Hoşgeldiniz  

YAZARLARLA RÖPORTAJ / HAKAN BİROL SORUYOR

Erkan Ilik | 25 Mart 2021 | Genel, Güncel, gundem, Kültür A- A+

YAZARLARLA RÖPORTAJ / HAKAN BİROL SORUYOR

KIYMETLİ YAZARLARIMIZ CEVAPLIYOR

www.hakanbirol.com

Merhaba değerli okuyucularımız. Her hafta bir yazarla röportaj köşemizde bu hafta “Hanımefendi Bakar mısınız?” kitabıyla tanıdığımız “Nilay ŞİRİN” var.

 

Merhabalar Nilay Hanım, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize kendiniz ve ilgi alanlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle bu güzel teklifiniz için ben de sizlere teşekkür ediyorum. Ben yirmi altı yaşında, mesleğine âşık bir öğretmenim. Özel bir okulda çalışıyorum şu sıralar. Kendi branşım dışında olmasına rağmen küçüklükten bu yana Edebiyata büyük bir ilgim var. Bir  hayalin peşine düşüp sizlerle ilk kitabım olan, ‘HANIMEFENDİ BAKAR MISINIZ?’ isimli çalışmamı sundum. Hayal kurmak benim için gerçeğin fragmanı gibi. Bu hayali şu an elimde tutuyor olmaktan müthiş keyif alıyorum. Bunun yanı sıra şiire olan düşkünlüğüm de beni seslendirmelere ve mikrofona götürüyor. Şiir yazmayı da seslendirmeyi de çok seviyorum ilerleyen zamanlarda bu alanda da çalışmalarım mutlaka olacak.

 

“Hanımefendi Bakar mısınız?” kitabınızdan bahsedecek olursak eserinizde okuyucularımızı neler bekliyor?

Ben bu eserde her yaştan insana hitap etmeyi, her kesimden insanın yüreğine dokunmayı hedeflemiştim. Kitabın çıkışı bir ay olmadan efsane dönüşler aldım, yorumlar benim için çok önemliydi. Amacıma ulaştığımı düşünüyorum her yaştan ve her kesimden yüreğe hitap etmek gönül köprüleri kurmak paha biçilemez bir duygu.  Kitabın içeriğinde okuyucuyu duygudan duyguya hızlı geçişler bekliyor desek doğru bir ifade kullanmış olurum sanırım. Ben yazarken kimi yerde ağlayıp kimi yerde yazdığım cümlenin enerjisiyle yükseldiğim çok an yaşadım. Aynı duygular okuyucuya da mutlaka geçecektir. Hayatımdan kesitleri de görecekler bu eserimde, iç dünyamı biraz olsun sohbet havasında döktüm kâğıda. Okuyucu benim biraz da  derttaşım olacak bu kitapta. Her zaman dediğim gibi yüreklere dokunmak tek temennim.

 

Kitabınızı yazmanızda en büyük etken neydi?

Ben duygularını fazlaca özgür yaşayan biriyim ağlamam gerekirse oturur ağlar gülmem gerekiyorsa hiç saklamadan gülerim. Zamanın mekânın pek önemi yoktur yüz ifadem iç dünyamın aynası olmuştur her vakit. Yazmak benim için acıkmak gibi. Nasıl ki acıkınca yemeden duramayız bende yazma hissi geldiği anda oturup yazdım hep. Yazdıklarımın kitaba dönüşmesinde ki yegâne hedefim ise annemin bana olan inancını ve benim hep hayalini kurduğum gönüllere dokunmak eylemini hayata geçirmek istememdendir. Yazdıklarımın hepsinde hayatta gözlemlediğim ve bizzat deneyimlediğim duygular yüklü. En büyük destekçim Annemin aziz ve pak ruhuna rahmet olsun.

Hayaller ve hayatlar… Sizce hayal kurmak ne kadar önemli?

Çok güzel bir söz vardır: ‘ Hayallerini yaşamak istiyorsan konuşmayı bırak ve ayağa kalk!’ diye. Hayaller aslında bizi biz yapan şey. Okuyucular kitapta da görecekler hayallerimi düşürdüğüm gün dönüp hayatın seslenişine kulak vermeseydim ben şu an ne öğretmen olabilirdim ne de elimde tuttuğum bu kitap sizlerle olurdu. Hayali olmayanın yaşamak için hevesi de olmaz, benim naçizane fikrim bu şekilde.  Hayatın içersinde inişler, çıkışlar,  kaybedişler, kazanışlar elbette olacak önemli olan hayat dümeninizi ne yöne çevirdiğiniz.  Hayal kurmaktan asla ama asla vazgeçmeyin.

En çok hangi tür kitapları okuyorsunuz ve hangi yazarları takip ediyorsunuz?

Tür olarak deneme ve roman benim vazgeçilmezlerim.  Okurken muazzam keyif alıyorum. Her bir karakteri benimseyip kitaplığımın önünden geçerken gözüm herhangi birine takılınca sohbet etmişliğim bile vardır. Yazar olarak yakın zamanda kaybettiğimiz  cennet mekanı olsun Doğan Cüceloğlu severek okuduğum bir hocamdı. Yine her bir kitabını severek takip ettiğim Şermin Yaşar, romanlarında ki kurguya hayranlık duyduğum Zülfü Livaneli ve yine hayranlıkla okuduğum İskender Pala takip ettiklerim arasında. Tabii daha bir çok isim sayarım şu an aklıma gelenler bunlar.

Yazmak başlı başına cesaret isteyen bir iştir. Yazmak isteyen ama nasıl yazmaya başlaması gerektiğini bilmeyenler için önerileriniz var mı?

Yazmaya başlamayı bilememek ifadesini ben doğru bulmuyorum. İçten gelen bir hissiyat bu, yazma duygusu içinde var olan ve bu yeteneği taşıyan herkes eminim yazıyor. Cesaret kısmı ise kitap olarak okuyucuya sunabilmekte. Bu yolda adım atmakta korkmasınlar ve denemekten sıkılmasınlar. İnsan yaza yaza kaleminin gücü artıyor,  tabii yazmanın yanında bolca okumak da cümlelerimizin etkisini fazlalaştırıyor. Tüm yeni kalemlerin yolu açık olsun diyelim.

Ülkemizdeki okuma oranları hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Gözlemleriniz doğrultusunda genç nesle bakış açınızı özetleyebilir misiniz?

Okuma oranının az olduğunu düşünmüyorum ben söylenenin aksine. Bugün bir fuarda binlerce kitap satılıyor ve bu oranın büyük bir yüzdesini de gençler oluşturuyor. Ben gençlerimizden ümit varım. Zamanında genç sahabilerle yola çıkmış ve tebliğinde gençler vasıtasıyla birçok insana ulaşmış bir peygamberin ümmeti, yine ‘on beşli’ askerlerle zaferler elde eden bir ecdadın torunlarıyız, gençliğimizden beklentilerim yüksek. Ben bugün öğrencilerime hedeflerini sorduğumda muhteşem cevaplar alıyorsam bu genç neslin güzel işlere imza atacağının göstergesidir. Hedefi olanın yolu şaşmaz. Hepsinin yolu açık bahtı güzel olsun inşallah…

Değerli Nilay Hanım, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. En kısa zamanda yeni eserlerinizi de okuyabilmek dileğiyle…

Ben teşekkür ederim sevgi ve saygılarımla…

2479 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,1550
EURO 9,7089
BIST 11,2284
ALTIN 457,33

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle