Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Üreticilerin Gözü Kulağı Rusya ve Ukrayna Üzerinde

Erkan Ilik | 23 Şubat 2022 | Genel, Güncel, Tarım A- A+

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğin her konuda olduğu gibi tarım sektörünü de sekteye uğrayacağını belirtti.

Her yıl farklı sebeplerden dolayı sıkıntılı sezon geçiren üreticilerin gözü kulağı Rusya ve Ukrayna arasındaki süren gerginlikte. İki ülkenin Türkiye’nin gıda ithalatında yüzde 40, turizmde yüzde 25, doğalgaz ithalatında yüzde 50 payı bulunuyor. Her iki ülkede yüzlerce Türk yatırımı ve yürümekte olan müteahhitlik projeleri var.

Rusya ile Ukrayna’yı savaşın eşiğine getiren kriz, Türk tarım sektörü temsilcileri tarafından yakından takip ediliyor. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, bu gerginlikten dolayı olası bir savaş çıkması doğrultusunda tarım sektörünün yüzde 55 civarında zarar göreceğini söyledi.

Özellikle örtü altı yaş sebze ve meyve ihracatının en büyük pazarının Rusya’nın, akabinde de Ukrayna’nın geldiğini ifade eden Karayiğit, “Ne yazık ki yıllardır aynı konu üzerinde haykırıyoruz. İhracatta farklı alternatif pazarlarda yaratmamız gerekiyordu. Ama nafile. Her yıl olduğu gibi sebze ve meyve ihracatı konusundaki en büyük pazarımız Rusya ve akabinde de Ukrayna geliyor. Hiç kimsenin tasvip etmediği ama olması da kesin gibi görünen bir Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik büyük bir savaşa doğru gidiyor. Tek temennimiz bu savaşın çıkmaması elbette. Ama çıkması doğrultusunda da Türkiye, maddi  ve manevi açıdan en fazla  zarar görecek ülkeler arasında yer alıyor.  En büyük zararı da turizm ve tarım sektöründe yaşayacağımız düşüncesindeyim. En kötü ihtimalle yaş sebze ve meyve ihracatında yüzde 55 civarında zarar görür. İnşallah bu gerginlik bir an önce sona ere ve bizim de endişeli bekleyişimiz sona erer” dedi. Haber-Hakan AYKIRI

136 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle