Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ............................................... ..........................................................

UZMAN PSİKOLOG  GÖZÜYLE “ARTAN BOŞANMA VAKALARI”

Erkan Ilik | 13 Ocak 2021 | Eğitim, Genel, Güncel, gundem A- A+

Fethiye’de ve bölgemizde artan boşanma vakaları ile ilgili Uzman Klinik Psikolog Çağla Ulaş gazetemize açıklamalarda bulundu. Çağla Ulaş açıklamasında; boşanmaya karar veren kişilerin son nokta dediğimiz zamanda bir uzmana başvurması; geç kalınmış bir süreç olmaktadır, dedi. Ulaş; bitiş noktasına gelindiğinde değil, bir şeylerin ters gittiğini anladığınız zamanda, bir uzmana başvurmanız gerekiyor, dedi.

“BOŞANMAYA KARAR VEREN KİŞİLER SIK BİR ŞEKİLDE BOCALAMA SÜRECİ YAŞAMAKTADIRLAR”

 

“Son zamanlarda boşanma oranlarının giderek arttığını üzülerek fark ediyoruz” diyen Uzman Klinik Psikolog Çağla Ulaş “Muğla bölgesinde bu oran Türkiye geneline göre yüksekken son zamanlarda Fethiye’de de daha fazla boşanmalar meydana geldiğini görüyoruz” dedi. Ulaş “Bu süreç genelde aniden verilmiş bir karar değildir. Süregelen zaman içerisinde yaşanmış olaylar ve biriken bir takım farklı etkenler bireyler arasında soğuklukla başlayıp daha sonrasında iletişim kopukluğuyla devam etmektedir. Bazı kişiler Bu sürecin nasıl bu hale geldiğine dahi farkına varamayabiliyor. Bu dönemde veya sonrasındaki boşanma süreci çok yıpratıcı olmakla birlikte zorlayıcı ve çok iyi düşünülmesi gereken bir husustur. Burada etkilenen iki bireyden ziyade özellikle çocuklardır. Boşanma kararı esnasında kişiler sık bir şekilde bocalama süreci yaşamaktadır” dedi.

“DEPRESİF DUYGULARA BÜRÜNDÜĞÜNÜ ÇOK SIK GÖRMEKTEYİZ”

Açıklamasına devam eden Ulaş “ Burada fikir ayrılıkları, git geller bir farklı değim ile iniş çıkışlar görülür.Süregelen alışkanlıklar yaşanmışlıklar veya bundan sonraki hayatını nasıl idame ettireceğini bilememek insanları tedirgin edip bu süreci uzattığını sık sık görüyoruz. Özellikle son zamanlarda bireylerin daha fazla hayatı sorgulamasıyla birlikte daha fazla birlikte zaman geçirmesi veya kısıtlı bir alanda uzun süreli aynı alan paylaşımında bulunması ayrılmaları tetiklediğini tespit edebiliyoruz. Elbette sadece bunu veri olarak saymak mümkün değil. Kişilerin yüksek oranda öncesinde var olan sorunları bu durumla birlikte tetiklemenmiş ve bu bir nevi ‘’son nokta’’ olarak tanımlandığını danışanlarım arasında da duyduğum sık söylemler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Mevcut durumun üzerine stres faktörü de eklendiğinde boşanmaları daha sık görebiliyoruz. Özellikle Fethiye birçok bölgeye göre daha sakin ve huzurluyken ne yazık ki son dönemde ayrılıkların artışıyla dikkat çekiyor. Psikolojik anlamda bireyler birbirlerini yetersiz değersiz veya yalnızlık duyguları hissetmiş kişiler çaresizlikle beraber depresif duygulara büründüğünü çok sık görmekteyiz” dedi.

“NE ZAMAN BİR UZMANA BAŞVURULMALI”

En yaygın şikayetler; İlgisizlik, Sevgisizlik, Ekonomik sorunlar, Şiddet, Psikolojik şiddet, Aldatma, Kalabalık yaşamlar, Cinsel sorunlar, Alkol, Kumar ve diğer bağımlılıklar ve İletişim kopukluğu olmaktadır. Burada önemli olan çıkmaza veya bitiş noktasına gelindiğinde son çare olarak bir uzmana başvurmak değil. Bunun çok öncesinde bir şeylerin ters gittiğini anladığınızda veya hissettiğinizde orada o an müdahale ediyor olmak çok daha verimli olacaktır. Ne yazık ki; bazı durumlarda bir şeyleri toparlamak için geç kalındığını üzülerek şahit oluyoruz” dedi

402 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,7582
EURO 10,4033
BIST 12,1097
ALTIN 499,55

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle