Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

YÖRÜKLERİN YAYLA GÖÇÜ BAŞLADI

Erkan Ilik | 26 Nisan 2021 | Genel, Güncel, gundem, Kültür A- A+

Kış aylarını sahil mahallelerinde  geçiren Yörüklerin yaylalara göçü başladı.

Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde yaşayan Yörükler, atalarından kendilerine miras kalan kültürlerini yaşatmak için mücadele ediyor.

Göçerlerin son temsilcileri olan ve yaz mevsimini  Fethiye ve Seydikemer’in yaylalarında geçiren Yörüklerin ilkbahar mevsimiyle başlayan zorlu yolculukları sürüyor.At, deve, koyun, eşek ve keçileriyle ovalardan yaylalara, yaylalardan sahillere göçerek geleneklerini sürdüren Yörükler, yaşatmaya çalıştıkları kültürleri ile yerli ve yabancı araştırmacıların ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Fethiye-Kaş kara yolunun kıyısından 200 küçükbaş hayvan, deve ve eşekleriyle yürüyen Tokuç ailesinin göçü, ilgi çekti. Yolda araçlarını durduran bazı vatandaşlar Tokuç ailesinin göçünü, cep telefonlarıyla görüntüledi. Tokuç ailesi, yolculuğun ardından yazı geçirecekleri Seydikemer ilçesinin Girdev Yaylasına  ulaştı.

Göç hakkında gazetemiz muhabirine kısa değerlendirmede bulunan Seydikemer’li Yörüklerden Adem Tokuç’Biz Yörüklerin yaşamının ayrılmaz bir parçası hayvancılıktır. Yörükler, göç sırasında yaylada uzun süre kalmak ister. Bunun en önemli nedeni hayvanların yaylada iyi beslenebilmesi. Yörüklerin göç yolculuğu bölgelere göre değişse bile bizim yolculuğumuz ortalama üç dört gün sürüyor.Yaylalarda kış ayları çok çetin ve sert geçiyor. Dolayısıyla hayvanlarımız yiyeceklerini bulamıyor. Bu anlamda kış aylarını Seydikemer İlçemizdeki evimize gidiyoruz. Yaz aylarının müjdecisi ilk baharın başlangıcı ile birlikte yaylalara göçümüz başlıyor. Zaman zaman yolculuğun zorlukları oluyor. Ama biz Yörüklerin bu yolculuk bir yaşam biçimi. Biz severek yapıyor ve kaybolmakta olan Yörüklüğü yaşatıyoruz” dedi.  Haber-Foto/Hakan AYKIRI

 

4198 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,5375
EURO 10,1299
BIST 11,9216
ALTIN 495,41

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle