Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Başkan Arıkan “Fethiye’nin Tersane Sorunu Var”

Erkan Ilik | 18 Nisan 2022 | Genel, Güncel, Manşet A- A+

Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye’de uzun yıllardır bir tersane sorununun olduğunu belirterek, “Bu sorun ilçemizin kangrenleşmiş bir sorunları arasında. Mevcut tersane alanımız Fethiye’nin bir bacasız sanayisi konumunda. Fethiye Belediyesi Meclisinin geçtiğimiz ayda aldığı karardaki Çiftlik bölgesindeki düşünülen alan sıkıntılı bir yer. 20 yıldır beklemekte olan Karaot alanındaki proje hem bölgenin, hem de bu işten ekmek yiyen herkesin menfaatine olacaktır” ifadelerinde bulundu.

Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye’de ki tersane sorunu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tersane sorunu ile 20 yıldır mücadele ettiklerini aktaran  Arıkan “Dün tersane bölgesini gezdim. Gerçekten o bölge yürek yakıyor. Çünkü orada bir bacasız sanayi var. Orada binlerce kişi çalışıyor. Denizde bakım onarım çalışmaları da yapılıyor. İşten anlamayan biri bile bakım onarım yerinin olmadığını görür. Dolayısıyla sektörden veya dışarıdan olan arkadaşlarımız bunu dile getiriyorlar” dedi.

“Bölgemizde 5 Bine Yakın Tekne Var”

Fethiye ve çevresinde mevcut tekne sayıları ile ilgili bilgiler aktaran Arıkan “Öncelikle şu rakamı söylemek istiyorum. Fethiye bölgesinde 4 bin, 5 bin tekne var. Bizim mevcut alanlarımız var. Bizim bakabileceğimiz tekne sayısı 500 tane. Çiftlik’te bir yer var. Fakat burası sıkıntılı bir yer. İnşallah burası belediyenin gayretiyle imalat yeri olur. Fakat burası da bölgemize yeterli değil. Bir denizci gözüyle bakarsak teknelerin boyları 30,40 metre arasında. Ufak tekneler ise artık kalmadı” şeklinde konuştu.

“Karaot Projesi Faaliyete Geçirilmelidir”

Çiftlik Mahallesi’nde yapılması planlanan alanın yeterli olmayacağını dile getiren Şaban Arıkan “Burası 30,40 metre boyutundaki teknelere hizmet vermek için yeterli değil. Bu sebeple acilen Karaot Plajı’nın olması gerekiyor. Bu sıkıntılı durumu galiba Ankara’dan görmüyorlar. İşin açıkçası yerinde görmek lazım. Kim olsa Karagözler Bölgesi’ne gittiği zaman yüreği yanar ve biran önce çözüm bulur diye düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

“Uluslar Arası Büyük Yatların Bakımını  Alan Yetersizliğinden Dolayı Yapamıyoruz”

Tersane sıkıntısı nedeni ile büyük bir ekonomik kayıp yaşandığını da anlatan Şaban Arıkan “Bu işte para var. Gelen yatın yazın pisliğini alıyoruz. Ancak gelen yabancı misafirlerin yatlarının bakımını burada yapamıyoruz. Bu arkadaşlar ise Hırvatistan veya Yunanistan’a gidiyorlar. Bakım ve onarımlarını orada yaptırıyorlar. Esas para ise bakım onarım ve teknik kısımda. Maalesef şu anda kendi teknelerimize bile bakamıyoruz ki yurt dışından gelen teknelere bakalım. Olursa memleketin hayrına olur. Bu ekonomik kayıp inşallah en kısa zamanda halledilir. Karaot’un önü açılır ve bölge ekonomisine katkıda bulunur” diye konuştu.  Haber-Hakan AYKIRI

 

50 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle