Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

100 Yaş Evi Fethiye’de Açıldı

Erkan Ilik | 23 Ağustos 2022 | Genel, Güncel, Kültür, Manşet, Mugla A- A+

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 60 yaş üstü vatandaşların sosyal yaşama daha aktif katılmalarını ve üretkenliklerinin devamını sağlamak amacıyla hayata geçirdiği 100 Yaş Evini Fethiye’de yapılan törenle açtı. Menteşe Mahallesinden sonra ikincisi Fethiye’de açılan 100 Yaş Evinin açılış töreninde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “100 yaş evi Muğlamız için önemli. 100 Yaş Evi bu düşündüğümüz şekilde eski yaşanmışlıkla yeni yaşamın arasında bir köprü. Bize çok şeyler veren ve borçlu olduğumuz yaşlılarımızı burada yine huzur içinde, geleceğe başka hedeflerle yürüyen toplumun bireyleri olarak yaşatmayı amaçlıyoruz” dedi.

Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 60 yaş üzeri vatandaşların sosyal hayata daha aktif katılımlarının sağlanması amacıyla yaşlı lokali olarak tasarladığı ve konukların kaliteli zaman geçirebilecekleri sosyal ve kültürel gelişim faaliyetleri, sağlıklı yaş alma ve yaşlılık eğitim programlarının yanı sıra danışmanlık hizmeti alabilecekleri bir mekân yaratılması için hayata geçirdiği 100 Yaş Evi, Menteşe Mahallesinden sonra Fethiye’de de törenle hizmete girdi. Babataşı Mahallesi 814 sokakta açılışı gerçekleşen 100 Yaş Evi’nin açılış törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP geçmiş dönem milletvekilleri Ali Cumhur Yaka ve Sami Gökmen, CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, CHP Seydikemer İlçe Başkanı Cemil Daydır, FTSO Başkanı Osman Çıralı, Fethiye Şoförler Odası Başkanı Şaban Taşar, Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar, Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra, Seydikemer Ulaştırma  Hizmetleri Odası Başkanı Mehmet Hadi Çakıroğlu,  Fethiye Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Başoğlu, bazı belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Muğla Büyükşehir Belediyesi 100 Yaş Evi üyelerinden oluşan koronun müzik dinletisi ile devam etti. Programın konuşmalar bölümünde 100 Yaş Evi üyelerinden Gülçin Akalın ve Nusret Güven katılımcılara 100 Yaş Evlerinin faydaları ve kendilerine sağladığı imkanlardan bahsederek Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e teşekkür ettiler.

“100 Yaş Evimiz Oldukça Modern ve Kullanışlıdır”

100 Yaş Evi Hakkında donanımlardan bahseden ve bildiler aktaran Muğla Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürü Ünsal Paşalı , “Fethiye’nin 100 Yaş Evi açılış törenine hoş geldiniz. Sayın Osman Gürün’ün hassas girişimleriyle Bizzat ismini de veren belediye başkanımız Osman Gürün’e aittir. Sohbet odası, dama, satranç dama gibi oyunların oynandığı oyun odası, televizyon odası, okuma odası, resim, seramik, mozaik gibi aktivitelerin yapıldığı odalar vardır. Tüm bu aktiviteler sonrasında dinlenmek için dinlenme odası vardır. Bu projelerde olduğu gibi bütün projelerimizde desteğini sağlayan Dr. Osman Sürüne de teşekkür ederiz. 100 Yaş Evimizin Fethiye’ye ve Muğla’ ya hayırlara olmasını diliyorum’’ dedi.

“Seçim Sürecinde Verdiğimiz Bir Sözü Daha Tuttuk”

100 Yaş Evi projesinin seçimler sürecinde hem Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün hem de kendilerinin bir vaadi olduğunu aktaran Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, “Hem Muğla’mızda hem Fethiye’mizde güzel işler yapmaya devam ediyoruz. Görevimize ilk geldiğimizde körfez sorunuyla karşı karşıya kaldı. Ama bu bizden kaynaklanan bir şey değildi. Muhalifler her zaman konuştu. Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanı geldi körfez kirlendi dedi. Pandemiyle de 2 yıldır mücadele ediyoruz. Hem maddi gelirlerimiz de ciddi bir azalma oldu. Hem de sizlerle iletişimde gerçekten bir takım problemler yaşandı. Ama bu süreçte biz sizlerin hep yanında olduk. Fethiye’nin 41 mahallesinde yaptığımız hizmetlerle birlikte sizlerin yanınızda olmaya devam ettik. Bu süreç içerisinde maalesef ki hem kendi partililerimiz olmak üzere eleştiriler aldık. Bu şehrin ciddi problemleri ve sorunları vardı. Seçimlerden öncede büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün ile birlikte biz sizlere sözler vermiştik. Projelerimizin içerisinde neler olduğunu proje kitapçıklarımızda hepiniz görebilirsiniz. Bu 100 Yaş Evi hem belediyemizin hem de bizim projelerimiz içindeydi. Hem büyükşehir belediyesi hem Fethiye belediyesi olarak projemizi tamamladık. Fethiye tarihinde hatta Cumhuriyet tarihinde, Fethiye’nin alabileceği en iyi verimi aldı. Geldiğimiz 5 yıla baktığımızda toplam bu bölgede 1 milyara gelecek olan yatırımımız var. Geçen sene bu bölgede total yatırımlar 200 milyondur. Ve Büyükşehir Belediyesi olarak Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarını tamamlamış olacağız. Bölgemizin alt yapısıyla üst yapısıyla gelişimimizi tamamlama çabası içindeyiz. Başkanımızla birlikte gece gündüz çalışıyoruz. Hiçbir zaman yorulma, hasta olma lüksümüz yok. Bizler bugüne kadar da bir gün tatil yapmadan gece gündüz sizler için çalışıyoruz. Ama bu süreç içinde bizleri engellemeye çalışan siyasi grupların olduğunu sizler de biliyorsunuz. Değerli arkadaşlarım, hele bugün üzücü bir haber aldık. Fethiye Belediyesi olarak bölgemizde her kesime ciddi destek veriyoruz. Özellikle gençlerimiz için güzel projelerimiz var. Onlar adına bölgemizde 22 milyon değerinde yatırımla kamulaştırdık. Gençlik Merkezi yapacağız ki, dershaneye gidemeyen birçok öğrencimizin ücretsiz bir şekilde etütler almasını sağlayacağız. Ücretsiz enstrüman kursları vereceğiz ayrıca kütüphaneleri olacak. Ve orada yetişen öğrencilerimizi üniversiteler kazandırıp burslarını vereceğiz. Fethiye Belediyesi olarak 500’e yakın öğrencimize burs veriyoruz. Onlara eğitim setleri dağıtıp, deneme sınavları yapıyoruz. Geçen yıl Çağdaş Yaşamla ortak projemizi hayata geçirdik’’ ifadelerini kullandı.

Başkan Gürün, “100 Yaş Evi’nde Yaşlılarımız İle Gençlerimizi Buluşturuyoruz”

Fethiye’de hizmete açılan 100 Yaş Evi’nde sadece yaşlıların değil toplumun her yaştan kesimine hizmet vereceğini vurgulayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Fethiye 100 Yaş Evi ile yaşlılarımızın hayatına hayat katmaya, içlerindeki çocukluklarını ve gençliklerini tekrar hissetmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Tesisimizde yaşlılarımız sadece kendi yaşıtlarıyla değil, her yaştan vatandaşlarımızla da birlikte olma şansı yakalayacak. Tesisimize yaşlılar ile gençlerimizi de buluşturuyoruz. Çünkü gençlerimizin büyüklerin konuşmalarından ve tecrübelerinden faydalanmaya, büyüklerin de tecrübelerini gençlere anlatma ihtiyacı var. Sadece sosyal projeler değil altyapı ve diğer çalışmalarımızla Fethiye’nin hizmetindeyiz. 2014-2022 yıllarında arasında Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak il genelinde 3 milyar 660 milyon liralık yatırım yaptık. Fethiye’de 237 milyon liralık maliyet ile altyapı çalışmaları yapıyoruz. Ölüdeniz Atıksu Arıtma Tesisi, Hisarönü-Ovacık Kanalizasyon Hattı, Fethiye AAT kapasite artırım alışmalarımız gibi birçok önemli altyapı yatırımımız bulunuyor. Çalışmalarımız artarak devam ediyor. Güzel günlerde buluşmak ve nice tesislerin temel atma ve açılış törenlerinde buluşmak üzere hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum. Hayırlı olsun” diyerek sözlerini tamamladı.Haber-Hakan AYKIRI

 

128 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle