Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Babadağ Orman Yolu Tamamlanma Aşamasında

Erkan Ilik | 16 Nisan 2014 | Güncel A- A+

Babadağ Orman Yolu Tamamlanma Aşamasında

Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda orman yangınlarına karşı önlem alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmalarda, Babadağ’ı Karaağaç ve Kozağaç Mahallesine bağlayan orman yolunun yapım çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.

Adı geçen güzergahta hiçbir yolun bulunmaması, olası bir yangının bölgeye vereceği zararı düşünüldüğünde, yapım çalışmaları süren orman yolunun önemi de gözler önüne seriliyor.

Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü’nün yol şebekesi planı kapsamında yürütülen çalışmalarda Babadağ’ın güney yamacında yaşanabilecek olası yangınlara müdahale edilebilmesi amacıyla açılan orman yolu tamamlanma aşamasına geldi.

Özellikle yaz aylarında yoğun bir yangın tehdidi altında bulun bölgemizde orman yangınlarıyla mücadele için çeşitli çalışmalar yürütülüyor.  Orman yolları, yangınla mücadelenin olmazsa olmazları arasında gösteriliyor. Ormanların yangınlara karşı hassas olduğu bölgelerde hem yangınlara kolayca müdahale edebilmek, hem de yangınların yayılmasını engellemek için yapılan orman yolları sayesinde, ulaşılması çok zor olan bölgelerinde yaşanabilecek olası yangınlara müdahale edilerek yangının yayılması önleniyor. Bu kapsamda Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü’nün Babadağ’ı Karaağaç ve Kozağaç Mahallesine bağlayan orman yolunun yapım çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.

Bölgede adı geçen güzergah yönünde her hangi bir yolun bulunmaması, olası bir yangının bölgeye vereceği zararı düşünüldüğünde, yapım çalışmaları süren orman yolunun önemini de gözler önüne seriyor. Babadağ’ın bitki örtüsü ve konumu göz önüne alındığında olası bir yangında on binlerce ağaç ve canlının yok olma riskiyle karşı karşıya kaldığı belirtilerek, yapılan bu çalışmayla bölgede olası bir yangın ile etkili ve verimli şekilde müdahale edilmesinin planlandığına işaret ediliyor. Çalışmalar kapsamında yol güzergahında bulunan 20 ağacın kesildiği belirtilerek, bu sayede oluşabilecek bir olumsuzluk karşısında on binlerce ağaç ve sayısız canlının yok olmasının da önüne geçildiğine dikkat çekiliyor.

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan planlamalarda, bölgemizde bulunan ve dünyada eşi benzeri kalmamış ağaç, çiçek, kuş ve diğer canlı türlerinin korunması esas alındığı belirtilerek açılan orman yolunun yangınlara müdahalenin yanında doğa dostları ile çevre gönüllülerinin de yararlanacağı dile getiriliyor. (FG)

583 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle