baharat ve kakao vs üzerine idi ,  yani insanların çoğu bu tür basit  kimyasallara bile son birkaç yüzyılda  maruz kalmaya başladılar , ki günümüzü düşünürsek ne kadar  kompleks  ( içindekilerinin bile  ne  olduğunu anlamak ve  bilmekte  zorlandığımız ) ve üretilmiş  bir  besin ve eşya tüketicisiyiz ..

Yerleşik yaşama geçtiğimizden beri  dünyaya bir türlü SIĞAMIYORUZ..  Besin zincirinin en üstünde olmamıza rağmen tüm kaynakları pervasızca tüketerek çoğalmak ve güya daha iyi yaşamak için daha çok üretip tükettirmek peşindeyiz .. Neredeyse tüm besinlerimiz  genetik ve  kimyasal yöntemlerle üretilmiş , çoğaltılmış ,  saklanmış durumda . İçinde  yaşadığımız evlerimiz , giysilerimiz , eşyalarımız başta petrol ürünleri olmak üzere ismini dahi bilmediğimiz sayamayacağımız kadar çeşit ve  çoklukta kimyasallar  içeriyor , yiyoruz , soluyoruz ve temas ediyoruz ..

Nüfusumuzun  çoğu doğadan uzak  kentlerde doğup büyüyor ,  besleniyor ve yaşıyor .. Bebeklik ve  çocukluğumuz doğadan , ağaçtan , polenden, hayvanlardan uzak geçiyor ve bağışıklığımızın henüz güçlenmediği bir nevi alışma ve tolerans  dönemi olan bu periyodu  kaçırıp ileride alerjik bireyler haline  geliyoruz ..

Doğum şeklimiz bile önemli .. Artık yeni nesiller çoğunlukla normal doğum yerine sezeryan bebekleri…  Yani bağırsak floramız  bizi alerjiden de koruyacak annenin sindirim florası yerine cilt florası ile oluşuyor  ve daha alerjik , daha obez ve  otoimmun hastalıklar dahil bir çok hastalığa yatkın hale geliyoruz ..

Büyük aileler yerine çekirdek aile  içinde sınırlı temas  ile evlerde büyüyoruz .. Bize zararı olmayan bakteri  florası yerine kreşlerde okullarda hastalık yapan mikroplarla savaşarak bağışıklığımız aşırı duyarlı ve alerjik hale geliveriyor..

Soluduğumuz hava bile artık farklı .. Pandemi döneminde  tüketim azaldığı için mecburen üretim ve  enerji kaynaklarının boşa kullanımının getirdiği KİRLİLİK  dünyada azalmıştı , doğa kendini temizlemeye çalışmıştı … Doğa bizi adeta uyarıyor tüm insanlık olarak daha az tüketmeye ve  kirletmemeye alışmamız gerek..

Sonuçta genlerimiz bu yaşam ve tüketim şeklini artık kabul etmiyor  ..  Hızla alerjik ve  otoimmun hastalıklara yatkın bir toplum haline dönüşüyoruz …  Geçmişte 20 çocuktan biri alerjik iken günümüzde neredeyse her  4-5  çocuktan biri artık alerjik  …

Uzm Dr Selami Önder

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 

 

303 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,7015
EURO 10,4021
BIST 12,1344
ALTIN 497,93

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle