Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Uysal “Yüzde Yüz Doluluk Bekliyoruz”

Erkan Ilik | 01 Temmuz 2022 | Genel, Güncel, Turizm A- A+

Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve 9 güne uzatılan Kurban Bayramı tatilinin bölge turizmine büyük katkı sağlayacağını belirterek, “Şuanda bölgemizdeki otellerde yüzde 75 oranında doluluk var. Kurban Bayramı tatili ile birlikte yerli misafirlerimiz ile bölgemizde yüzde yüz doluluk oranı bekliyoruz” dedi.

Okulların tatile girmesi ile birlikte Fethiye’de de yerli turist artışı gözlenirken, 9 günlük bayram tatilinde yoğunluk bekleniyor. Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasını memnuniyetle karşılarken iç turizmin canlanacağını, yüzde 100’lük doluluk oranları beklediklerini söyledi. Uysal, “Bayram tatilinin uzatılmasıyla beraber Çarşamba ve Perşembe günü idari tatil oldu. Akabinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününün de birleşmesiyle toplam dokuz günlük bir tatil oldu. Bayram tatili mutlaka yerli misafirlerimizin bölgemize gelmesini daha fazla arttıracaktır. Bu kararı kesinlikle olumlu buluyoruz. Bayram tatili turizmciler için can suyu olacak” dedi.

Yaklaşan Kurban Bayramı tatilinde Fethiye ve bölgemiz turizmden nasibini alacak. Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasının ardından turizmciler, “bereketli” bir bayram geçirmeyi umduklarını söylediler. Fethiye’de Kurban Bayramı tatilini bekleyen turizmciler yabancı turistlerden dolduramadıkları yatakları yerli turistle doldurmayı hedefliyor.  Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Okulların kapanmasıyla beraber iç turizm yavaş yavaş hızlanmaya başladı. Bayramların yaz dönemine denk gelmesiyle iç turizm zirve yapıyor. Fethiye bölgesi olarak iç turizmde çok şanslıyız. Güzel bir bayram tatili geçireceğimize inanıyorum” dedi.

 “Yüzde 100 Doluluk Bekliyoruz”

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı (FETOB) Bülent Uysal,   Bayram tatilinin uzatılmasıyla beraber Çarşamba ve Perşembe günü idari tatil oldu. Akabinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününün de birleşmesiyle toplam dokuz günlük bir tatil oldu. Bayram tatili mutlaka yerli misafirlerimizin bölgemize gelmesini daha fazla arttıracaktır. Bu kararı kesinlikle olumlu buluyoruz. Talep açısından bakacak olursak bazı tesislerimiz dört günlük bayram döneminde yüzde yüz doluluklara ulaştı. Ancak dolmayan tesislerimiz de vardı. Tatilin dokuz günlüğüne çıkarılması da tesislerimizin bayram sürecindeki doluluk oranlarını arttıracaktır. Yüzde yüz doluluk oranlarına ulaşmasını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“Sezondan Umutluyduk”

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, “Geçtiğimiz Şubat ayında İstanbul EMIT Fuarı’nda bulunuyorduk. O zaman Rusya ve Ukrayna savaşı yoktu. Biz çok güzel bir sezon bekliyorduk. Ancak malum Rus ve Ukrayna savaşı çıktı. Rusya’dan misafirlerimiz Haziran 15’den sonra gelmeye başladı ama istediğimiz sayılarda değil. Planlanan 2022 sezonu için planlanan misafirlerimizin neredeyse dörtte biri sezon boyunca bölgemizde olacak. Ancak İngiltere açısından her şey iyi gidiyordu. Güzel rezervasyon oluyordu. Ancak biliyorsunuz İngiltere’de yaşanan bir uçak hizmetleriyle ilgili sıkıntılar var. Bu konuda aksamalara neden oluyor. İnşallah önümüzdeki günlerde bu aksamalar azalır. İngiliz hükümeti operatörleri yer hizmetlerini, sorunlarını giderirler.Fethiye ve bölgemizde çok fazla sıkıntı çekmeden çok fazla iptal yaşamadan İngiliz misafirlerimizi ağırlarız. Bölgemizde bu sezon yaklaşık olarak 1 milyon 200 bin civarında İngiliz misafirimizi ağırlayacağız. Ardından Rus misafirlerimiz geliyor. Daha sonra Alman, Polonyalı, Hollandalı misafirlerimiz geliyor. Ruslar azaldı ama hala ikinciliklerini koruyorlar. Tabi üçüncü büyük pazarımız olan Ukrayna’yı tamamen kaybettik. Bu da iki yüz bine yakın misafirimiz bölgemize gelemeyeceği anlamına geliyor. Yani fotoğrafa genel bir bakacak olursak, bölgemizde çok iyi bir sezon geçirmek için yüzde 25’lik bir eksiğimiz var. Yani bu demek oluyor ki bizim bölgemizde tesislerimizin bazıları tam dolmayacak. Bu açığı da özellikle temmuz ağustos döneminde yerli misafirlerimizle kapatmak istiyoruz. Ancak hepimizin içinde olduğu bir enflasyon süreci var. Yerli misafirlerimizin alım gücü düştü. İnsanlara da hak veriyoruz. İnsanlar ilk önce kendi geçimini düşünüyor. Tatil ikinci planlarına kalıyor” şeklinde konuştu. Haber-Hakan AYKIRI

55 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle