Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Üreticiler, Süt Üretiminde Yeni Destekler Bekliyor

Erkan Ilik | 22 Mart 2022 | Genel, Güncel A- A+

Geçtiğimiz günlerde çiğ süt referans fiyatları açıklanmıştı. Türkiye’nin değişik bölgelerinde pek çok üretici bu fiyatların düşük kaldığından şikâyet ederken, Fethiye ve Seydikemer de süt üreticileri yapılacak olası 1 TL’lik daha desteğin üretimi arttırma çabasına sokacağını belirttiler. Fethiye ve Seydikemer süt üreticileri birliği başkanı Turgut Tokmak, “ Bu destekleme üreticileri tatmin eder ama referans fiyatı 1 TL daha arttırılırsa üretim sürdürülebilir hale gelir. Önemli olan fiyat istikrarı içinde sağlıklı piyasa düzeni kurulabilmesidir.” dedi.

Çiğ Süt referans fiyatının açıklanmasının ardından günlük 150 ton Çiğ süt üretimi gerçekleşen Fethiye ve Seydikemer de üreticiler piyasa koşullarına dayanabilmek için yeni çareler bekliyor. Özellikle yem fiyatlarının Rusya – Ukrayna savaşı nedeniyle ham madde sıkıntısından dolayı artması hayvancılık üretimine olumsuz şekilde etkiliyor. Fethiye ve Seydikemer’de aylık 4.500 ton, yıllık ise 55 Bin ton Çiğ süt üretimi yapan binlerce aile açıklanan çiğ süt referans fiyatının 1 TL daha arttırılması halinde üretimde de artışların olabileceğini belirtiyorlar.

“5.70 TL Oldu “

Çiğ süt referans fiyatları geçtiğimiz günlerde arttırılmıştı. Pek çok üretici bu fiyatları yetersiz bulurken, referans fiyatlarının 1 TL daha arttırılması isteniyor. 1 Nisan 2022 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı Gıda Komitesinden gelen görüş üzerine 5,70 TL/Litre olarak belirlenmişti. Mart, Nisan ve Mayıs ayları çiğ süt destekleme primleri Üretici Örgütleri üzerinden pazarlanan sütler farklı olmak üzere 1 TL olacak. Konsey, değişen üretim maliyetlerine karşılık Nisan ayı sonunda tekrar toplanma kararı alırken, USK Üretici grubu artan maliyetler karşısında bu fiyatı kabul etmeyip karara şerh koymuştu. Ancak çoğunluğun kararı ile bu fiyat kabul edilmişti.

“Hayvanlarımız kesime gitmez”

Fethiye ve Seydikemer süt üreticileri birliği başkanı Turgut Tokmak; “ Çiğ süt, yem kalitesi en az 1.30 TL olması lazım. 1 Litre sütte 1.30 kg yem almamız lazım. Çiğ süt referans fiyatı 5.70 TL oldu. Devletimiz buna örgüt üzerinden pazarlamada 1 TL destek verecek. Yapılan bu destekleme tatmin eder ama referans fiyatı 1 TL daha arttırılması halinde üretim sürdürülebilir olur. Hayvanlarımız da kesime gitmez. “ dedi.

“Yemde Destek Olunmalı”

Başkan Tokmak, Fethiye ve Seydikemer’de üreticilerimiz girdi fiyatlarının artmasına rağmen, üretimi kesmeden süt üretimine devam etmektedir diyerek; “ Yem fiyatlarında ki artış ortadadır. Yeme destek verilmesi halinde süt üretiminde maliyet azalacak. Tüketici daha ucuza ve ekonomik olarak süt ve süt ürünleri alabilecektir. Yapılan her destek süt ve süt ürünleri fiyatlarını arttırıyor ama burada devletimiz uluslar arası piyasayla rekabeti sürdürüp kendi üreticisini üretime teşvik edecek adımları süratle atmalıdır. Özellikle üreticilerimiz yem desteği beklemektedirler.“ dedi.

“Savaş Olumsuz Etkiledi”

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile başlayan savaşın ülkemiz ekonomisini ve özellikle de süt üreticiliğini olumsuz etkilediğini ifade eden Başkan Turgut Tokmak; “ Bizim yem ham maddemizi sağladığımız Ukrayna’dan ham madde alamayınca yem fiyatları iyice yükseldi. Bu savaş süt üreticimizi olumsuz etkiledi. Süt ve süt ürünleri fiyatları market raflarında devamlı artıyor. Buda alım gücünü azaltıyor. Devletimizin çiğ süt referans fiyatını 1 TL daha arttırması halinde üretici bir miktar korunacaktır. Böylece süt veren hayvanlarımız kesime gönderilmeyecektir. Ülkemizin pek çok bölgesinde üretimden vazgeçilirken bizler Fethiye ve Seydikemer’de bu koşullara rağmen inadına ‘Çiğ Süt’ üretmeye devam edeceğiz. Tek istediğimiz fiyat istikrarı içinde sağlıklı piyasa düzeninin kurulmasıdır. “ diye konuştu. Haber-Erdoğan CANKUŞ

23 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle