Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Akut’tan 3 kişi için 12 Saatlik Büyük Kurtarma Operasyonu

Erkan Ilik | 27 Nisan 2014 | Güncel A- A+

 

Fethiye de fotoğraf çekmek için çıktıkları 230 metre yüksekliğindeki kayalıkta mahsur kalan 3 kişi, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) tarafından 12 saat süren operasyonla kurtarıldı. Kayaköy’den önceki gün saat 06.30 sıralarında doğa yürüyüşüne çıkan 54 yaşındaki Metin Demirci, 30 yaşındaki Selçuk Demir ve 24 yaşındaki Uğur Kaya, Soğuksu Koyu’na geçti. Burada çevreyi fotoğrafladıktan sonra Gemile Koyu’na gitmek isteyen doğaseverler, patika yoldan yürümek yerine, yolu kısaltarak kayalıklara tırmanmayı seçti. Soğuksu ile Gemile Koyu arasındaki 230 metrelik dik kayalıklara tırmanmaya başlayan grup, 170 metre tırmandıktan sonra daha fazla ilerleyemedi. Kayalıklarda mahsur kalan maceraperestler, saat 12.00 sıralarında jandarma ve AKUT’tan yardım istedi.

AKUT ULAŞTI

Mahsur kalanları kurtarmak üzere harekete geçen Fethiye AKUT ekibi, saat 13.00 sıralarında Kayaköy’e gelerek Soğuksu Koyu’na yürüyüşe geçti. Kazazedelerin yerini uydudan tespit eden 8 kişilik ekip, 3 saatlik yürüyüş ardından kurtarılmayı bekleyen Demirci, Kaya ve Demir ile göz teması kurdu. Metin Demirci ile cep telefonundan görüşen ekip üyeleri, kayanın zirvesine çıkarak 3 kişiyi yukarı çekmeyi kararlaştırdı. Zorlu yolculuğun ardından saat 18.00 sıralarında 3 arkadaşın mahsur kaldığı kayalığın zirvesine çıkan kurtama ekibi, ip istasyonu kurarak inişe geçti. 60 metrelik inişin ardından mahsur kalanlara ulaşan ekip üyeleri, önce Metin Demirci’yi halatla çekerek kayalıklardan çıkardı. Demirci sağlık kontrolünden geçirilirken, Selçuk Demir ve Uğur Kaya da mahsur kaldıkları yerden kurtarıldı. Yorgun ve bitkin oldukları gözlenen maceraperestlere su ve çikolata verildi. Demirci, Kaya ve Demir’in genel sağlık durumlarının iyi olduğu anlaşılınca, dönüş için yürüyüşe geçildi. Gecenin karanlığında GPS ve el feneri yardımıyla dönüş yolunu bulmaya çalışan AKUT üyeleri, geceyarısı Kayaköy’e ulaşmayı başardı.

“SONRADAN FARK ETTİK”

Doğa gezintisi yapmak ve fotoğraf çekmek için yürüyüşe çıktıklarını anlatan emekli elektronik mühendisi Metin Demirci, Soğuksu’dan Gemile Koyu’na gitmek isterken kayalıkta mahsur kaldıklarını söyledi. Kayalıkların bu kadar dik olduğunu tahmin edemediklerini anlatan Demirci, ilk bakışta önümüzde 15 metre yüksekliğinde bir kaya bloğu vardı. Onu aştık, bir kaya bloğu daha çıktı. Onu da aştıktan sonra daha fazla ilerleyemedik. Dönmek imkansızdı. Nasıl bir risk aldığımızı sonradan fark ettik” dedi. Mahsur kalmak dışında doğa yürüyüşünün çok güzel geçtiğini anlatan bilgisayar mühendisi Selçuk Demir ise, “Bol fotoğraf çektik, manzara izledik. Ancak sonu biraz farklı bitti. AKUT’u bunun için yormak istemezdik. Kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AKUT ÜYESİ OLMAYA KARAR VERDİ

AKUT’un son derece hızlı gelip kendilerini kurtardığını anlatan Uğur Kaya da kurtarma ekibine teşekkür etti. Operasyonun ardından AKUT’a katılmak istediğini kaydeden Kaya, doğa yürüyüşüne çıkacaklara tesviyelerde bulundu. Uygun ekipman ve kıyafet olmadan bu tarz maceralara girilmemesi gerektiğini kaydeden Kaya, şöyle dedi: “Ayağımda tırmanış için uygun ayakkabı yoktu. Bu yüzden çok zorlandım. Bu tarz doğa gezintilerine çıkacaklar mutlaka ona göre giyinsin ve fazla risk almasın.”

Operasyonun ardından Kayaköy’e gelerek kendilerini bekleyen jandarma aracına binen 3 kişi, ifadelerine başvurulmak üzere Ölüdeniz Jandarma Karakol Komutanlığı’na götürüldü.(FG)

Fethiye- Kayaliklarda mahsur kalan 3 kisi 12 saat suren operasyonla kurtarildi7 Fethiye- Kayaliklarda mahsur kalan 3 kisi 12 saat suren operasyonla kurtarildi8 Fethiye- Kayaliklarda mahsur kalan 3 kisi 12 saat suren operasyonla kurtarildi9 Fethiye- Kayaliklarda mahsur kalan 3 kisi 12 saat suren operasyonla kurtarildi10 Fethiye- Kayaliklarda mahsur kalan 3 kisi 12 saat suren operasyonla kurtarildi11 Fethiye- Kayaliklarda mahsur kalan 3 kisi 12 saat suren operasyonla kurtarildi12 Fethiye- Kayaliklarda mahsur kalan 3 kisi 12 saat suren operasyonla kurtarildi15 Fethiye- Kayaliklarda mahsur kalan 3 kisi 12 saat suren operasyonla kurtarildi17 Fethiye- Kayaliklarda mahsur kalan 3 kisi 12 saat suren operasyonla kurtarildi18 Fethiye- Kayaliklarda mahsur kalan 3 kisi 12 saat suren operasyonla kurtarildi21 Fethiye- Kayaliklarda mahsur kalan 3 kisi 12 saat suren operasyonla kurtarildi27 (Metin Demirci) Fethiye- Kayaliklarda mahsur kalan 3 kisi 12 saat suren operasyonla kurtarildi29

1524 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle