Hoşgeldiniz  

YAZARLARLA RÖPORTAJ / HAKAN BİROL SORUYOR

Erkan Ilik | 18 Şubat 2021 | KöşeYazar, Kültür A- A+

YAZARLARLA RÖPORTAJ / HAKAN BİROL SORUYOR

KIYMETLİ YAZARLARIMIZ CEVAPLIYOR

www.hakanbirol.com

Merhaba değerli okuyucularımız. Her hafta bir yazarla röportaj köşemizde bu hafta akademisyen ve yazar kimliğiyle tanıdığımız “Prof. Dr. Mehmet KANOĞLU” var.  

Merhabalar Mehmet Bey. Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize kendiniz ve ilgi alanlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

İstanbul Teknik Üniversitesi’ni bitirdim. Yüksek lisans ve doktoramı Nevada Üniversitesi’nde (ABD) yaptım. Ontario Teknoloji Üniversitesi’nde (Kanada) ve Sharjah Amerikan Üniversitesi’nde (BAE) öğretim üyeliği yaptım. Öğrencilik ve öğretim üyeliği için on yıl yurt dışında yaşadım.

McGraw-Hill, Wiley ve Springer tarafından yayınlanmış beş uluslararası kitabın yazarıyım. Bu kitaplar başta ABD olmak üzere birçok ülke üniversitesinde ders kitabı olarak okutulmaktadır. İlk Türkçe kitabım Ahlaki Zeka’dır.

Kişisel gelişim, kariyer yönetimi, akademik kariyer, yurt dışında eğitim ve yaşam, erdemli yaşam ve yenilenebilir enerji gibi sosyal ve bilimsel konularda farklı ülkelerde, üniversitelerde, okullarda ve kurumlarda seminerler vermekteyim. Instagram ve twitter’da @profkanoglu kullanıcı adıyla kişisel gelişim, anlamlı ve erdemli yaşam ve akademik kariyer konularında paylaşımlar ve canlı yayınlar yapıyorum.

 

Son eseriniz “Ahlaki Zekâ” kitabınızdan bahsedecek olursak eserinizde okuyucularımızı neler bekliyor?

Ülke insanımızın bugünün dünyasında en önemli problemi hayatın her anında ve her kavşağında doğru kararlar verebilmesi ve uygulayabilmesidir. Verilen kararların kişinin öncelikleri ve hedefleri açısından doğru olduğu kadar Ahlaki Zekâ kriterlerine göre de isabetli olması gerekmektedir.

Ahlaki Zekâ kitabıyla evrensel geçerliliği olan ahlak anlayışını günümüz ülke insanına çarpıcı ve etkileyici bir formatta vermeye çalıştık. Ahlaki Zekâ prensipleri evrensel olsa da ortaya konan çözümler ortak yerel kültürün hassasiyetlerini gözeten ve sadece akla değil, ruha, vicdana, zekâya ve duygulara da hitap eden bir mahiyette.

Ahlaki olarak doğru olan karar ve davranışların “zekâ” gibi toplumda popüler olan bir kavramla ilişkilendirilmesi, ahlak, değer ve erdem eğitiminin daha başarılı olmasına yardımcı olacaktır. Ahlaki Zekâ, bencilliği önceleyen genelde batı kaynaklı kişisel gelişim anlayışına karşı çıkıyor ve erdemli kişisel gelişimin köşe taşlarını döşüyor. Ruhumuzun, vicdanımızın, kişisel gelişimimizin, kariyerimizin ve sosyal hayatımızın ahlaki zekâ ile nasıl donatılabileceğine dair prensip ve örnekler sunuyor. Erdemli ve isabetli davranışların nasihate dayalı format yerine insan vicdanı ve zekâsının bir gereği olarak takdim edilebileceğini gösteriyor.

Ahlaki zekâ prensipleri bir çoğu bizzat yazarın başından geçmiş 200’e yakın olay ve örnekle desteklenmiş ve karşımıza hikâye tadında rahatça okunan bir eser çıkmış. Kitabın yazarı bir akademisyen olsa da kitapta kullanılan dil her kesimden insanın rahatça anlayacağı bir sadelikte.

Kitapta yer alan Ahlaki Zekâ testi, ahlaki zekâmıza bir ayna tutarak Ahlaki Zekâ kapasitemizin farkına varmamızı sağlıyor; kendimizi ve yaşamımızı yeniden tanımlamak için harika bir fırsat sunuyor.

Hakan bey, kitabı yazarın anlatması bir yere kadar fikir verir. Ahlaki Zekâ’yla tanışan okurların yorumları bize ilave bir perspektif sunabilir. Müsaadenizle bazı okur yorumlarını paylaşmak isterim:

  • Tek solukta okuyabileceğiniz, sizi alıp son durağa kadar sürükleyecek mükemmel bir kitap.
  • Son zamanlarda okuduğum en iyi kitap. Okuması mutluluk veriyor. Kendinizi sorgulayacaksınız.
  • Kitap her bir satırında hayatınıza yön verecek bilgilerle donatılmış.
  • Herkesin kendi hayatında da karşılaşabileceği olaylar çok farklı ve akılcı bir perspektiften anlatılmış.
  • Davranış değişikliği yapabilecek, sadece akla ve kalbe değil duygulara da dokunan bir eser.
  • İçerik ve konu itibariyle günümüz Türkiye’sinin kanayan yarasına merhem olabilecek nitelikte.
  • Kişisel gelişim furyasının bencilliğine karşı nasıl bir tavır takınılması gerektiğini anlatıyor. 

 

 

Akademisyen kimliğinizin yazı hayatınıza nasıl bir etkisi oldu?

Akademisyenlik belki de dünyanın en özgür ve en özgün mesleğidir. Mesai kavramına sığmayan, günün 24 saatini içine alan ve zihnin sürekli faaliyet içinde olduğu bir uğraş, bir yaşam biçimi. Yeni şeyler üretir ve bunları makale, bildiri ve kitaplarla bilimsel camia ve toplumla paylaşırsınız. Bunlar yazarlık için de geçerli olan tanımlamalar. Bir üniversite hocası olarak sürekli muhatap olduğum gençliğimize ve tüm insanlara erdemli ve isabetli bir yaşam ve kariyer için kalıcı bir rehberlik sunmanın en güzel yolunun kitap olduğunun farkına vardım.

Böylece Ahlaki Zekâ ile başlayan yeni bir yazarlık serüveni başladı. Üniversitede, daha iyi anlaşılsın diye, bilimsel kural ve teorileri uygulama ve örneklerle destekleriz. Bunu kitaplarımda da uygulamaya çalıştım. Bilgi, prensip ve tecrübeleri kolay anlaşılır ve hayata uygulanabilir bir formda vererek okurun yaşamına etki etmesini, karar ve davranış değişikliğine yol açmasını hedefledim. Okur hem keyif alarak kitabın içinde aksın hem de hayatı, varlığı ve ilişkileri ile ilgili kalıcı kazanımlar elde etsin istedim. “Ben okuduğum kitabın bana bir şeyler katmasını isterim ve Ahlaki Zekâ’da bunu buldum” diyen çok sayıda okur bunu bir nebze de olsa başardığımızın bir göstergesi.

 

Kültürel kitaplar dışında yazmış olduğunuz İngilizce kitaplarınız hakkında da bizi bilgilendirir misiniz?

ABD’deki saygın yayınevleri tarafından tabii ki İngilizce olarak yayınlanan beş bilimsel teknik kitapta yazar olarak yer aldım. Dünyaca ünlü Türk bilim insanı Prof. Yunus Çengel’in Termodinamik kitabı alanında bugün ABD’de ve muhtemelen dünyada en fazla kullanılan ders kitabı. Bu kitapta yazar olarak yer almaktan gurur duyuyorum. Bugün yerküremizin geleceğini tehdit eden ve fosil yakıtların kullanılmasından kaynaklanan küresel ısınmanın çözümüne yönelik iki kitabımız geçen yıl yayınlandı.

Yenilenebilir Enerji ile Enerji Verimliliği ve Yönetimi konularındaki bu kitaplarımız da dünyanın birçok üniversitesinde okutulmakta. Bu örnekler de gösteriyor ki, Türkiye’de çalışmalarına devam eden bilim insanları da dünya standartlarında ürün ortaya koyabiliyorlar.

Yazmak başlı başına cesaret isteyen bir iştir. Yazmak isteyen ama nasıl yazmaya başlaması gerektiğini bilmeyenler için önerileriniz var mı?

Bazı genç okurlarım kitap yazmak istediklerini belirterek hangi konularda ve ne tür kitap yazmalarını tavsiye ettiğimi soruyorlar. Ben de onlara kitap yazmaya değil kitap okumaya odaklanmaları gerektiğini söylüyorum. Kitap yazmak plan ve program işi değildir. Düşünen, tefekkür eden, başkalarının derdiyle dertlenen, iyi gözlem yapan, öğrenmeyi, kendini geliştirmeyi seven ve de çok okuyan kişilerden çıkar yazarlar.

Bir şeyler içinizde filizlenir, büyür, kabına sığmamaya başlar. İfade edilmek için adeta çırpınır. Artık satırlara, sayfalara taşmak ister. Size düşen sadece bu çığlığa kulak vermektir. Bu aşamadan sonra nefes almak, sohbet etmek gibi doğaldır yazmak. Zamanı ve şartları oluşmadan sadece kitap yazmak için yola çıkanlar maalesef ciddi hayal kırıklığı yaşıyorlar.

 

 

Ülkemizdeki okuma oranları hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Gözlemleriniz doğrultusunda genç nesle bakış açınızı özetleyebilir misiniz?

Ülkemizde kitap okuyan kişi sayısı az ama kitap okumaya alışık olan azınlık gerçekten çok kitap okuyor. Sanırım onlar sayesinde kitap sektörü ayakta kalabiliyor. Gençlerin çoğunluğu kitap okumuyor; bunun yerine internet, oyun, futbol, dizi ve sosyal medyayı takip ediyor. Okuldan tek beklentileri ise diploma… Zihinleri dağınık, gerçek yaşamdan habersizler ve kariyer beklentileri gerçekçi değil. Kitap okuyup sosyal ve kültürel faaliyetlere katılanlar hem okullarında daha başarılı hem de hayata daha iyi hazırlanıyorlar. Gençlerimiz üzerinde otorite kurmayı ve nasihat etmeyi bırakıp onların doğasına, vicdanına ve duygularına seslenebildiğimizde çok olumlu karşılıklar alıyoruz. Ahlaki Zekâ’yla tanışan gençlerde bunu fazlasıyla görmüş olmak ümidimi arttırıyor.

Değerli Mehmet Bey, bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz. En kısa zamanda yeni eserlerinizi de okuyabilmek dileğiyle…

Bana bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Yeni kitap projelerimiz var. İnşallah tez zamanda tamamlanır ve okurlarla buluşur.

792 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4294
EURO 8,9820
BIST 10,3601
ALTIN 412,55

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle